Lidovky.cz

Česká židovská komunita: Wiesel se stal svědomím 20. století

Lidé

  10:58
PRAHA - Známý židovský spisovatel a nositel Nobelovy ceny za mír Elie Wiesel, který zemřel v sobotu ve věku 87 let, se stal svědomím 20. století. Byl jedním z těch, kteří se zasloužili o to, že se tragédie holokaustu zapsala na věky do vědomí lidstva. V reakci na Wieselovo úmrtí to uvedla Federace židovských obcí v České republice.

Zemřel spisovatel a nositel Nobelovy ceny Elie Wiesel, bylo mu 87 let

Česká židovská komunita v něm ztratila blízkého přítele. Wiesel Prahu často navštěvoval a miloval. „Bude nám chybět jako spisovatel, intelektuál, bojovník proti genocidám, politický glosátor se vždy novými a neotřelými pohledy na témata globálního významu. Ale především jako člověk a přítel,“ uvedl v reakci na Wieselovo úmrtí předseda Federace židovských obcí v ČR Petr Papoušek. Židovská obec ho považuje na jednoho z nejvýznamnějších spisovatelů, ale i intelektuálů 20. století. České překlady Wieselových stěžejních děl vydala federace židovských obcí na začátku devadesátých let.

Termín holokaust

Wiesel prošel nacistickými koncentračními tábory v Osvětimi a Buchenwaldu a byl patrně první, kdo použil pro nacistické vyhlazování Židů termín holokaust. Původně to byl řecký výraz pro zápalnou oběť. Wiesel vydal na čtyři desítky románů, povídkových sbírek a esejů, z nichž se většina točí kolem holokaustu.

Wiesel, který se narodil v židovské chasidské komunitě na severu Rumunska, byl v 15 letech i se svou rodinou zařazen do transportu. Z rodiny přežil pouze on a dvě jeho starší sestry. Matka a třetí sestra zahynuly v Osvětimi, otec, se kterým dlouho společně snášel útrapy táborů smrti, zemřel během takzvaného pochodu smrti do Buchenwaldu.

Světoví státníci truchlí nad smrtí Elieho Wiesela

V češtině začaly vycházet Wieselovy knihy až po pádu komunismu. V českém překladu vyšly například populární Bible: Postavy a příběhy a Talmud: portréty a legendy, dále kniha rozhovorů Zlo a exil, vzpomínkový Návrat do Sighetu, Noc, Pátý syn, Příběhy proti smutku, Příběhy o naději nebo Příběhy o důvěře.

V roce 1986 dostal Wiesel za své aktivity Nobelovu cenu za mír, je držitelem i řady dalších prestižních cen a společně s bývalým českým prezidentem Václavem Havlem, který ho nazval „ztělesněným svědomím lidstva“, inicioval vznik pražského Fora 2000.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.