Lidovky.cz

Alžběta II. omezuje cestování, nahradí ji princ Charles

Lidé

  20:22aktualizováno  20:55
LONDÝN - Britská panovnice Alžběta II. poprvé od roku 1971 nepřijede na zasedání šéfů vlád zemí Commonwealth. Na listopadovém summitu na Srí Lance ji nahradí následník trůnu a její nejstarší syn princ Charles. Buckinghamský palác tak evidentně začal omezovat vzhledem k věku královny cesty do vzdálených míst.

Královna Alžběta. foto: Reuters

Královský palác ovšem zároveň ujišťuje, že diář panovnice je pořád nabitý. Královna, která v minulém roce oslavila 60 let na britském trůnu, se jen loni zúčastnila 425 oficiálních akcí. Dvůr se tak evidentně snaží bagatelizovat jakékoliv náznaky, že v rozhodnutí hraje roli její zdravotní stav.

Cesty do zahraničí

Hlava rodu Windsorů totiž musela začátkem března do nemocnice kvůli gastroenteritidě, tedy střevním a žaludečním potížím. Alžběta II. se přesto těší dobrému zdraví a v pátek si byla ve Windsoru i zajezdit na koni, píše list the Daily Telegraph na svém webu.

Vzápětí však uvedl, že je v královských kruzích už několik měsíců otevřeným tajemstvím, že sedmaosmdesátiletá královna se už nevypraví do žádných vzdálených zemí Commonewealthu, čili sdružení Spojeného království a jeho bývalých kolonií a dominií, jako je Austrálie či Nový Zéland.

Královna Alžběta II. s manželem, princem Phillipem

"Všechny dálkové cesty budou řešeny případ od případu. Například vévoda z Edinburghu (královnin manžel) byl před dvěma týdny v Kanadě. Nejsou tady žádné náznaky, že by královnin diář měl být méně nabitý. Je to součást pokračujícího procesu ohledně královniných dálkových cest," uvedl mluvčí paláce.

Britská královna vždy patřila k velkým zastáncům britského společenství 54 zemí světa (Commonwealthu), jehož je formální hlavou. Za dobu své vlády nenavštívila pouze dvě členské země - Kamerun, který se ke společenství přidal v roce 1995 a Rwandu, jež do něj vstoupila před čtyřmi lety.

A jednání, která se konají každé dva roky, nepropásla panovnice poslední čtyři desetiletí. Naposledy se tak stalo v roce 1971, kdy ji od cesty odradil tehdejší britský premiér Edward Heath. Británie totiž čelila mnoha otázkám členských zemí kvůli prodeji zbraní JAR, kde vládl rasistický režim.

Oficiální akce v různých koutech světa

Odborník na královský dvůr Richard Fitzwilliams proto její neúčasti přikládá relativně velký význam. "Není pochyb o tom, že její neúčast na summitu je jasným znamením toho, že ve svých sedmaosmdesáti letech se jí dostalo rady, že je důležité, aby vyvážila své pracovní vytížení," řekl britskému listu.

Od roku 1984 se zúčastnila zhruba 15 tisíc oficiálních akcí, a to v různých koutech světa. "Uvědomme si, že máme sedmaosmdesátiletou panovnici, která má jednadevadesátiletého manžela. Za posledních tisíc let jsme v královské rodině nic takového nezažili," podotkl Fitzwilliams.

ČTĚTE TAKÉ

Na listopadovém summitu na Srí Lance ji tedy vůbec poprvé zastoupí korunní princ Charles. A pro něj to bude významný a symbolický okamžik, upozornil list The Guardian s tím, že je to poprvé, co tak učiní teprve následník trůnu.

"Tento krok bude interpretován coby příprava na to, aby se stal příští hlavou Commonwealthu, i když nemá automatický nárok na tuto pozici," píše list. V posledních letech se už objevily názory, že by příštím lídrem mohl být i někdo zvolený. A nikoliv princ Charles z titulu nástupnictví po své matce.

Charles prý ale o tuto roli stojí. Bude to ale nakonec na vládách jednotlivých zemích, jak o symbolickém postu rozhodnou. Například australská premiérka Julia Gillardové v minulých měsících nicméně naznačila, že ona se přiklání k tomu, aby post zastával britský následník trůnu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.