Lidovky.cz

Jak se bránit před slunečními paprsky?

Design

  15:04
Všeho moc škodí a to platí i pro sluneční paprsky. Nejefektivněji zabráníme prohřívání interiéru tak, že jej uchráníme před průnikem slunce dovnitř. Jakmile slunce projde oknem do místnosti, je už pozdě. Nejúčinnější jsou proto předokenní rolety.

Výrazné dřevěné žaluzie změkčují přísný exteriér domu. foto: Daniel Hopkinson

I když je dnes na trhu nepřeberné množství všemožné stínicí techniky, v domácnostech asi nejčastěji narazíte na žaluzie či rolety. Důvodem je především nízká pořizovací cena. V případě horizontálních žaluzií se obvykle setkáte s plastovými nebo hliníkovými. Jejich nespornou výhodou je jednoduché ovládání, snadná montáž, použitelnost pro všechny typy oken a přijatelná cena. Ta se pohybuje od 600 do 1200 korun za metr čtvereční. Kdo dává přednost přírodním materiálům, bude si muset připlatit.

Myslete i na údržbu
Dříve se žaluzie montovaly nejčastěji do meziokenního prostoru. Dnes jsou stále častěji vidět na vnitřní straně Nová venkovní žaluzie Cetta od společnosti Isotra má proti předchozím typům odlišný tvar lamel – na koncích lamely nejsou záhyby. Díky tomu má „nábal“ ve staženém stavu nižší výšku.oken, a stávají se tak součástí interiéru.

To má ale i nevýhodu: zde se na ně práší daleko více, než když byly umístěny mezi dvěma okenními tabulemi. Jejich údržba je navíc poměrně komplikovaná.

Rolety lze vyrobit v podstatě z jakékoliv látky. Když ale mají sloužit k zastínění, měla by mít látka vnější stranu s pokovenou vrstvou, od které se odrazí více slunečních paprsků než od obyčejné látky.

Totéž platí i o závěsech. Tkaniny bývají stálobarevné, s antistatickou úpravou, netřepivé a omyvatelné, takže se snadno udržují v čistotě. I jejich vnější strana by ale měla být speciálně ošetřena. Například nástřikem plastu, který zaručí, že do místnosti neprojde více světla, i když látka v interiéru bude příjemně světlá. Textilie s teflonem nebo polyesterové s hliníkovou reflexní vrstvou by měly izolovat od horka. Takové rolety, které odrážejí teplé sluneční paprsky, se zvlášť hodí do prostor odvrácených na jih nebo na západ.

Jaký typ zastínění a kolik stojí?

Nejúčinnější zastínění     
Vnější rolety          91 %
Vnější žaluzie         68 %
Vnitřní žaluzie        52 %
Látkové závěsy         35 %
Závěsy z hrubé tkaniny 45 %
Plisé rolety           52 %
Solární fólie          96 %
Závěsy se zátěrem      70 %    

Poznámka: Procenta vyjadřují    
účinnost ochrany před slunečními
paprsky.    
                        

Kolik stojí zastínění    
vnitřní žaluzie hliníkové
250 Kč/m2                
vnitřní žaluzie dřevěné  
2700 Kč/m2               
předokenní žaluzie       
3800–5000 Kč/m2          
předokenní rolety        
3500–5500 Kč/m2          
závěsy se zátěrem        
300–450 Kč/m2            
elektromotor             
5000–6000 Kč/m2              

dekorační látky          
400–1200 Kč/m2           
žaluzie do střešních oken
od 1900 Kč/m2            
rolety do střešních oken 
od 1700 Kč/m2            
balkonové markýzy        
od 7000 Kč/m2

Poznámka: Ceny jsou orientační,  
u různých výrobců se mohou lišit.

Materiál s dokonalou zatemňovací schopností black-out využijete hlavně v ložnicích nebo dětských pokojích. Metr běžné šíře (140 cm) stojí od 300 do 450 korun.

Nejefektivněji zabráníme prohřívání interiéru jedině už před průnikem paprsků dovnitř. Protože jakmile sluneční paprsek projde oknem do místnosti, je už pozdě. Světlo sice zůstane venku, teplo však nikoli. Takovou ochranu nabízejí například předokenní rolety. Připravte se na výrazně vyšší investici (3500 až 5500 korun za metr čtvereční), za to ale získáte více než jen stín. Předokenní rolety totiž chrání nejen před hlukem, ale i prachem. V zimě naopak dokážou výrazně snížit úniky tepla oknem (uvádí se až o 40 procent). A navíc plní také funkci bezpečnostní.

Vybrat si můžete z levnějších plastových nebo dražších hliníkových. Obojí jsou považovány za nejúčinnější ochranu před sluncem. Zvolit si můžete také z několika druhů ovládání. Nejlevnější jsou na ruční pohon, tedy ovládané popruhem, páskem nebo klikou. Dražší jsou doplněny elektromotorem. Za ten připlatíte zhruba 5000 až 6000 korun. Když stavíte nebo se chystáte budovat dům, je dobré s instalací předokenních rolet počítat předem. Roletový box lze totiž schovat pod omítku nebo do zateplovacího systému. U dodatečné montáže se box umístí na fasádu.

Vyzkoušejte slunolamy

Další variantou jsou protisluneční fólie. Jejich schopnost odrážet paprsky se pohybuje mezi 96 až 99 procenty. Opět můžete narazit na vnitřní a venkovní fólie. Zajímavým, ale také jen zřídka využívaným prvkem zastínění jsou tzv. slunolamy. Obvykle se jedná o rám nad oknem umístěný kolmo ke stěně a řídce vyplněný lamelami rovnoběžnými se stěnou.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.