Lidovky.cz

Dřevo, sklo a kámen. Silná trojice nezklame

Design

  9:26
Naše příbytky ovládají designové trendy a podle leckteré reklamy bychom si mohli nový nábytek pořizovat klidně každou sezonu jako oblečení. Stejně jako ve světě módy se ale můžeme orientovat na nadčasové kousky, které časem dostanou lákavou patinu, a volit výdrž, aniž bychom zanedbali vkus.

Oblíbená betonová stěrka se stává novou klasikou foto: Profimedia.cz

Na hradech a zámcích obdivujeme mozaiková okna a parketové podlahy, které přetrvaly staletí. Vlastní domovy vybavujeme v souladu se současným kultem spotřeby, a namísto investice do pořádného kusu nábytku si raději často koupíme trendovou věc, která ovšem za chvíli vyjde z módy a navíc ani není kvalitní.

O moc rozumněji se nechováme ani při stavbě rodinných domů. Přitom je často alespoň podvědomě chceme připravit na to, aby v nich mohly spokojeně žít naše děti, vnoučata a další generace. Jak to udělat, abychom sami sobě i jim na hlavu nenasypali víc starostí, než chceme? Většinou stačí vsadit na selský rozum a lety prověřené materiály.

Přiznejte materiál svých zdí

Na přírodní materiály je spoleh Dřevo, sklo a kámen, to je klasická trojice materiálů, které vás nikdy nezklamou. Potvrzuje to i architekt Radek Lizna. "Přírodní materiály, které mají svou specifickou strukturu a vlastnosti, mají tu velkou přednost, že dokážou pěkně stárnout. Řada moderních materiálů, když se poškodí, je v podstatě na vyhození, ale když poškrábete dřevo, buď ho zbrousíte, nebo to budete brát jako pěknou vzpomínku."

Přírodní materiály se navíc s časem přirozeně mění, chytají patinu, která jim dodává punc opravdovosti. "Chata obložená dřevem a lomovým kamenem bude za pár let zajímavá tím, jak se na každé straně zbarví jinak podle toho, kam častěji prší a kde zase víc svítí slunce," dodává. To lamináty nebo umělé kameny nedokážou.

Klasické materiály fungují i ve stylovém kontrastu

Původní materiály by přitom jednoznačně měly mít v českých domácnostech svoje místo. Jsou ovšem často výrazně dražší než moderní varianty. Ceny masivního dřeva a skla se pohybují v řádech tisíců korun za metr čtvereční a v případě kamene se může částka vyšplhat dokonce i nad desetitisíce. Oproti tomu plovoucí podlaha z laminátových desek vyjde maximálně na dva tisíce korun za metr čtvereční.

Jenže laminát se snadno poškodí a životnost většiny takových podlah je mezi pěti a deseti lety. Naopak dřevěná podlaha, ať už parketová nebo z masivních prken, vydrží při správné péči navěky. Přírodní materiály navíc dokážou, když se správně použijí, vypadat dobře v jakémkoli stylu - dobře se hodí do moderních i klasičtějších interiérů. Kámen může vypadat v jednom interiéru luxusně a v jiném podporovat vzhled přirozeného obydlí.

Nebojte se přiznat barvu Nejlepším způsobem, jak zapracovat přírodní materiály do interiéru, je myslet na vnitřní vybavení bytů už při projektové přípravě stavby domu nebo rekonstrukce bytu. Je pak celkem snadné použít je jako základní vybavení, postavit z nich stěny, podlahy, ale taky úložné prostory, nebo dokonce sedací plochy. Je jasné, že nárok na nadčasovost a úctu potomků získají spíš věci provedené v jednoduchém designu, které se dají dobře kombinovat a rozumí si v podstatě s každým trendem.

Radek Lizna ale také radí na nic si nehrát a přiznat i konstrukční logiku jednotlivých materiálů. "Standardní kovová konstrukce stěny překrytá sádrokartonovými deskami může sice na první pohled vypadat jako rozumnější řešení. Když ale konstrukci stěny přiznáte, zvolíte vhodný materiál a dáte jí tím nějakou další funkci, stává se i tato stěna nábytkem a působí v interiéru mnohem přirozenějším dojmem." Konstrukce pak během let taky chytne svoji patinu.

Mohlo by se tedy zdát, že jediné "správné materiály" jsou ty, které prověřila staletí a naši předci. Opak je ale pravdou. Moderní materiály sice zatím nemají takovou tradici, ale to neznamená, že by - správně použité - nemohly vytvořit novou tradici pro další generace.

"Mezi vynikající moderní materiály patří třeba cementové a betonové stěrky," říká z vlastní zkušenosti architekt Lizna, "ať už je použijeme jako podlahy, nebo pro povrchovou úpravu stěn. Bohužel je zatím umí u nás málokdo udělat kvalitně, ale postupně se to zlepšuje." Nakonec se tak ukazuje, že ať už jde o staré, nebo nové materiály, vyplatí se chtít to nejlepší. A když už se rozhodneme pro kašírku, nemíchejme ji s přírodním materiálem. Bude vedle něj každopádně vypadat jako chudý příbuzný.



Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.