Lidovky.cz

Smrt královny spustí operaci London Bridge. Británie má na skon Alžběty II. podrobný manuál

Média

  16:37
LONDÝN/PRAHA - London Bridge. Takový název nese operace, která obsahuje nutné úkony po smrti britské královny Alžběty II. Ačkoli má panovnice ve svých devadesáti letech pevné zdraví, Britové se na její případný skon už pečlivě připravili.

Britská královna Alžběta II. v kočáru v průvodu mezi Buckinghamským palácem a britským Parlamentem. foto: Reuters

Server The Guardian přinesl podrobnosti tohoto precizně vypracovaného plánu. Samotná akce má mnoho scénářů, které se dělí podle toho, v jakou denní dobu královna zemře, popřípadě bude-li její skon náhlý nebo mu bude předcházet nemoc. V případě, že zemře na následky nemoci, bude u ní rodina i lékaři.

Alžběta II. slaví safírové jubileum. Jako první britská královna vládne už 65 let

V Operaci London Bridge jsou důkladně popsány první vteřiny po Alžbětině skonu. „Její oči se zavřou a Charles se stane králem. Jeho sourozenci královně políbí ruku na rozloučenou,“ píše se v plánu. Osobní tajemník královny následně předá informaci předsedovi vlády. Pokud královna zemře v noci, bude premiér neprodleně probuzen a informován. „Londýnský most padl,“ sdělí mu větu, ve které je zašifrována právě smrt královny.

Následně bude spuštěna rychlá informační akce. Středisko britského ministerstva zahraničí předá zprávu patnácti vládám zemí Commonwealthu, ve kterých rovněž kraluje Alžběta II. Poté informace doputuje do 36 zemí, pro něž královna v historii také byla panovnicí.

Široká veřejnost ale stále nebude nic tušit. To se změní až v dalších minutách a hodinách. V době sociálních médií nepotrvá dlouho, než se zpráva rozšíří do zbytku světa. Jako první informaci dostane a vydá britská tisková agentura Press Association - historicky přitom toto ‚privilegium‘ připadalo veřejnoprávní BBC.

Zaměstnanec královské rodiny vyvěsí na dveře Buckinghamského paláce zprávu o úmrtí královny a v tomtéž momentu se informace objeví i na oficiálních internetových stránkách paláce na černém podkladu.

V tento moment už se zpráva začíná dostávat k veřejnosti. O skonu se dozví novináři. V rozhlasových stanicích zapnou modré světlo, které má moderátory upozornit, aby hráli pouze neutrální hudbu a připravili se na bleskovou zprávu. V televizích se změní vysílací plán a redaktoři se převléknou do černého.

Královna Alžběta II. se svými pěti pravnoučaty a dvěma nejmladšími vnoučaty.
Britská královna Alžběta II. a následníci trůnu na novém oficiálním snímku...

Média začnou postupně vydávat nekrology. Pro podobné případy disponují všechny redakce předem připravenými smutečními články. Kupříkladu televizní stanice Sky News a ITN mají podepsány smlouvy s experty, kteří se zavazují, že po královnině smrti budou poskytovat rozhovory výhradně jim. Tyto stanice prý už několik let také trénují královnino úmrtí nanečisto a její jméno nahrazují přezdívkou paní Robinsonová.

Nyní už se svět dozvěděl o smrti královny Alžběty II. Její rodina, britská vláda i široká veřejnost budou nadále postupovat podle předem připraveného scénáře. Lidé se nakonec s panovnicí rozloučí na jejím pohřbu, který je už nyní také do detailů naplánován.

Smuteční rozloučení proběhne přesně devět dní po jejím skonu. Hodinu před polednem celé Spojené království uctí památku královny tichem. Život v Británii a na mnoha jiných místech planety se v tu chvíli zastaví. Lidé budou truchlit.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.