Lidovky.cz

V Praze byla vyhlášena Miss Deaf, nejkrásnější neslyšící. Je jí Jihoafričanka

Lidé

  6:00
PRAHA - Světové finále soutěže krásy pro neslyšící za rok 2016 vyhrála dívka z Jihoafrické republiky Janie Erasmusová. Získala titul Miss Deaf World 2016. V mužské kategorii putuje vítězství do Francie, titul Mister Deaf World 2016 si odnesl Kevin Petit. 16. ročník soutěže se konal v Praze. První vicemiss se stala Senegalka Aminace Gaková a druhou vicemiss Kanaďanka Victoria Soo Lumová.

Ve světovém finále soutěže krásy pro neslyšící za rok 2016 zvítězila 16. července v Praze Janie Erasmusová z Jihoafrické republiky (uprostřed) foto: ČTK

Finálový večer se uskutečnil v zaplněném kongresovém sále Top Hotelu Praha. Na šedesát soutěžících, které hodnotila mezinárodní porota, pocházelo z 41 států celého světa.

Titulem Miss Deaf Europe pro letošní rok se pyšní Ukrajinka a Miss Deaf Asia Jihokorejka. Titul Mister Deaf Europe 2016 získal Španěl a nejmladší kategorii Mister Deaf Asia putuje do Číny.

Soutěžící se nejprve představili v národních krojích, kterými prezentovali své země. Ve volných disciplínách dívky pak převážně tančily. Například soutěžící z Thajska uvedla tamní bojový tanec a třeba Bulharka předvedla v národním kroji lidový tanec. Publikum zaujala i temperamentní dívka z Kolumbie, která v rychlém rytmu zatančila v pestrobarevném jihoamerickém kostýmu. Češka Lenka Sagulová předvedla vystoupení na píseň Noc na Karlštejně. Muži se představili naopak ve sportovním oblečení.

Netleskejte, rychle se hýbejte

Od běžných miss je tato soutěž téměř k nerozeznání, zcela jiné jsou však reakce publika. Namísto běžného potlesku odměňují diváci soutěžící rychlými pohyby zdvižených prstů na rukou. Nechyběla ani promenáda v plavkách a ve společenských šatech, které předvedli dívky i muži.

Prezident soutěže Josef Uhlíř řekl, že nacvičování nástupů a choreografie bylo náročné. Soutěžící tančí podle hry světel, které jsou sladěny se skutečnou hudbou. „Divákům v sále nepřijde, že dívky neslyší, ale je to velmi náročné v tom, že ony doma trénují,“ uvedl.

První ročník soutěže se odehrál na Mallorce, poté se od roku 2002 až 2010 konal v Praze, jedenkrát v Gruzii a od roku 2011 až do současnosti se pořádá opět v ČR. Soutěže mají pomoci sluchově postiženým dívkám a chlapcům z celého světa ukázat široké veřejnosti, že jsou jim i přes své sluchové postižení ve všem rovni. Že mohou stejným způsobem pracovat a dělat vše tak, jako dělají s naprostou samozřejmostí zdraví lidé.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.