Lidovky.cz

Nový trend. Bydlíme na zahradě

Design

  11:32
Možnost bydlet doma a zároveň být venku je v létě extrémně lákavá. Každodenní stěhování nábytku dovnitř a ven ale za chvilku omrzí. Stany a deky přenechejte dětem a postavte si moderní obývák přímo na zahradě.

Inspirace plachtami nejen podle tvaru. Zastiňovací textilie Dacron nepropustí ani slunce, ani vodu. Původně se z ní vyráběly plachty lodí. foto: Corradi

Do vybavení zahrady nebo terasy se dnes běžně investují stejné částky jako do vybavení interiéru. Zahrada přestala být doplňkovou plochou domu a hraje roli plnohodnotné součásti obytného prostoru, kterou chceme využívat na maximum. "Proto se začátkem července částečně stěhujeme ven, abychom byli v lepším spojení s okolní přírodou," vysvětluje interiérová designérka Andrea Slavíková. Zařídit si obývací pokoj i s kuchyní, jídelnou a případně ještě ložnicí pod stromy přitom není zas tak složité.

Pergola? Ne, pergotenda
"Zatímco dříve se zastiňovalo spíš pomocí slunečníků a různých markýz, teď jsou v módě moderní obdoby pergol," vysvětluje Slavíková. "Nejde ale o dřevěné konstrukce porostlé růžemi nebo jinými pnoucími rostlinami. Dnešní pergotendy jsou většinou vyráběny z ušlechtilých materiálů, například hliníku, a slouží spíš jako pevná nosná konstrukce vymezující prostor venkovního bydlení."

Pergotenda je zkrátka další místnost vašeho bytu nebo domu, jen se rozkládá až za jeho zdmi.

Proti slunci a nepříznivým povětrnostním vlivům se pak samotná konstrukce brání různými způsoby. Horní část může být překryta pevným panelem, ale pod ním bývá horko. Lepší je zastínění pomocí textilie, kterou lze snadno odhrnout a pustit dovnitř čerstvý vzduch. Aktuálním hitem je speciální materiál Dacron, používaný původně pro výrobu plachet na jachty. Nepropustí slunce a vodu, ani neprofoukne, a přitom je odolnější než různé polyesterové textilie.

Ani stěny už se neřeší jen posuvnými skleněnými panely. Ty totiž při zasunutí za sebe vytvoří mnohdy nežádoucí stěnu. "Novinkou je speciální druh transparentního materiálu. Takzvaná Ermetika, podobná silnému igelitu, je odolná až do minus dvaceti stupňů a do konstrukce pergotendy se navíjí jako roleta," popisuje designérka. "K dispozici pak máte nejen letní posezení, ale i funkční zimní zahradu." Ermetika může být průhledná, nebo polozastiňující. Další variantou je takzvaný screenový materiál, který chrání proti slunečnímu záření, ale zároveň propouští hodně světla, takže vytváří ideální prostředí například pro hry malých dětí.

Stejný komfort jako doma
Trend pergotend samozřejmě neznamená absolutní konec slunečníků a slunečních plachet. Jen se i od nich vyžaduje jaksi sofistikovanější přístup. Sluneční plachty jsou ideální pro pohyb v celé zahradě, slunečníky mohou být vybaveny elektrickým navíjením a především větrným čidlem, díky kterému se samy "schovají" před bouřkou.

Moderní zastínění umožňuje vytvořit i ve venkovním prostoru stejné pohodlí, jaké si dopřáváme uvnitř domu nebo bytu. "Na terase pak můžete mít cokoliv, co byste instalovali do obývacího pokoje, včetně televize nebo podlahového vytápění. A také poslední dobou stále oblíbenější lihové krby," říká Andrea Slavíková.

Zahradní nábytek ovládá už několik sezon měkkost a pohodlí, které poskytují nové materiály v čele s Hularo vláknem a také novými druhy exteriérových textilií, odolnými proti plísním, vodě i slunci. "Křesla, kde člověk vydržel sedět dvě hodiny a pak začal poposedávat, protože se mu textilie různě lepila na nohy a v horku byla nepříjemná, jsou definitivně minulostí," tvrdí Andrea Slavíková. Úplnou novinkou jsou křesílka z barevného perforovaného kovu, jaká dodává například firma Corradi. Přes nepoddajnost kovu vypadají měkce a subtilně.

Venkovní posezení se často doplňují solárními lampami. Andrea Slavíková je ale příliš nedoporučuje. "Fungují ve spojení s nabíjecími bateriemi, které je nutné poměrně často měnit, a u nás navíc není dostatek slunečního záření, aby se pořádně nabily. Lepší je nechat si udělat elektrické rozvody hned při budování zahrady nebo terasy a osvítit prostor s jejich pomocí." Více světelných zdrojů pak může zářit nejen z povrchu domu nebo třeba od bazénu, ale i z trávníku. Firma Bloom Holland prodává také květináče, které se na požádání rozsvítí.

Kolem nás jen voda a vzduch
Sladění nábytku by se mělo řídit především exteriérem samotného domu – obkladovým materiálem nebo omítkou domu. Běžně se používají materiály, jako je dřevo, sklo, kámen, nerez a další odolné kovy a také ratan a umělý ratan. Ideálem je, když venkovní bydlení splyne nejen s domem, ale především s okolní přírodou.

Proto jsou pro něj typické spíš přírodní tóny včetně všech odstínů hnědé, béžové a bílé. Pestré barvy se ale objevují také. "Ne oranžová nebo jiné výrazné odstíny, které slouží jako akcenty interiéru. V tomto případě je vhodná zelená a letos samozřejmě módní tyrkysová spolu se všemi barvami vody," vypočítává Andrea Slavíková.

Voda má pak v zahradě ještě další funkci – uklidňuje a přispívá k harmonizaci celého prostoru, zpříjemní ho a ochlazuje vzduch. "Dříve se k tomu účelu používala různá jezírka a potůčky. Dnes jsou moderní spíš jednoduché vodní plochy, třeba jen dvacet centimetrů hluboká betonová nádrž, kde se voda plynule přelévá z jednoho místa do druhého." Spolu s šelestem keřů a uklidňující zelení zahrady vytváří správný pocit letního relaxu.

Autor:
Témata: zahrada, nábytek, stavba
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.