Lidovky.cz

Jižní Město se promění v ideální zónu

Design

  7:00
Praha - V rámci festivalu Street For Art, který se zabývá veřejným prostorem, vznikne od 19. do 28. května v okolí stanice metra Opatov tzv. ZÓNA IDEAL libereckého ateliéru Mjölk. Bohatý program festivalu zahájí Pecha Kucha, na kterou lze vstupenky koupit už 1. května.

Model Zóny Ideál na Jižním Městě foto: Mjölk

ZÓNA IDEÁL, platforma o rozloze 30 x 30 metrů, bude tvořit středobod již čtvrtého ročníku festivalu Street For Art. Architekti z libereckého studia Mjölk ji navrhli jako ukázku dobře fungujícího místa pro život ve veřejném prostoru, se vším, co má takový prostor obsahovat. Je vybavena městským mobiliářem - najdete v ní prostor pro relaxaci, hru, občerstvení, pozorování i pohyb. Je zkrátka koncipována tak, aby v ní každý našel své místo.

"Na platformě bude umístněn mobiliář (posezení, dětský koutek, trialová dráha), ale i další prvky, které budou vznikat za pomoci návštěvníků v průběhu festivalu v rámci jednotlivých workshopů (např. bunkr, lavičky, umělecké instalace)," vysvětluje Jan Vondrák z ateliéru Mjölk.

K ploše z europalet a smrkových latí architekti navrhli také kryté zázemí s kavárnou, barem, hlediště s pódiem a chillout zónu s vyhlídkou na venkovní plochu.

"Předvojem celé akce je realizace městského mobiliáře jako reklamy na festival Street For Art. Jedná se o tři pojízdné moduly, které jsme realizovali společně s Žandou Gebauerem - relaxační modul, lesní modul se stromem a modul plochy. Náhodný kolemjdoucí si může moduly nakonfigurovat do libovolné kompozice a vytvořit tak unikátní prostředí k odpočinku. Instalace se 2. května objeví na náměstí Republiky a 3. května u Národní technické knihovny v Dejvicích," popisuje Jan Vondrák z ateliéru Mjölk.

Architekti Mjölk na střeše svého libereckého ateliéru

Ateliér Mjölk

Ateliér na sebe upozornil minulý rok guerillově umístěnou saunou uprostřed liberecké přehrady. Kromě soukromých i veřejných staveb, interiéru a designu se tato skupina tvůrčích architektů věnuje také urbanismu: "Naše urbanistické studie přinášejí tradiční, ale vlastně téměř zapomenuté sociální funkce, které lidem přinášejí pohodu. (…) Chceme, aby obyvatelé nově vznikajících čtvrtí ve svém bydlišti skutečně žili a ne jen přespávali." (Více o Mjölk najdete již ve středu 4. května v novém čísle magazínu Esprit LN, jehož tématem je architektura.)

Ateliér Mjölk při své minulé prezentaci v rámci Pecha Kucha.

Pecha Kucha

Ve čtvrtek 19. května od 20 hodin festival zahájí Pecha Kucha (čti Peča Kuča). Její česká mutace také existuje již čtvrtým rokem. Jedná se o zvláštní formát prezentací 20 x 20 – během jednoho večera se vždy představí 20 účinkujících, kteří mají možnost prezentovat svou práci pomocí 20 obrázků a ke každému z nich mohou podat komentář v délce 20 vteřin. Organizátorkou akce je Jana Kostelecká, která formát objevila před lety v Londýně a úspěšně jej přenesla do Prahy. Pecha Kucha vznikla v roce 2003 v Tokiu a dnes probíhá ve 407 městech světa (v Česku rovněž v Brně a Ostravě). Autory původního projektu jsou architekti žijící v Tokiu Astrid Klein a Mark Dytham.

Ateliér Mjölk při své minulé prezentaci v rámci Pecha Kucha.

Pecha Kucha vol. 23

19. května od 20 hod vystoupí:

Tomáš Knoflíček, Libor Novotný, Hana Vorlová (KUkačKA)

Silvie Šeborová (Artalk.cz)

Martin Svoboda (FunkFu)

Epos 257

Karin Kottová, David Kašpar (Prádelna Bohnice)

Vladimír Turner

Milena Kubiszová a Ondřej Volný (Skvadra)

Hana Nováková

Zuzana Drahotová

Mjölk architekti

Richard Loskot a Tomáš Petermann

Michal Kuzemenský (my architekti)

Tomina Bořil

CCEA

Pecha Kucha, která zahájí festival, bude již 23. v řadě a znalci již vědí, že vstupenky je třeba koupit včas. Předprodej vstupenek začíná 1. května online na adrese: www.webticket.cz/akce/7007. On-line lze na této adrese vstupenky koupit i rezervovat. Rezervace platí 6 dní. Ke koupi stačí jednoduchá registrace, platit lze kartou, doma vytištěná vstupenka s unikátním čárovým kódem pak funguje jako regulérní doklad.

Festival Street For Art pořádá obecně prospěšná společnost Kulturní Jižní Město a o.s. Tolerdance pod záštitou starosty MČ Praha 11 Mgr. Dalibora Mlejnského a radního HMP pro kulturu Mgr. Lukáše Kauckého. Letos festival finančně podpořila Městská část Praha 11, hl. m. Praha, Ministerstvo kultury ČR, Mezinárodní Visegradský fond, Česko-Německý fond budoucnosti, Rakouské kulturní fórum v Praze. Hlavním partnerem festivalu je firma Skanska Reality, jejíž slogan zní "Stavíme svět, ve kterém sami chceme bydlet.

Partnery jsou BU2R a Mama Coffee. Programovými partnery jsou ateliér Mjölk, PechaKucha Night Prague a Nová scéna Národního divadla v Praze.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.