Lidovky.cz

Mám rád výzvy, říká muž, který v říjnu rozsvítí Prahu

Lidé

  7:00
Krištof Kintera, Vladimír 518 nebo František Skála. I takoví umělci rozsvítí v říjnu Prahu. Festival světla Signal se v Praze uskuteční poprvé. Pořadatelem je produkční společnost Fresh Films, za kterou stojí Martin Pošta, který je zároveň ředitelem festivalu. "Od nápadu až do prvního dne uběhly tři roky. Občas v žertu říkám, je to takové krátké manželství a člověk musí být naprosto přesvědčen, že je ochoten na tuto dobu vstoupit do intenzivního vztahu," říká o přípravě festivalu Pošta.

Martin Pošta foto: signalfestival.com

Lidovky.cz: Festival Signal bude mít v Česku premiéru. Proč jste se rozhodl ho do Prahy přivézt? Co vás k tomu vedlo?
Po úspěchu mappingu na Staroměstském orloji, za kterým stojíme společně s uměleckým uskupením The Macula, jsme dostali příležitost cestovat s našimi projekcemi po světě. Během toho jsme potkávali různé skvělé umělce a měli jsme možnost naživo obdivovat jejich práce. V jednom okamžiku nás napadlo, že taková forma umění v Česku nemá dostatečný prostor. Tehdy se začal rodit nápad na festival Signal. Festival není zahraniční koncept, vznikal v Praze. Avšak samozřejmě obdobné festivaly, které se liší dramaturgií a formátem, existují po celém světě. Obdobně jako je tomu u filmových festivalů. Avšak ne každý festival se může chlubit, že vzniká v kulisách Prahy.

Lidovky.cz: Byl projekt finančně náročný? Jak jste na něj finanční prostředky získávali?
Umělecké instalace vznikají většinou přímo pro daný festival, a i když je jejich životnost poměrně krátká, není jejich realizace příliš levná. Takže ano, festival je poměrně nákladnou akcí. Vzhledem k tomu, že je pro návštěvníky zdarma dostupný, nevzniká zde žádná vstupní bariera. Stačí jen vyrazit ven do noční Prahy. Každopádně je to projekt velice zajímavý a neotřelý, takže jsme měli poměrně dobrou výchozí pozici. Vlastně ani jeden potenciální partner nám neodmítl schůzku. Samozřejmě je výhodou mít za zády jako partnera Prahu a pár velikých firem. To pak jde mnohem snáze.

Lidovky.cz: Památky v Praze rozsvítí zahraniční umělci. Souhlasili všichni, které jste oslovil?
Na to, že máme před sebou první ročník, jsme měli obrovské štěstí na výběr a účast zahraničních umělců. Antivj, 1024 architecture a Telenoika patří mezi absolutní špičku ve videomappingu. Samozřejmě nemohu opomenout naši domácí The Macula. Vlastně nás nikdo z umělců neodmítl. Honoráře některých však byly na české rozpočty příliš vysoké.

Lidovky.cz: Musíte mít nějaké extra povolení od města Prahy, abyste památky mohli osvěcovat? 
Spolupracujeme s pražským magistrátem, ale i městskými částmi, kde se instalace odehrávají. Tedy Praha 1 a Praha 2. Musím říct, že jsme jako tým byli velice příjemně překvapeni, jak úředníci, pod které tento nelehký projekt spadl, měli pro nás pochopení a vycházeli nám maximálně vstříc. Za to jim patří naše obrovské díky.

Lidovky.cz: Jak dlouho jste festival připravovali?
Od nápadu až do prvního dne uběhlo přes tři roky. Občas v žertu říkám, je to takové krátké manželství a člověk musí být naprosto přesvědčen, že je ochoten na tuto dobu vstoupit do intenzivního vztahu, jelikož vám moc času na nic jiného nezbude, pokud to myslíte vážně.

Lidovky.cz: Co vše bude zahrnovat doprovodný program? Podle čeho jste jej sestavovali?
Doprovodný program je velice široký a vychází především ze světla, které je nosným motivem festivalu. Kromě speciálních plaveb za světlem ve spolupráci s Pražskou paroplavební společností, kdy se můžete podívat na festivalové instalace z lodi, jsme také připravili celou řadu workshopů. Především základy videomappingu a světelného graffiti. Pro architekty a další odborníky je připravena celodenní konference Světlo pro naše města na téma osvětlení ve veřejném prostoru. Zároveň bych rád upozornil návštěvníky festivalu na naši aplikaci pro smartphony, která je hladce provede po všech festivalových instalacích a do které jsme ve spolupráci s CISCO připravili naprosto unikátní festivalovou virtuální galerii.

Lidovky.cz: Vstup na 35 instalací je zadarmo, myslíte, že by lidé za podívanou nezaplatili? Nebo je to tím, že projekce mohou vidět i lidé, kteří nestojí v bezprostřední blízkosti?
Celý festival se odehrává ve veřejném prostoru a ač bychom velice rádi za některé instalace vybírali vstupné, tak je to v ulicích Prahy nesmírně těžké. Přemýšleli jsme o tom, ale jen tak zavřít například Staroměstské náměstí by bylo ještě nákladnější - nemluvě o tom, jak by nás místní obyvatelé milovali. Bereme však tento rok jako pilotní. Pak budeme určitě moudřejší.

Lidovky.cz: Festival Signal představí v Česku poprvé moderní audiovizuální umění light art. Jak byste ho popsal?
Festival Signal je festival světla přinášející po setmění do ulic Prahy to nejmodernější současné umění, jehož společným jmenovatelem je světlo. Oslovili jsme přední české i zahraniční umělce, kteří nemají světlo jako svůj hlavní pracovní atribut. Těm jsme dali prostor si vybrat lokalitu, která se bude hodit pro jejich umělecká díla. Dali jsme jim prostor umělecká díla vytvořit. Takže bok po boku budou návštěvníci mít možnost vidět umělecké videomappingy předních českých i zahraničních umělců, světelné instalace Vladimira 518, Františka Skály, Krištofa Kintery a mnoha dalších.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.