Lidovky.cz

Amerika miluje domky na kolečkách, lidé v nich i bydlí

Design

  12:00
GRATON (USA) - Stále víc Američanů si staví nebo kupuje domečky na kolech. Někteří je umisťují na dvorky a využívají jako pracovny nebo dočasné ubytování. Pro jiné jsou to mobilní chatky, s nimiž je možné zaparkovat v lese. Většina z nich ale v domcích prostě bydlí. Zredukovali majetek a mnozí nejsou ani napojeni na elektrickou síť.

Američané si oblíbili mobilní domky. Pořizují si je jako chatky, pracovny nebo dočasné ubytování. Mnozí z nich v domečcích i bydlí. foto: ČTK

Americký trh s tradičními nemovitostmi je krizí ochromen, ale prodej malých nemovitostí, z nichž mnohé by se vešly do obývacího pokoje, kvete.

Čtěte také:


"Je to velmi neamerická filozofie žít v menších měřítcích a omezit konzumaci. Musíte si ujasnit, co potřebujete ke štěstí, a všeho ostatního se zbavit," přiznává zakladatel Společnosti malých domů Jay Shafer. Před deseti lety si sám postavil domek o ploše 8,3 metru čtverečních a bydlel v něm až do loňska. V prostoru odpovídajícím zmrzlinářskému stánku má kuchyňku s výlevkou a plynovým vařičem, koupelnu se sprchou, malou předsíňku, ložnici a to, čemu říká velký pokoj. Mohl se v něm bavit, pokud nepozval víc než dva hosty. Po narození syna se přestěhoval do chaty o 46 metrech postavené vedle.

Američané si oblíbili mobilní domky.  Pořizují si je jako chaty, mnozí z nich v domcích i bydlí.

Lepší než přívěs
Shafer navrhuje i prodává miniaturní obydlí v minimalistickém stylu. Kvalita v nich musí převažovat nad kvantitou, nazmar nesmí přijít ani centimetr. Většinou se dají připojit na veřejnou síť. Hotové se prodávají za 762 až 953 tisíc korun, kdo si je postaví sám, ušetří polovinu.

Ve srovnání s přívěsy za automobily jsou tyto domky z kvalitnějšího materiálu, jsou líp izolované a taky líp vypadají. Stojí ale také na kolech, takže se dají přemístit, čímž se na majitele nevztahují zákony platné pro běžné nemovitosti.

Američané si oblíbili mobilní domky.  Pořizují si je jako chaty, mnozí z nich v domcích i bydlí.

Jak se žije v miniatuře? Dozvíte se na blogu
Kent Griswol spravuje blog věnovaný miniaturním obydlím. Denně se připojuje až 7000 lidí, zájem prý stoupá mezi mladými a mezi příslušníky stárnoucí generace populačně silných ročníků. Odstartovalo to asi před dvěma lety.

"Hodně lidí redukuje své bydlení a mladí se zase nechtějí zavazovat k vysokým hypotékám," říká Griswol. Spoluzakladatel Společnosti malých domů Gregory Johnson udržuje prostřednictvím internetu kontakt s 1800 majiteli miniatur. Většina v nich bydlí a na internetu se dělí o zkušenosti se životem v minimalistickém prostředí.

Američané si oblíbili mobilní domky.  Pořizují si je jako chaty, mnozí z nich v domcích i bydlí.

Život na ploše 13 metrů čtverečních
Šestačtyřicátník Johnson bydlel ve vlastnoručně postavené chatce šest let až do svého sňatku. Je autorem knihy Put Your Life on a Diet: Lessons Learned from Living in 140 Square Feet (Předepište svému životu dietu: Poznatky vyvozené ze života na ploše 13 metrů čtverečních). "Začnete se zbavovat zbytečností. Pomůže vám to ujasnit si priority," říká tento počítačový poradce Iowské univerzity, který teď žije se ženou v podkrovním bytě.

Američané si oblíbili mobilní domky.  Pořizují si je jako chaty, mnozí z nich v domcích i bydlí.

Mekkou výroby miniaturních domků je severokalifornský okrsek Sonoma. Třiašedesátník Stephen Marshall se do propadu trhu s nemovitostmi živil 30 let jako stavbař. Teď ho živí domky na kolečkách, které buduje včetně koupelen i malých kuchyní. Říká jim Váš vlastní pokoj a doporučuje využívat je jako pracovny nebo ubytování pro stárnoucího rodiče nebo pro potomka, když se občas vrátí domů.

Cena začíná na 20 tisících dolarech (asi 380 tisíc korun) a je vždy nižší, než by byla cena přístavku k domu. Když potřeba pro dodatečný prostor padne, může být domek prodán a odvezen. Marshallův podnik jich letos prodal 16 a příští rok jich prý bude 20. "Zájemců přibývá. Rodiny se sestěhovávají, děti si nemohou dovolit odejít od rodičů," vysvětluje Marshall.

Autoři: ,
Témata: Amerika, nemovitost, Mekka
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.