Lidovky.cz

Autor poštovny na Sněžce přiveze na Bienále do Benátek dřevo z Čech

Design

  16:51
PRAHA - Na mezinárodní výstavě architektury Bienále v Benátkách zastoupí Českou republiku a Slovensko projekt architekta Martina Rajniše a studia e-Mrak Přirozená architektura. Jejich koncept dřevěné a k přírodě šetrné architektury zvítězil v soutěži vyhlášené Národní galerií. Bienále se bude konat letos od 29. srpna do 21. listopadu.

Poštovna Sněžka. Tým architektů e-MRAK (realizace 2006–2007). foto: Repro LN.

České umění se v Benátkách tradičně prezentuje v česko slovenském pavilonu. Češi a Slováci se na bienále střídají, v roce 2008 pavilon zdobila slovenská expozice. Novinářům dnes projekt letošní účasti na bienále představil autor Martin Rajniš.

"Přirozená architektura je živá, a proto není výstava navržena jako muzejní expozice, ale jako autentické prostředí," řekl. Na výstavě nebudou fotografie ani plány a vysvětlivky. Návštěvník se ocitne přímo v dřevěných stavbách. Bude se přitom jednat o tří až pětimetrové modely skutečných Rajnišových staveb - Stodoly Maxov, Věže Blanka, Věže Scholzberg v Jizerských horách, Věže Mamka v Krušných Horách, Věže Bára II v Chrudimi a Hráň u Slavonic.

Rajniš je z poslední doby známý především jako autor nové České poštovny na vrcholu Sněžky, kterou postavil spolu s Patrikem Hoffmanem.

Přiletí dřevo z Čech
Expozice pavilonu začne už před vchodem. Divák dovnitř vstoupí mezi dvěma "víry prken". "Návštěvník bude mít pocit, že přiletělo dřevo z Čech," řekl v nadsázce Rajniš. Poté se člověk dostane do "zenové cesty", do duté hráně, která má fungovat jako místo soustředění a odpočinku. Dutá hráň je hranice dříví nebo fošen určená ke skladování a vysoušení dřeva.

V pavilonu bude i model věže - návštěvník bude moct vystoupat po spirálovém schodišti na střešní plat duté hráně. Boční stěny budou osazeny napnutými zrcadlícími foliemi, které by měly vytvořit iluzorní nekonečný prostor.

Na stavbě modelů pracovali studenti
V klidové části horní terasy se bude promítat krátký asi sedmiminutový film. "To, co chceme ukázat, není akademický pohled na architekturu, je to divoký záznam budování staveb - nestaveb, záznam kousku života, nabídneme příběh," doplnil Rajniš.

Koncept pavilonu vyjde na téměř čtyři miliony korun, 1,6 milionu korun poskytne ministerstvo kultury, zbytek uhradí sponzoři a dárci. Na výstavbě modelů se podílejí studenti architektury z Liberce, Brna a z dalších měst.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.