Lidovky.cz

Zatčení kritika Kremlu Navalného? Prokuratura s žádostí neuspěla

Lidé

  14:29
MOSKVA - Ruská prokuratura a vězeňské úřady požádaly o vydání zatykače na opozičního politika a blogera Alexeje Navalného pro podezření, že porušil podmínky domácího vězení. Oznámili to poradci Navalného, které citovala agentura Reuters. Soud ale tuto žádost odmítl s poukazem na nedostatek důkazů, informovala agentura ITAR-TASS.

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj na demonstraci vyzval občany, aby vyšli do ulic stejně, jako v roce 2012, kdy Moskvané masově protestovali proti znovuzvolení Putina ruským prezidentem. „Vrátíme se do ulic, osvobodíme Rusko,“ volal Navalnyj (na archivním snímku) z tribuny. foto: Reuters

Kritik Kremlu Navalnyj má během domácího vězení zakázáno užívat internet, zatímco čeká na soud v případu, v němž spolu se svým bratrem Olegem čelí obvinění z údajných finančních podvodů vůči firmě Yves Rocher. Předběžné slyšení v této kauze začalo před moskevským soudem právě v pátek.

ČTĚTE TAKÉ:

Poradci Navalného sdělili, že ruská prokuratura a vězeňské úřady žádaly zatčení Navalného kvůli jeho komentářům ke "kauze Yves Rocher". "Federální vězeňská služba žádá zatčení Alexeje kvůli tomu, že komentoval případ Yves Rocher a zveřejňuje dokumenty k případu. Prokuratura vězeňskou službu v tomto kroku podporuje," napsali Navalného poradci na Twitteru.

Užívání internetu

Podle Navalného advokátky Olgy Michajlovové soud žádost vězeňské služby podpořenou prokuraturou odmítl se zdůvodněním, že neexistují důkazy potvrzující, že komentáře ke kauze Yves Rocher a dokumenty k případu umístil na internet právě Navalnyj.

Sedmatřicetiletý opozičník a jeho bratr čelí obvinění z údajné zpronevěry 27 milionů rublů (asi 15 milionů korun) francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Podle obžaloby bratři také zpronevěřili více než čtyři miliony rublů (asi 2,2 milionu Kč) od ruské firmy MBK a vyprali 21 milionů rublů (skoro 12 milionů Kč).

K TÉMATU:

V jiném procesu byl Navalnyj loni odsouzen na pět let podmíněně za údajné podvody s dřevem z roku 2009. Podle soudu důsledkem chování Navalného byl lesnický podnik Kirovles okraden o 10 000 metrů krychlových dřeva, a tím poškozen o 16 milionů rublů (přes 9,6 milionu Kč).

Opozičník, který získal proslulost jako zapřisáhlý bojovník proti korupci, byl jedním z vůdců pouličních protestů, jež v letech 2011 a 2012 otřásly Kremlem.

Navalnyj považuje všechny procesy a tresty vůči své osobě za vykonstruované a tvrdí, že se ho tak Kreml snaží umlčet. Kvůli zmíněnému podmínečnému trestu se tento kritik prezidenta Vladimira Putina a vůdce protikremelských protestů z minulých let nesmí v roce 2018 zúčastnit prezidentských voleb.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.