Lidovky.cz

'Měl by být prohlášený za židovského svatého.' František Makovský pašoval do Terezína léky, jídlo i zprávy

Kalendář hrdinů

  6:05
V letech 2. světové války se do českého odboje zapojila řada příslušníků předválečných bezpečnostních složek – policie a četnictva. Jedním z nich byl i František Makovský.

František Makovský zachránil nejméně 15 terezínských vězňů tím, že jejich delikty, za něž jim hrozil trest smrti, během vyšetřování „zametl pod koberec“. foto: Památník Jad Vašem

Hrdým partnerem rubriky Kalendář hrdinů je společnost Česká zbrojovka

Česká zbrojovka

Narodil se 7. února 1897 v obci Borová u Poličky v rodině krejčího, jako nejmladší z pěti dětí. Po vychození škol odjel do německého Duisburgu, kde se vyučil krejčím. Později však pracoval jako horník v dolech v Porůří. Války se zúčastnil v rakousko-uherské uniformě. Následně podal přihlášku k četnictvu a ve dvou meziválečných dekádách sloužil na Podkarpatské Rusi.

V březnu 1939 byl během ústupových bojů zajat Maďary do počátku května 1939 vězněn v Nyíregyháze. Právě zážitek z tohoto lágru, který byl později určen pro židy z Maďarskem anektovaných území, kde na vlastní kůži zažil týrání ze strany věznitelů, byl natolik silný, že jej později přivedl k pomoci pronásledovaným.

Příběhy legionářů

Zabránil kolapsu. Velitel vlaku Josef Kroutil rychle vyztužil obranu Čechoslováků u Bachmače

Oldřich Korger: legionář, který se ve 62 letech přihlásil do boje proti nacistům

Střepina mu obnažila mozek. Karel Vašátko se vyznamenal v boji u Zborova, zemřel po operaci

Václav Kopal: válečný nomád, který zažil čtyři velké fronty světové války

Josef Jiří Švec: s legionáři dobyl Samaru a Kazaň, kvůli vzpouře vlastních vojáků se zastřelil

Vladimír Znojemský: legionář ve službách diplomacie, který odmítl Němcům vydat konzulát

Bedřich Opletal: legionář a zubař od Zborova, který si z Ruska přivezl svou manželku

Josef Mašín: V bojích prokazoval mimořádnou statečnost, při zatýkání gestapem se tvrdě bránil

František Žák: Legionář, kterého strhl Masaryk, se s Haškem usmířil až na smrtelné posteli

Antonín Abraham: sibiřský legionář a učitel, který zahynul v roce 1968 pod koly okupantů

Koncem listopadu 1942 byl přidělen ke zvláštnímu četnickému oddílu v terezínském ghettu. Okamžitě začal židovským vězňům všemožně pomáhat. Doručoval vzkazy i dopisy a především jídlo, které často opatřoval i ze svých prostředků. Povzbuzoval vězněné na duchu a tlumočil jim zprávy zahraničního rozhlasu. Nemocným sháněl v ghettu nedostupné léky. Jak po válce potvrdili přeživší, nejméně 15 vězňů zachránil tím, že jejich delikty, za něž jim hrozil trest smrti, během vyšetřování „zametl pod koberec“. Všechny tyto skutky konal zcela nezištně. Každý z těchto prohřešků stačil na to, aby se sám ocitl před popravčí četou.

V terezínském ghettu existovala i tajná odbojová organizace „Maffie“, v jejímž čele stál bývalý ruský legionář a ředitel Legiobanky JUDr. Josef Beck (1885–1943) a členy byli především záložní důstojníci a vojáci čs. armády. Organizace měla cíl co nejvíce sabotovat terezínskou válečnou výrobu. Pro případ nenadálé likvidace ghetta ze strany nacistů počítalo její vedení s organizací ozbrojeného odporu. Makovský pro ně plnil funkci spojky. V červenci 1943 byla při náhodné prohlídce u Dr. Becka zabaven seznam členů organizace z řad vězňů. Makovskému se jej podařilo získat a zničit, dřív, než padl do rukou Gestapa.

V polovině září 1943 byl sám zatčen. Měl však neuvěřitelné štěstí a prokázána mu byla jen intervence za vyjmutí jednoho uvězněného z transportu do Osvětimi. I ta mu však „vynesla“ půlroční pobyt v terezínské Malé pevnosti, odkud jej propustili v březnu 1944.

Jedna z bývalých vězenkyň, kterou zachránil, později prohlásila: „Makovský by měl být prohlášený za židovského svatého!“ Po válce sloužil na stanici SNB v Nových Hradech u Vysokého Mýta. Po únoru 1948 byl znovu perzekvován.

Zemřel 12. července 1974 ve Vysokém Mýtě. Roku 1996 mu byl jeruzalémským památníkem Jad Vašem posmrtně udělen titul „Spravedlivý mezi národy“. Stejný titul obdržela o rok později i jeho manželka Anna, která mu v činnosti během války pomáhala.

Operace Anthropoid

Speciál serveru Lidovky.cz k nejvýznamnější akci československého odboje: k útoku na zastupujícího říšského protektora. Osudy neznámých lidí, kteří parašutistům pomáhali, rekonstrukce akce minutu po minutě i virtuální prohlídka Krypty parašutistů – místa jejich posledního boje.Více čtěte zde:

Seriál Kalendář hrdinů vzniká ve spolupráci s VHÚ Praha

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.