Lidovky.cz

Velkorysá přestavba panelového bytu aneb vybourat jádro nestačí

Design

  16:32
Mladý majitel malého panelového bytu o výměře 54,5 m2 v Praze Podolí se rozhodl pro jeho zásadní přestavbu. Nespokojil se ale pouze s úpravou umakartového jádra. Proměna podle jeho představ měla být mnohem razantnější. „Když už se u tak malého bytu rozhodnete vyměnit jádro, nemůžete u toho zůstat, to je logické. Pokračovat dál je samozřejmost,“ vysvětlil mi během návštěvy.

Rekonstrukce panelového bytu se vyznačuje jednoduchostí, logikou a velkorysostí. Novou dominantou bytu je úzký a dlouhý prostor společenské místnosti, který zabírá plnou polovinu podlažní plochy bytu. Je vymezen nábytkovou stěnou ze stavební překližky. foto: Daniela Dostálková

Ke spolupráci přizval tehdy začínající architekty, absolventy Fakulty umění a architektury Technické univerzity Liberec Ondřeje Volného a Milenu Kubiszovou. Šlo o jejich první realizaci a k dispozici měli velmi omezený rozpočet 300 000 korun. Přestavbu se přesto podařilo během pár měsíců úspěšně provést. Z bytu 3+1 vznikl 1+2k neboli hlavní obytný prostor se dvěma "kouty" – kuchyňským a ložnicovým. To na první pohled jako velká změna k lepšímu nevypadá, podívejme se ale na řešení podrobněji.

Gigantické rozměry betonových panelů umožnily zbourat všechny příčky

Architekti se rozhodli vyjít z faktu, že byt bude používat jediný obyvatel, a tomu přizpůsobili svůj návrh. Bylo zcela zbytečné, aby měl tři miniaturní pokoje – většinu času bude trávit v jednom jediném, v obývacím prostoru spojeném s pracovnou, se snadným přístupem k ostatním částem bytu. Známá architektonická poučka říká, že prostor např. o velikosti 9 x 4 metry se vždy jeví jako mnohem větší než 6 x 6 metrů, přestože mají oba identickou plochu. Rozhoduje totiž délka většího rozměru.

Obrana betonového panelu: i Tančící dům je "panelák"

Díky více než desetimetrovému rozměru hlavního obytného prostoru tak byt po rekonstrukci vypadá mnohem větší, než jak je tomu doopravdy. Zde byl tento fakt podpořen i přirozeným světlem – oba konce fasád se otvírají okenními otvory do exteriéru (na východ a na západ). Tento velkorysý prostorový zásah umožnila šťastná náhoda: dům, ve kterém se byt nachází, je staršího typu, se stropními panely o gigantické délce 6 m.

Až později se začaly používat panely dlouhé 3,6 m. Položeny vedle

Fakta

autoři: Milena Kubiszová, Ondřej Volný (Skvadra)
www.skvadra.cz
náklady: 300 000 Kč
projekt: 2007–2008
realizace: 2008
zastavěná plocha: 54,5 m2

sebe pak vytvořily typickou vzdálenost mezi nosnými zdmi, 3,45 m. Právě kvůli těmto rozměrům se socialistickým panelákům začalo říkat "králíkárny". Betonový panel je u nás, když mluvíme o bydlení, od těch dob považován div ne za synonymum pro něco strašlivého. Nemělo by nám ale uniknout, že naše zloba míří ve skutečnosti spíše na stísněné prostorové dimenze než k samotnému prvku panelu. Panel – neboli prvek prefabrikované konstrukce – je dnes zcela běžný materiál pro výstavbu nejrůznějších staveb po celém světě. Připomeňme si, že i Tančící dům je vlastně "panelák" – jeho fasáda je tvořena z železobetonových panelů rozdílných velikostí a tvarů.

Knihovna, šatní skříně a kuchyně v jednom
Začátek rekonstrukce byl jednoznačný: vybouraly se všechny nenosné příčky, tedy veškeré vnitřní zdi. Když v tomto stavu navštívila byt maminka investora, dohnalo ji to k slzám. Nebylo jednoduché si představit, že z tohoto zásahu může vzniknout něco pozitivního. Nicméně stalo se.

Starý nábytek se do nového bytu výborně hodí

Hlavním motivem nově vzniklého prostoru se stala rozměrná knihovna, volně pokračující v kuchyňskou skříňovou stěnu na jedné straně a zároveň vymezující zádveří a šatní skříně, ale i prostor ložnice na straně druhé. Výškově sahá od podlahy ke stropu, a působí tak dojmem vestavěné skříně (zároveň zvyšuje skladovací kapacitu relativně malé kuchyně).

Prostorový účinek takto vložené konstrukce je zesílen i otvory v ní. Do kuchyně vstupujete přes práh o stejné tloušťce, jakou má knihovna (ten je navíc použit pro vyrovnání výškového rozdílu mezi novou dlažbou a původními parketami), do koupelny a na toaletu rovněž skrze plnou tloušťku skříně, pocitově připomínající vstup do ponorky. Navíc je vše provedeno v jednotném materiálu levné stavební překližky. Někomu možná může překližka připadat jako nevhodný materiál pro skříně do kuchyně či koupelny, ale zatím vzdoruje opotřebení výborně. V kuchyni dochází k jemnému žloutnutí vlivem západního slunce, ale ničemu to nevadí. Překližka se navíc překvapivě velmi dobře barevně setkala s původními parketami. Překvapivě proto, že tomu jejich barevnost nenasvědčovala, ale po přebroušení a naolejování bylo vše jinak.

Rekonstrukce panelového bytu se vyznačuje jednoduchostí, logikou a velkorysostí.

Druhým a posledním materiálem – pokud nepočítáme bíle vymalované stropy a zdi – jsou černé velkoformátové dlaždice (50 x 50 cm), které najdeme jak v kuchyni, tak v koupelně, na WC i v zádveří. V kuchyni se dobře doplňují s černými prvky linky. Sázka na minimalizaci množství materiálů, stejně jako na prostorovou jednoduchost, se v bytě malých rozměrů rozhodně vyplatí. O barevnou pestrost se tak prakticky starají pouze hřbety knih a pokojové rostliny.

Levné kombinace fungují
Vše v bytě je navrženo nejlevnějším možným způsobem. Panty dveří do koupelny a na toaletu jsou totožné se skříňovými, lednička není vestavěna, ale prostě vložena dovnitř větší skříně. Některé nové kusy nábytku byly zakoupeny v IKEA, starší nábytek byl ale rovněž využit a v celistvém prostoru bytu se staré s novým snáší bez problémů. Častokrát vídáme spíše opak – velmi drahé vnitřní vybavení má vylepšit dojem z nepříliš kvalitního prostorového rozvržení bytu. Jenže to často nefunguje.

I v koupelně najdeme stěnu z překližky

Rekonstrukce panelového bytu v Podolí dokládá, že je možné pozvat ke spolupráci na přeměně bytu kvalitního architekta, i když jsou vaše finanční možnosti značně omezeny. Jeho úloha pak spočívá ve vnesení základních kvalit, které zcela pozvednou hodnotu existujícího prostoru na úplně jinou úroveň.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.