Lidovky.cz

Šest tipů, jak ušetřit na DPH

Design

  5:00
PRAHA - Od 1. ledna 2008 se na výstavbu nových bytů do 120 m2 a rodinných domů do 350 m2 vztahuje 9procentní sazba DPH. Zájemce o větší byt nebo dům zaplatí 19procentní DPH. Jak se vyhnout zvýšené sazbě DPH, případně jak daň neplatit vůbec? To vám poradíme v dnešní příloze.
Stavební práce od ledna podražily.

Stavební práce od ledna podražily. foto: regnUMLidové noviny

1. Kupte si starší byt
Člověk, který si chce pořídit nové bydlení, má dnes na trhu s realitami dvě možnosti. Tou první je pořídit si starší byt. „V takovém případě se stoprocentně vyhne ceně navýšené o DPH, těchto starších bytů se daň nedotkne,“ říká Jan Koubík z developerské společnosti BEMETT. V tomto případě tedy zákazník určitě ušetří na dani z přidané hodnoty, ale z dlouhodobého hlediska musí takový majitel počítat s dalšími náklady, spojenými například s investicemi do fondu oprav, vyšším nákladem na vytápění nezatepleného domu atd. „Ve finále tak onen rozdíl ceny, který na počátku činí pět a více procent, klient nakonec stejně zaplatí, a to v horizontu několika následujících let,“ upozorňuje Koubík.

Záleží na tom, jaké opravy byt nebo dům vyžaduje. „U novostaveb je na počátku fond oprav vždy výrazně nižší. Dnes se staví moderními technologiemi, a tak v dlouhodobějším horizontu není třeba pouštět se do nějakých zásadních a nákladných oprav,“ vysvětluje realitní odborník.

2. Kupte si „sociální“ byt ...
Pokud uvažujete o novostavbě, smiřte se s tím, že minimálně devítiprocentní sazbu daně z přidané hodnoty budete muset zaplatit. V horším případě dokonce devatenáctiprocentní. Té se můžete vyhnout tak, že si pořídíte takzvaný sociální byt.
 V praxi to znamená, že se „spokojíte“ s bytem o podlahové ploše do 120 m2. Tyto byty se daní devítiprocentní sazbou DPH. A na trhu jejich víc než dost. Více než devadesát procent nových bytů ve výstavbě totiž odpovídá definici sociálního bydlení.


O kolik od ledna podražily stavební práce
(modelové příklady)

RODINNÝ DŮM (RD)
a) podlahová plocha do 350 m2 - zvýšení DPH o 4%
cena RD v roce 2007: 6 000 000 Kč
cena RD dnes: 6 213 000 Kč

b) podl. plocha nad 350 m2 - DPH vyšší o 14%
cena RD domu v roce 2007: 6 000 000 Kč
cena RD dnes: 6 783 000 Kč

BYT
a) podlahová plocha do 120 m2 - zvýšení DPH o 4%
cena bytu v roce 2007: 4 000 000 Kč
cena bytu dnes: 4 142 000 Kč

b) podl. plocha nad 120 m2 - DPH vyšší o 14%
cena bytu v roce 2007: 4 000 000 Kč
cena bytu dnes: 4 522 000 Kč

PLOVOUCÍ PODLAHA*
položení 20 m 2 podlahy v roce 2007:
18 000 Kč
položení 20 m 2 podlahy dnes:
18 369 Kč

KUCHYŇSKÁ LINKA*
montáž v roce 2007:** 1490 Kč/bm
montáž dnes:** 1543 Kč/bm

OKNA
výměna okna v roce 2007: 600 Kč
výměna okna dnes: 621 Kč

* DPH od ledna vyšší o 4 %. Ceny za uvedené služby se mohou v jednotlivých městech a u různých firem lišit;

** nezahrnuje montáž spotřebičů

3. ... nebo „malý“ rodinný dům
Uvažujete o koupi rodinného domu? Také v tomto případě máte možnost vyhnout se 19procentní DPH. Vyberte si takový, jehož celková podlahová plocha nepřesahuje 350 m2. Tyto domy též spadají do sociálního bydlení a jsou zatíženy jen 9procentní DPH. Celkovou podlahovou plochou rodinného domu pro sociální bydlení se rozumí součet podlahových ploch všech místností rodinného domu. Přičemž místností se rozumí místně a prostorově uzavřená část stavby, vymezená podlahovou plochou, stropem a pevnými stěnami. Podle tohoto vymezení místností není třeba půda a sklepní kóje s nepevnými stěnami. Do podlahové plochy bytu či rodinného domu nepatří také například plocha pod příčkami, garáž mimo dům apod.

4. Dva jako jeden?

Pokud se se „sociálním“ bydlením nespokojíte, budete muset počítat s daní devatenáctiprocentní. Odborníci tady ovšem varují před řešeními, která se pohybují na, nebo dokonce za hranicí legálnosti. Jedním z takových nezákonných kroků je například koupě dvou „menších“ bytů (tzn. do 120m2) za účelem jejich následného propojení, kdy vlastně vznikne jedna samostatná bytová jednotka. Pokud jsou byty rozestavěné (kupující už podepsal smlouvu o budoucí smlouvě kupní) a kupující v nich provádí dispoziční změny, které vedou ke vzniku jednoho bytu, pak by měl zaplatit sazbu devatenáctiprocentní. V opačném případě jde o obcházení zákona a také o daňový únik.

Jiná by byla situace, kdy se člověk rozhodne pro nákup dvou bytů, v jednom pak ubytuje své rodiče a ve druhém sebe a svou rodinu. Přičemž se může dodatečně rozhodnout, nebo je dokonce okolnostmi přinucen se o své rodiče během dne starat. A tak se rozhodne oba sousedící byty spojit, to znamená, že mezi nimi probourá dveře (na což dnes už stačí jen ohlášení stavebnímu úřadu).

Oba byty by tak nadále měly být na katastru nemovitostí zapsány jako dvě samostatné bytové jednotky, a tak by na ně neměla být uplatňována devatenáctiprocentní sazba daně z přidané hodnoty. Takový člověk by neměl být za svůj postup sankcionován.

5. Kupte byt na firmu
Pokud vlastníte firmu, která je plátcem daně z přidané hodnoty, pak se můžete oběma daním (tedy jak základní devítiprocentní, tak i zvýšené devatenáctiprocentní) vyhnout. Pokud totiž byt koupíte na firmu a pak jej zahrnete do majetku firmy (například jako služební byt), můžete uplatnit úplný odvod DPH.

6. Rekonstruujte s architektem
Rekonstruujete byt nebo dům a využíváte služeb architekta, který je plátcem DPH? Pak můžete výrazně ušetřit! Pokud například měníte okna, pořizujete kuchyňskou linku atp., může toto vybavení pořídit architekt na svou firmu a pak si DPH odpočítat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.