Lidovky.cz

OSUDY 11. ZÁŘÍ: Osamocený hasič přinesl do hořící věže naději. Spravil výtah a pak vyběhl do 78. patra

Lidé

  6:00
NEW YORK - Vyrůstat v newyorském Bronxu může být těžké už samo o sobě. Když vám navíc rodiče dají křestní jméno Orio (Oreo je název oblíbené oplatky), je to ještě těžší. Orio Palmer si v 60. letech minulého století z posměšků dalších dětí ale nic nedělal. Právě naopak. Sám si dal přezdívku Cookie - Sušenka.

Orio Palmer po sobě zanechal manželku Debbie a děti Danu, Keitha a Alyssu. foto: Repro Calls from the Towers

OSUDY 11. ZÁŘÍ

11. září 2001 došlo v USA k největšímu útoku džihádistů na západní civilizaci. Po úderu čtyř buněk Al-Káidy zahynulo v New Yorku, Washingtonu a Shanksville 2977 lidí. Server Lidovky.cz při příležitosti 15. výročí největšího teroristického útoku v dějinách připravil seriál, který bude vycházet mezi 1. - 11. zářím. Přiblížíme v něm 11 osudů – 11 příběhů onoho tragického dne.

Jako teenager miloval Palmer školní sportování a také kapelu Led Zeppelin. Vystudoval střední školu se zaměřením na elektrické technologie. I tyhle zkušenosti se mu hodily později, když vstoupil do FDNY - newyorského hasičského sboru. U hasičů byl stoupající hvězdou, v roce 2001, v 45 letech, byl už šéfem 7. stanice na Manhattanu. U FDNY jej respektovali pro jeho znalosti o technologiích, napsal řadu odborných statí i příruček.

Hvězda Oria Palmera v FDNY stoupala, v 45 letech už byl šéfem celé stanice.

Když 11. září 2001 zaútočili teroristé al-Káidy unesenými letadly na World Trade Center, byl Palmer mezi prvními hasiči, kteří nasedli do aut a za řevu sirén se proplétali ucpanými ulicemi k dvěma nejvyšším budovám ve městě.

V 8.46 toho rána narazilo první letadlo do Severní věže, o 17 minut později pak druhý letoun do Jižní věže. Kamery pak zachytily Palmera, jak s dalšími hasičskými veliteli v lobby Severní věže diskutuje, jak rozdělit síly na oba hořící mrakodrapy se 110 patry. Poté se sám do Jižní věže vydal. Podle dalších hasičů byl klidný, na zádech měl dýchací přístroj, červenou baterku připnutou k helmě, v levé ruce držel vysílačku. „Z Palmerovy tváře vyzařovala připravenost na cokoliv, co bude potřeba,“ popsal jeden z hasičů.

Orio Palmer (vpravo) na snímku s z videa míří do Jižní věže WTC.

V obou zasažených věžích přestaly fungovat výtahy. Palmer však díky svým technickým schopnostem dokázal jeden výtah zprovoznit. Najednou tak existovala rychlá cesta do půlky trasy k místu, kde zuřily v zóně nárazu okolo 78. patra požáry.

„Tady je batalión 7, jsem na 40. patře druhé věže. Máme jeden funkční výtah do 40. patra, který obsluhuje hasič z 15. jednotky,“ je slyšet Palmera na záznamech, které FDNY po několika letech zveřejnil.

11. září 2001 provedla organizace Al Kajda pod vedením Usámy bin Ládina...
11. září 2001. Hasič před zříceným WTC

Palmer běhal maratony, proto byl ve skvělé fyzické kondici. Takže i když sebou - stejně jako všichni ostatní hasiči - nesl vybavení vážící okolo 25 kilogramů, stoupal rychle. „Jsem ve 43. patře na schodišti B,“ hlásil. Palmer vyběhl prvních 12 pater za 10 minut. Ostatní hasiči podle jejich vyprávění potřebovali na jedno patro nejméně minutu.

O chvíli později se jeden z velitelů ptal ze stanoviště umístěného kousek od Severní věže WTC: „Do kterého patra si se už dostal, Orio?“ Odpověď zněla: „Jsem v 55. patře.“ Další krátké hlášení znělo: „Už jsem v 69. patře, ale musím ještě výše.“

Orio Palmer byl uznávaný kvůli svým znalostem technologií.

Dosud klidný Palmerův hlas pak začal dostávat podkres naléhavosti. „Schodiště B je mezi 73. a 74. patry narušené. Zdi jsou popraskané a jsou v nich díry, tak buďte opatrní,“ varoval do vysílačky velení, které mělo jeho upozornění předat hasičům, kteří byli mnoho pater pod ním.

„Když jsem slyšel na záznamech poprvé Oriův hlas, bylo cítit, že běží závod proti času. Šetřil dechem i energií: Proto moc často s veliteli venku nekomunikoval,“ řekl v dokumentu Call from the Towers bratr Stephen Palmer.

Palmer našel schodiště, kterým se dalo dostat do zóny nárazu v 78. patře a i nad ní. Pro stovky uvězněných lidí to mohla být úniková cesta k záchraně.

„Máme tu dvě izolované hořící kapsy. Měli bychom být schopni je uhasit dvěma proudy (hadicemi),“ říkal Palmer do vysílačky vzrušeným hlasem. „Na 78. patře máme mnoho 10-45 kód 1,“ dodal. 10-45 kód 1 je označení FDNY pro mrtvé civilisty. „Na 78. patře?“ ptal se jeden z velitelů. „Ano, na 78. patře, budeme tu potřebovat dvě jednotky,“ dodal Palmer. „Rozumím. Jsou na cestě,“ odpovědělo velitelství.

„Orio se tam nahoru dostal velmi rychle. Mohu si jen představit, jak velkou radost museli mít zranění a uvěznění lidé tam nahoře, když viděli, že je přišel zachránit. Viděli hasiče, který jim přinesl naději,“ líčil Stephen Palmer. Podle dostupných informací se do zničeného 78. patra dostal ze záchranářů pouze on vyšetřovatel požárů Ronald Paul Bucca.

Orio Palmer byl ve skvělé fyzické kondici, několikrát získal medaili za...

Sedm minut po Palmerově posledním vysíláním se v 9.58 Jižní věž zřítila. Nikdo neměl šanci přežít. „Když ty záznamy posloucháte a vidíte odpočet, který zbývá do konce poslechu, chce se vám vyskočit ze židle a nahlas křičet: ‚Pospěš si a vypadni odtamtud! Za minutu věž spadne‘. Tyhle okamžiky jsou při poslechu pro mě těžké. Ale zároveň máme památku, na kterou můžu být já i moje děti pyšné,“ popsala vdova Debbie Palmerová.

Doporučujeme: další díly Osudů 11. září

Odkaz

Snímek věže z Světového obchodního střediska (WTC) v New Yorku ukazuje člověka,...

V 10.28 spadla i Severní věž WTC. Její trosky dopadly do místa, kde bylo řídící stanoviště hasičů. Všichni nejvyšší velitelé FDNY zahynuli. Při útoku zemřelo celkem 343 hasičů, což představuje víc než desetinu všech obětí 11. září...

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.