Lidovky.cz

Hledáte architekta? Chce to trpělivost

Design

  15:59
Uspořádejte výběrové řízení, s uchazeči jednejte osobně a nerozhodujte se jen podle ceny – radí odborníci. Jen tak si s architektem padnete do oka.

Legenda: 1 – hortenzie popínavá, 2 – hortenzie keříková, 3 – půdopokryvná trvalka – iberka vždyzelená, 4 – břečťan, 5 – zlatice (zlatý déšť), 6 – komule, 7 – levandule, 8 – traviny, 9 – rožec (půdopokryvná trvalka), 10 – hosta, 11 – barvínek menší, 12 – pupenec trojbarevný, 13 – stračka, 14 – mikrobiota, 15 – nízké rododendrony do 1 m, 16 – japonské azalky, 17 – sloupovitý tis, 18 – vřesy a vřesovce foto: Ing. Hana Říhová

Když jsem vybírala architekta pro rodinný dům, trvalo to poměrně dlouho a musím říci, že ke konci jsem byla už dost zoufalá,“ vzpomíná Štěpánka Kavínová z Blanenska.

„Buď jsem narazila na architekta, který mi svým chováním dával zřetelně najevo, že on je pan odborník a někdo, zatímco já ženská, která ničemu nerozumí, nebo jsem se setkala s absolutním nezájmem a neochotou poradit. Teprve až se čtvrtým architektem jsme si sedli. Dokázal pochopit moje přání a uměl mi jako laikovi také vysvětlit, proč některé moje představy nejsou dobré a navrhnout, jak by to bylo lepší,“ dodává paní Kavínová. Podle ní musí být z architekta cítit, že ho práce baví, a to i přesto, že nejde zrovna o mnohamilionový projekt.

To potvrzuje také Tomáš Zlatník z berounského architektonického projekčního ateliéru Goldarch: „Z architekta a klienta se musí stát partneři, a ne soupeři. Když je mezi nimi vzájemná důvěra, tak se dá vyřešit všechno. V opačném případě vás neuspokojí ani sebevěhlasnější architekt.“ Podle jeho slov je takového architekta nejlepší hledat podle doporučení či referencí známých. „Výběr architekta je pro člověka, který žádného nezná, trochu loterie. Mě nejčastěji oslovují klienti právě na základě doporučení. Menší část pak hledá v různých databázích podle regionu,“ říká dále Zlatník.

„Já jsem se opravdu nejprve ptala po známých, ale nakonec jsem musela stejně zasednout k internetu. Zpočátku jsem ale udělala obrovskou chybu, že jsem architekty začala oslovovat přes e-mail, což je naprostý nesmysl a zabere to spoustu času,“ přiznává Štěpánka Kavínová.

To, zda si s architektem „padnete do oka“, je velmi důležité a k tomu potřebujete osobní setkání, kdy se ukáže, zda funguje komunikace mezi oběma stranami.

„ Je naprosto korektní uspořádat výběrové řízení a vybírat z více nabídek. Rozhodně ne jen z těch cenových!“ přidává své postřehy architekt Michal Schwarz.

Připravte se na mnoho různých otázek
Jestliže tedy patříte mezi ty, kteří ještě s žádným architektem nespolupracovali a toho pravého teprve hledají, rozhodně byste kromě architektova jména měl znát nějakou jeho realizaci. Nejlépe nějakou, která se podobá vašim představám. Neváhejte se na ni zajet podívat osobně a není od věci zeptat se také majitelů domu na jejich spolupráci a zkušenosti s architektem. Připravte se na to, že se architekt bude pravděpodobně vyptávat také na věci, nad kterými jste sami nepřemýšleli, a vaše plány mohou často narušit nejrůznější zákony, normy, ustanovení či vyhlášky. Jednou z mnoha výhod architekta je fakt, že je schopen za nás vyřizovat veškerá razítka a povolení, neboť s tím má větší zkušenosti, a tak ušetříte čas.

Pro netrpělivé je tu jedna špatná zpráva – spolupráce s architektem vyžaduje delší časovou rezervu. Individuální projekt může trvat i půl roku.

Jak je to s cenou
Projektová činnost není vskutku levná záležitost, a protože se jedná o práci, do které architekt vkládá své nápady, otázka ceny je složitá.

„Ceny za služby architektů se obvykle pohybují v rozsahu 3–15 % z nákladů na realizaci stavby. Tyto náklady je tedy třeba dopředu odhadnout,“ sděluje architekt Tomáš Zlatník. K orientaci může posloužit tzv. Honorářový řád (www.stavebnistandardy. cz), kde jsou k nahlédnutí ceny kompletních projektových prací.

Trvejte vždy na tom, aby byly co nejpodrobnější cenové podmínky rozepsány již ve smlouvě. „Příště bych na tom už trvala, protože jsem byla velmi zmatená, kolik a komu mám nakonec platit,“ radí Štěpánka Kavínová.

Je třeba se rovněž zmínit, že proti případným vadám, které prokazatelně vznikly vinou špatného návrhu v projektovém řešení, jsou architekti povinně pojištěni.

Architekt, nebo projektant?

Mnoho lidí si stále plete tyto dva obory a často tedy neví, koho mají v daném případě oslovit.

ARCHITEKT Má na starosti vymýšlet scénář bydlení. Musí být schopen navrhnout dispoziční a architektonické řešení domu. Konzultuje s klientem jeho požadavky, upozorňuje na problémy a případně navrhuje alternativní řešení.

PROJEKTANT Řeší technickou část projektu, je schopen poradit, jaké materiály se na domu mají používat, má přehled o cenách stavebních materiálů, může zpracovat rozpočet.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.