Lidovky.cz

Lidé

Ve věku 103 let zemřel americký herec Kirk Douglas, proslavil se jako filmový Spartakus

Americký herec Kirk Douglas zemřel ve věku 103 let. foto: AP Photo

Los Angeles - Ve věku 103 let zemřel ve středu americký herec, producent a režisér Kirk Douglas. Oznámil to jeho syn, rovněž herec, Michael Douglas. Jeho otec ztvárnil za svou dlouhou kariéru na osm desítek postav, ty nejslavnější v 50. a 60. letech minulého století. Před kamerou se ale objevoval i dlouho poté, co jeho kolegové odešli do důchodu.
  6:46aktualizováno  10:11

„S obrovským zármutkem spolu se svými bratry oznamuji, že nás dnes ve věku 103 let opustil Kirk Douglas,“ uvedl Michael Douglas.  „Kirk žil dobrý život a zanechal nám filmové dědictví, které přetrvá budoucí generace,“ dodal s tím, že je „hrdým“ synem svého otce. „Byl rovněž filantropem, který pomáhal ostatním,“ uvedl také Michael Douglas.

Michael Douglas (vlevo) se svým otcem Kirkem Douglasem (vpravo) přichází na...
Herec Kirk Douglas (vlevo dole) s rodinou.

Na úmrtí hollywoodské legendy reagovala řada filmových tvůrců. „Kirk si udržel herecké charisma až do konce svého nádherného života a já jsem poctěn, že jsem mohl být malou částí jeho posledních 45 let,“ uvedl režisér Steven Spielberg a dodal: „Budou mi chybět jeho otcovské rady, jeho moudrost a odvaha.“

Herec Sylvester Stallone na sociální síti Instagram zveřejnil plakát ke slavnému filmu Šampion (1949), v němž Douglas ztvárnil roli boxera. „Poslední velikán z mých filmových hrdinů odešel do Věčné slávy. Skvělý umělec! Herce jeho druhu už nikdy neuvidíme!“ napsal k plakátu Stallone, hvězda série o boxerovi Rockym.

Legenda Hollywoodu herec Kirk Douglas slaví 100. narozeniny

Na Douglase vzpomínají na sociálních sítích nejen slavné osobnosti ze světa filmu. „Byl talentovaným hercem, který opravdu miloval své řemeslo. A ještě více miloval svou rodinu. Ať odpočívá v pokoji,“ komentovala úmrtí bývalá světová tenisová jednička Billie Jean Kingová.

Kirk Douglas se narodil jako Issur Danielovitch (rusky Iser Danijelovič) v Amsterdamu ve státě New York do rodiny chudých židovských přistěhovalců z oblasti nynějšího Běloruska. Od mládí se věnoval divadlu, boxu a řecko-římskému zápasu. Absolvoval také hereckou průpravu na Americké akademii dramatických umění v New Yorku a v roce 1941 se objevil poprvé na Broadwayi. U filmu debutoval v roce 1946.

Douglas na sebe výrazně upozornil v roce 1949 hlavní rolí boxera v dramatu Šampion, za niž byl poprvé nominován na Oscara. Další dvě nominace na tuto cenu mu vynesly role ve filmech Město iluzí (1952) a Žízeň po životě (1956). Prestižní ceny se však dočkal až v roce 1995 za celoživotní dílo. Jednou z nejslavnějších Douglasových rolí je vůdce vzbouřených otroků Spartakus ve slavném stejnojmenném snímku z roku 1960.

Herec byl dvakrát ženatý. Jeden z jeho čtyř synů, Michael, tvoří s manželkou Catherine Zeta-Jonesovou prominentní hollywoodský pár.

Vizitka Kirka Douglase

  • Herec, producent a režisér Kirk Douglas patřil k legendám amerického i světového filmu a v jeho bohaté filmografii snad není žánr, který by nezkusil. Ačkoli do první hollywoodské herecké ligy patřil zejména v 50. až 60. letech minulého století, před kamerou stál i v novém století. Nestor hereckého klanu, z něhož se nejvíc proslavil jeho syn Michael Douglas, zemřel 5. února ve věku 103 let.
  • Nejslavnější rolí Kirka Douglase byl vůdce vzbouřených otroků Spartakus ze stejnojmenného snímku Stanleyho Kubricka. Tímto filmem z roku 1960 vyvrcholilo Douglasovo zářné herecké období, které koncem 40. let zahájil hlavní rolí boxera v dramatu Šampion, za niž byl poprvé nominován na Oscara. Další dvě nominace na nejprestižnější americké herecké ocenění mu vynesly role ve filmech Město iluzí (1952) a zejména Žízeň po životě (1956), životopisném dramatu o malíři Vincentu van Goghovi, natočeném podle stejnojmenného románu Irvinga Stonea. Slavné sošky se však Douglas dočkal až v roce 1995 za celoživotní dílo.
  • Kritikou oceňovaná psychologická dramata ale tvořila jen malou část Douglasovy filmografie, která čítá na devět desítek snímků. Díky drsné a ostře řezané tváři s výrazným důlkem na bradě, pronikavému pohledu, atletické postavě a rozložité chůzi byl nejčastěji obsazován do rolí tvrdých mužů. Právě v nich mohl uplatnit svou fyzickou kondici, získanou v mládí v ringu a později v armádě, jež Kirku Douglasovi umožnila hrát i dlouho poté, co jeho kolegové odešli na odpočinek.
  • Asi největší herecký sen se mu ovšem nesplnil. Měl v plánu převést na plátno dramatickou verzi románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, v níž ztvárnil na divadle roli vzpurného pacienta Randla McMurphyho a získal k ní filmová práva. Podařilo se to až jeho synovi Michaelovi, který pak za pomoci režiséra Miloše Formana vytvořil v roce 1975 úspěšný film Přelet nad kukaččím hnízdem. Hlavní role však kvůli příliš vysokému Kirkovu věku (tehdy mu bylo již téměř šedesát) připadla Jacku Nicholsonovi.

  • Kirk Douglas se narodil 9. prosince 1916 jako Issur Danielovitch (rusky Iser Danijelovič) v Amsterdamu ve státě New York do rodiny chudých židovských přistěhovalců z oblasti nynějšího Běloruska. Od mládí se věnoval divadlu, boxu a řecko-římskému zápasu. Absolvoval hereckou průpravu na Americké akademii dramatických umění v New Yorku a v roce 1941 se objevil poprvé na Broadwayi.
  • Před kamerou debutoval v roce 1946 ve snímku Podivná láska Marty Iversové. Douglasova filmová dráha trvala přes 60 let, naposledy si zahrál v televizním snímku Empire State Building Murders (Vraždy v Empire State Building) z roku 2008.
  • Byl dvakrát ženatý, první svazek a herečkou Dianou Dillovou ve své době proslulému svůdníkovi, který také patřil k ideálům krásy dívek a žen, vydržel osm let a kromě Michaela se v něm narodil ještě Joel. Podruhé a naposledy vstoupil do stavu manželského v roce 1954 a u své druhé manželky Anne Buydensové už Kirk Douglas zakotvil. Také z tohoto manželství vzešli dva synové - Peter a Erik, který zemřel v roce 2004 na předávkování drogami.
  • "Měl jsem skutečné štěstí, když jsem před 63 lety potkal souzněnou duši. Věřím, že naše báječné manželství a naše rozhovory za úsvitu a za soumraku mi pomohly všechno přežít," uvedl Douglas na adresu své manželky při oslavě svých stých narozenin.
  • Douglas si stárnutí nepřipouštěl a až do pozdního věku si zachovával optimismus a chuť do života i do práce. Nezlomila ho havárie vrtulníku v roce 1991, při níž dva lidé zemřeli a on sám byl těžce zraněn, ani záchvat mrtvice o pět let později, po němž ztratil schopnost mluvit a řeč se mu vrátila až po dlouhém cvičení.
  • Radu pro dlouhověkost neměl, věřil však, že jeho přítomnost na světě měla nějaký smysl. "Jsem přesvědčen, že všichni jsme zde z nějakého důvodu. Přežil jsem havárii helikoptéry a mrtvici, abych na světě mohl činit ještě dobro, než ho opustím," řekl v roce 2016.
  • Herec, kterého řadili k hollywoodským ikonám typu Clarka Gablea, Spencera Tracyho či Garyho Coopera, byl autorem několika knih a v posledních letech života psal vlastní blog.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.