Lidovky.cz

Politici mě nesnáší, pro mnohé jsem nepřítel číslo jedna, říká Drtinová

Lidé

  18:30
Zatímco se nám snaží namluvit, že stažení moderátorky z „vlajkové lodi České televize“ – komentovaných Událostí – do pořadu se zhruba poloviční sledovaností je kariérní vzestup, vynořují se fámy o tom, jak to bylo doopravdy. A někoho možná napadne: Nemanipuluje s námi Česká televize i jinak?

Moderátorka Daniela Drtinová (oblečení zapůjčil obchod rockfashion.cz) foto: MAFRA- Michal Sváček

„Jsem zaměstnanec České televize, ne slouha,“ říká v rozhovoru pro Pátek Lidových novin moderátorka Daniela Drtinová.

Generální ředitel Petr Dvořák mluvil při odvolání Pavlíny Kvapilové o špinavém prádle, které by se prý nemělo prát veřejně. Jenže Česká televize přece není jeho nebo váš podnik. Je placena z našich peněz. Čili i to špinavé prádlo je tak trochu naše, je to tak?
Přesně tohle si myslím taky. Kdybych pracovala v soukromé firmě a něco se mi hodně nelíbilo, tak jediné, co bych mohla udělat, by bylo odejít. Ale já prostě nepracuju v soukromé firmě. Pracuju ve společnosti, kterou platí koncesionář. Takže sloužím jemu.

Moderátorka Daniela Drtinová tvrdí, že není slouha vedení ČT

.

Vy a vaši kolegové ale teď říkáte jen kulaté fráze o nutnosti „zkvalitnění zpravodajství“. A kde je nedostatek informací, nastupují fámy. Tak se například povídá, že sílí politické tlaky na Českou televizi. Že jste musela odejít z Událostí, komentářů na politickou objednávku. Nebo že jste byla „odsunuta“, protože jste za generálním ředitelem přišla s osmi konkrétními chybami, kterých se zpravodajství České televize dopustilo ve vypjaté době před prezidentskými volbami. Nebo že to byla pomsta za to, jak jste znemožnila ministra Balvína. Co kdybychom to trochu uvedly na pravou míru?
Ony jsou to vlastně dvě věci: jednak mé odvolání, kolem kterého se skutečně začaly šířit různé zvěsti, proč se to stalo. Faktem je, že mnozí politici, a oni se tím ani netají, ke mně cítí opravdu až osobní animozitu. Někteří si z toho dělají legraci. „Já si vedle ní nesednu, já se jí bojím,“ řeknou ve studiu. Nebo: „Á, Drtinová, nepřítel naší strany číslo jedna!“ Ale jsou i tací, kteří si z toho tak úplně legraci nedělají. Já si ale nemyslím, že by některý konkrétní politik volal generálnímu řediteli nebo řediteli zpravodajství a žádal: „Odvolejte Drtinovou!“ Tak to nechodí.

A jak to tedy chodí? Ministr dá řeč s generálním ředitelem na golfu?
Tohle ví jen generální ředitel. Já samozřejmě respektuju pravomoc manažerů dělat koncepční i personální změny. Jenže když se objevilo, že budu odvolaná – a já to tušila jen pár dní předem –, tak zároveň s tím se ke mně dostala informace, že se generální ředitel ptal politiků z Poslanecké sněmovny, jak se dívají na práci mou a na práci Václava Moravce. Po pravdě řečeno, tomu se mi vůbec nechtělo věřit. Myslela jsem, že je to jen další fáma. Ale když jsem pak s generálním ředitelem mluvila o tom, proč si ve zpravodajství myslíme, že je za tím politický tlak, zeptala jsem se ho přímo: Pane generální řediteli, kolují informace, že jste se ptal na mou práci politiků. Mohu se vás zeptat, jestli je to pravda? Odpověď mě opravdu zaskočila, protože naprosto otevřeně a bezelstně odpověděl, že to pravda je. „Vy si myslíte, Danielo, že se nemohu zeptat politiků na to, jak pracujete? Vždyť to je přece významná cílová skupina,“ dodal a já zkoprněla. Řekla jsem jen: „Pane generální řediteli, já si myslím, že ředitel sebevědomé veřejnoprávní televize nechodí za politiky a neptá se jich na své moderátory.“

Celý rozhovor s Danielou Drtinou o situaci v České televizi najdete v magazínu Pátek.

Dále v magazínu:

Fotoreportáž z Křešetic - čtvrt roku po povodni.

Muž, který zachránil svět - velký rozhovor se Stanislavem Petrovem, který před třiceti lety odvrátil jadernou bitvu SSSR vs USA.

Bez peněz, bez kin a živější než kdy dřív - o budoucnosti filmu píše Šimon Šafránek.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.