Lidovky.cz

Bazén? Ne, svatostánek plování a očisty

Design

  7:00
Nová hala bazénu ve sportovně-rekreačním areálu na Kraví hoře v sobě úspěšně propojuje tři stránky, jež podle mne nezbytně patří k architektuře šetrné k prostředí: je založena na úsporném energetickém konceptu, skvěle těží ze svého umístění v krajinném rámci a zároveň je formálně vytříbenou stavbou. Ne vždy se podaří takto vyváženě naplnit někdy divergentní požadavky a nepodřizovat jednomu aspektu vše ostatní.

Bazén na Kraví hoře foto: Filip Šlapal

Současná architektura a její témata

Monografie Petra Kratochvíla z nakladatelství Paseka si klade za cíl zmapovat a představit čtenáři nejvýraznější stavby, rekonstrukce a jiné architektonické projekty realizované v prvním desetiletí 21. století.

Výjimečná poloha na kopci s panoramatickým výhledem k historickému jádru Brna byla dána již starším venkovním bazénem z 60. let, jehož rekonstrukce - respektující dobové kvality - byla součástí úkolu. Umístění nové budovy ještě umocnilo tuto vizuální osu: z interiéru lze přes plně prosklené stěny pozorovat nad hladinou venkovního bazénu siluetu města, což zejména při večerním osvětlení jak bazénu, tak města a jeho dominanty Špilberku dává plavání téměř pohádkově přízračnou atmosféru.

Ale nejen plavání. Vložení vyvýšené galerie se stolky a občerstvením spojuje sportovní funkci s příjemným společenským apendixem a také odtud je vidět na plavce i na město. Město je ovšem v dálce na obzoru, zrušení hranice mezi interiérem a exteriérem vytváří zejména silný vztah k parku v bezprostředním okolí.

Bazén na Kraví hoře

Propojení s přírodními prvky je všudypřítomné. Ohlašuje se v použití přírodních materiálů jako dřevěných lepených nosníků, v břidlicové podlaze, ozelenění části střechy i v osázení popínavých rostlin, viditelných také z podzemních prostorů šaten. Důraz na přírodu je zde součástí ekologického konceptu stavby. Záměrně nejsou použity aktivní prvky jako sluneční kolektory či fotovoltaické panely, jež by - podle autorů - porušovaly přírodní charakter místa.

Bazén na Kraví hoře

Základem energetického řešení je orientace stavby: směrem k severu je mírně zapuštěna pod terén a chráněna plnou stěnou, celoprosklená jižní stěna je v horní části stíněna vodorovnými lamelami, které v zimě dovnitř propouštějí nízké slunce. Akumulace takto získaného tepla v černých podlahách, řízená cirkulace teplého vzduchu podél skleněných oken, jež zabraňuje jejich pocení a zvyšuje jejich tepelněizolační schopnost, kogenerační výroba tepelné a elektrické energie, rekuperace, využívání odpadní vody z bazénu i vody dešťové patří rovněž k této ekologické strategii.

Rekonstrukce a dostavba sportovního areálu Kraví hora

Autoři: Antonín Novák, Petr Valenta, Radovan Smejkal, Klára Košťálová (Ateliér D. R. N. H.)


Ale stavba je především krásným objektem. Při své formální jednoduchosti působí svými proporcemi, subtilností své viditelné konstrukce, propracováním detailů. Jan Jehlík ji proto neváhal označit jako "svatostánek plování a očisty, dovedně posazený na akropoli".

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.