Lidovky.cz

Zemřel Lou Reed, někdejší frontman Velvet Underground. Bylo mu 71 let

Lidé

  18:52aktualizováno  20:13
PRAHA - Ve věku 71 let zemřel americký rockový hudebník Lou Reed, který byl zakládajícím členem skupiny The Velvet Underground. Bez bližších podrobností to uvedl americký časopis Rolling Stone, podle něhož ale příčina smrti zatím nebyla zveřejněna. Časopis, který je zatím jediným zdrojem informace, zároveň připomněl, že zpěvák, kytarista a skladatel v květnu podstoupil transplantaci jater.

Lou Reed (2009) foto: MAFRA - Jan Zátorský

Agentura Reuters upozornila, že Reedovi zástupci informace magazínu dosud nepotvrdili.

Přečtěte si recenzi posledního koncertu Lou Reeda v Praze

Už po květnové operaci Reedova manželka Laurie Andersonová připustila, že její muž byl na pokraji smrti. "Myslím, že se z toho úplně nezotaví, ale určitě se během několika měsíců vrátí ke svým činnostem, řekla tehdy. Reed v minulosti otevřeně hovořil o svých problémech s drogami a alkoholem. (více čtěte ZDE.)

Časopis Rolling Stone The Velvet Underground umístil na 19. místo v žebříčku 100 největších umělců všech dob. Ve skupině Reed působil v druhé polovině 60. let především jako textař. V písních svým typicky bezbarvým a jakoby odtažitým hlasem vypráví syrové a drsné příběhy, které se týkají všech temných zákoutí lidského života.

Josef Rauvolf

"Byl to úžasný muzikant a možná ještě lepší textař," zhodnotil Reedovo dílo hudební publicista Josef Rauvolf s tím, že jen u málo hudebníku se jejich texty dají číst i samostatně jako poezie.

Spolu s ostatními členy The Velvet Underground prý Reed změnil pohled na to, co může rocková muzika být. Reed chtěl například vytvořit hudební ekvivalent literárnímu dílu Williama Burroughse nebo detektivkám Raymonda Chandlera. Rauvolf ale zároveň připomněl odvrácenou stránku Reedovi osobnosti - jako člověk prý byl často nepříjemný až arogantní a hrozně se choval i ke svým spoluhráčům a partnerkám.

Sólová dráha

Reed se po svém odchodu ze skupiny v roce 1971 vydal na úspěšnou sólovou dráhu. Mezi jeho největší hity patří Walk on the Wild Side a Perfect Day. Podle Rolling Stone propojil naléhavost pouliční muziky s evropskou avantgardní hudbou a do rockové poetiky vnesl lyrickou upřímnost. Hudební chameleon ovlivnil nebo přímo spoluutvářel styly jako alternativní rock, glam rock a punk.

Publicista Jiří Černý.

"Ze všech možných ztrát z té světové rockové scény je tohle pro Českou republiku ta nejhorší," reagoval na zprávu o Reedově smrti hudební publicista Jiří Černý.

Reed - přítel bývalého prezidenta Václava Havla - několikrát vystupoval také v České republice. V roce 2009 zahrál na slavnostním večeru k 20. výročí sametové revoluce. Letošní koncertní turné zrušil.

Tvorba Reeda a skupiny The Velvet Underground ovlivnila rockové skupiny na celém světě, v Česku například The Plastic People of the Universe. Manažer kapely Romek Hanzlík vyjádřil nad úmrtím slavného hudebníka lítost a řekl, že kapela dnes pro něj zahraje na svém koncertě v pražském Lucerna Music Baru.

O kariéře amerického rockera

  • Od mládí hrál v barových kapelách a k tomu skládal básně a různé texty. Největší věhlas si Lou Reed vydobyl jako spoluzakladatel slavných The Velvet Underground a neméně úspěšná byla i jeho sólová dráha. Jeho texty ale obstojí i bez hudby. Lou Reed v nich svým typicky bezbarvým a jakoby odtažitým hlasem vypráví syrové a drsné příběhy, které se týkají všech temných zákoutí lidského života. A servítky si nikdy nebral.
  • Reed, mezi jehož přátele patřil bývalý český prezident Václav Havel, byl složitá a těžko uchopitelná osobnost. Bývá označován za jednoho z otců amerického undergroundu či punkrocku, za rockového básníka, za svého si ho berou intelektuálové všeho druhu nebo rockeři. V jeho tvorbě si totiž podávají ruce cynismus a syrovost s křehkostí a citlivostí.
  • Lou Reed se narodil 2. března 1942 v Brooklynu a New York se mu stal celoživotní inspirací. Pojmenoval po něm i možná své nejslavnější album. S hudbou i psaním textů začal tento potomek židovských přistěhovalců již ve 14 letech. Také studoval, zajímala ho žurnalistika, režie a kurzy kreativního psaní.
  • S Johnem Calem v polovině 60. let založili legendární kapelu, nazvanou podle románu The Velvet Underground. Produkce a obalu debutového "banánového" alba skupiny se zhostil Andy Warhol, který představil i svůdnou zpěvačku německého původu Nico.
  • Brzy se ale ukázalo, že Reed a Cale, dva kohouti na jednom smetišti, dvě protikladné a silné osobnosti, se v jedné kapele prostě nesnesou. Caleův odchod byl trpký, přesto v roce 1990 společně vydali album koncipované jako poctu zemřelému popartovému králi Songs for Drella.
  • Zásadní obrat v následné sólové dráze Reeda nastal poté, co se ho produkčně ujal David Bowie. Z jejich spolupráce vzniklo album Transformer, které sklidilo příznivé kritiky a také se velmi dobře prodávalo. Z této desky je jeho první hit Walk on the Wild Side (Sjeď to z tý drsný strany) a také píseň Perfect Day. Další desky ze 70. let jsou až na výjimky hodnoceny jako "bezbarvé" a koncem 80. let se Reed vyhoupl na svůj nový umělecký vrchol s deskou New York, na které ve 14 písních převyprávěl všechny své bolesti, obavy i radosti.
  • Vysokou kvalitu si udržela i další alba jako například Set the Twilight Reeling (1996), na albu The Raven z roku 2003 Reed po svém a za pomoci svých dalších slavných kolegů hudebně převyprávěl klasické dílo Edgara Alana Poea. V roce 2007 vydal meditativní desku Hudson River Wind Meditations a předloni se na pultech objevila dlouze očekávaná deska Lulu, která vznikla ze spolupráce se skupinou Metallica.
  • Lou Reed několikrát vystupoval v České republice. Loni vystoupil v pražském divadle Archa a v roce 2009 na slavnostním večeru pořádaném Havlem k 20. výročí takzvané sametové revoluce. S Havlem si Reed povídal i v roce 2005 během scénického rozhovoru na pódiu Švandova divadla. Při posledním rozloučení s bývalým prezidentem ve strašnickém krematoriu v prosinci 2011 také zazněl Reedův hit Perfect Day. Tvorbou Reeda a skupiny The Velvet Underground byli ovlivněni The Plastic People of the Universe.
  • Reed letos v dubnu zrušil koncertní šňůru a v květnu podstoupil transplantaci jater. V minulosti otevřeně hovořil o svých problémech s drogami a s alkoholem. "Zkoušel jsem přestat s drogami s pomocí alkoholu. Nefungovalo to," napsal v roce 1992.
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.