Lidovky.cz

Tomáš Halík v Londýně převzal Templetonovu cenu, 'duchovní nobelovku'

Evropa

  22:07
LONDÝN/ PRAHA - Český katolický kněz Tomáš Halík ve středu v Londýně převzal prestižní Templetonovu cenu, která je udělována za výjimečné zásluhy o posilování duchovního rozměru života. U Halíka nadace už zesnulého britského bankéře a filantropa Johna Templetona vyzdvihla, že se zasazoval o náboženské a kulturní svobody po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968.

Český katolický kněz Tomáš Halík převzal 14. května v Londýně prestižní Templetonovu cenu. foto: ČTK

Halík "duchovní Nobelovu cenu" spojenou s finanční odměnou 1,1 milionu liber (asi 36 milionů Kč) převzal na slavnosti v kostele svatého Martina v polích na Trafalgarském náměstí. Prémii chce věnovat zejména na iniciativy spojené s dialogem mezi věřícími a ateisty. Podle informací Lidových novin peníze laureát vloží do svého nově založeného nadačního fondu.

Halík se ve svém proslovu na dnešním ceremoniálu zamyslel nad obecnějšími otázkami víry či nutnosti náboženského dialogu, ale vyjádřil se i k aktuálním sociálním a politickým problémům.

"Dějinná zkušenost naší části světa ukazuje, že ateismus není o nic méně imunní vůči pokušení moci a násilí než náboženství. Já jen přeji 'novému ateismu', až bude starší a dospělejší, aby byl alespoň tak tolerantní, jako je naše dnešní staré evropské křesťanství," řekl první český nositel Templetonovy ceny.

Halík varoval před nacionalismem a xenofobií

Kněz z pražského kostela Nejsvětějšího Salvátora rovněž varoval před aktuálním nebezpečím ruského nacionalismu a "imperiálními sny". "Tváří v tvář nebezpečnému vývoji na východě Evropy si musíme uvědomit svou zodpovědnost za udržení a prohloubení velkého projektu sjednocené Evropy," prohlásil Halík a varoval před nacionalismem, šovinismem, xenofobií, které "znovu zdvihají hlavu v evropských národech".

"Pokud by v Evropě zvítězilo nebezpečné pokušení národního sobectví a izolacionismu a došlo k tragédii rozpadu EU, evropské národní státy by nezískaly více suverenity, nýbrž by byly daleko více vystaveny silám chaosu a destrukce zevnitř," domnívá se čerstvý držitel prestižního ocenění.

ČTĚTE VÍCE:

Halík je 44. laureátem Templetonovy ceny. V minulosti ji dostali například katolická řeholnice Matka Tereza, ruský spisovatel Alexandr Solženicyn, tibetský duchovní vůdce dalajlama či jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu.

Halík v letech 1972 až 1989 pracoval v civilních povoláních jako psycholog a psychoterapeut drogově závislých, působil v kulturním a náboženském disentu a samizdatu. Na kněze byl tajně vysvěcen v Erfurtu v roce 1978. Po pádu komunismu se začal zabývat pedagogickou činností. Podnikl studijní cesty na všech šest kontinentů a věnoval se mezináboženskému dialogu.

Tiskový tajemník českého velvyslanectví v Londýně David Steinke řekl, že středečního slavnostního předání se zúčastnilo na 600 lidí včetně českého ministra kultury Daniela Hermana a kardinálů Dominika Duky a Miloslava Vlka. Obřad Steinke označil za velkolepý a důstojný. O hudební doprovod se postarali umělci jako Eric Whitacre se svým sborem, zpěvačka Laura Mvulaová a český klavírista Martin Kasík.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.