Lidovky.cz

Cenu za šíření dobrého jména Česka získalo 16 lidí. Mezi nimi i Věra Čáslavská

Slovensko

  12:26
PRAHA - Olympionička Věra Čáslavská, spisovatel a filmař Petr Sís nebo organizátor pražských maratonů Carlo Capalbo patří k 16 osobnostem, kteří v pátek obdrželi od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) cenu Gratias agit. Toto ocenění bylo už podvacáté udělováno těm, kdo se podílejí za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

Věra Čáslavská. Z filmu Věra 68 foto: Cinemart

Jágr i Baťova vnučka. Koho dalšího vyznamená premiér za šíření jména?

Zaorálek uvedl, že laureáty různých osudů a profesí spojuje velmi hluboký a vřelý vztah k České republice a důvěra k ní. „Ta důvěra je na tom to nejsilnější,“ uvedl ministr s tím, že představuje pramen síly a zároveň obrovský závazek pro ty, kdo tuto zemi spravují.

Sedminásobná olympijská vítězka a čtyřnásobná mistryně světa v gymnastice Čáslavská byla na cenu nominována českým velvyslanectvím v Tokiu, kde v roce 1964 zazářila na olympiádě a získala si obdiv Japonců. Je stálou propagátorkou dobrých vztahů obou zemí. Při předávání ceny se jí dostalo nejdelšího potlesku.

Petr Sís

Sís, který žije v New Yorku, je mezinárodně uznávaným autorem knih pro děti a tvůrcem animovaných filmů. Známým se stal rovněž svými ilustracemi nebo výtvarnými díly pro newyorské metro či mezinárodní letiště. Jako jediný na předávání chyběl ze zdravotních důvodů, cenu převzal jeho bratr. Capalbo v roce 1994 založil společnost Prague Internationa Marathon, která organizuje běžecké akce i v dalších českých městech a propaguje tak ČR v oblasti sportovní diplomacie.

Zakladatel populárního pražského maratonu Carlo Capalbo.

Mezi laureáty byl i předseda Izraelské společnosti přátel České republiky Avraham Harshalom, kterého po útěku z transportu v závěru 2. světové války zachránila rodina Sobotkových. Jiřina Sobotková se pak na jeho podnět stala první Češkou, která získala ocenění Spravedlivý mezi národy. Cenu, kterou je vedle diplomu symbolický křišťálový globus, dostali zdravotník Aleš Bárta, který od roku 2006 úspěšně vede zdravotnické středisko na západě Keni, baletní mistři Jiří a Otto Bubeníčkovi, portugalská bohemistka Anna de Almeidová, její rumunská kolegyně Anca Irina Ionescuová a překladatelka a osobnost české krajanské komunity v Havaně Jana Rodríguezová.

Věra Čáslavská na olympiádě v Mexiku 1968
Věra Čáslavská s Václavem Havlem. Z filmu Věra 68

Laureáty byli rovněž ve Finsku působící malíř Petr Řehoř, zakladatel společnosti Artforum Vladimír Michal, který má zásluhu na šíření české literatury na Slovensku, pěvec a hudební pedagog Hanuš Jiří Stein, jenž žije v Chile, českokanadský podnikatel Milan Kroupa a manželé Suren Tsatsralová a Purevjav Tsenguun z Mongolska, kteří studovali v Praze a jejichž české zkušenosti měly podíl na demokratických změnách v jejich zemi.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.