Lidovky.cz

Dlouhý úřaduje v zahradním domku

Design

  7:00
Konzultant investiční banky Goldman Sachs Vladimír Dlouhý má svou kancelář v zahradním domku Vratislavského paláce. Vybrala ji pro něj jeho manželka.

Vladimír Dlouhý u své kanceláře foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Vladimír Dlouhý, mezinárodní konzultant investiční banky Goldman Sachs, ví, jak vypadá Praha z Hradu. Coby ministr průmyslu a obchodu v prvních polistopadových vládách se v jeho zázemí pohyboval často. Již delší dobu ale pracuje v podhradí.

Z lunetových oken své kanceláře v zahradním domě na zahradě Vratislavského paláce má na Pražský hrad ničím nerušený výhled. Na cestě do kanceláře denně projde zahradou se vzorně střiženými keříky a vodotryskem.

Speciál LN: Deset firemních sídel, které mají esprit

* Máte spočítáno, kolik schodů musíte vyšlapat do své kanceláře?

Ne. Nikdy mě to ani nenapadlo. Ale vím, že když jsme se sem stěhovali, stěhováci před posledními schody říkali: "Nebozízek, zastávka."

* Vaše kancelář na Malé straně je schovaná v zahradním domě ve dvoře Vratislavského paláce. Jak jste ji vůbec našel?

Byla to spíše z nouze ctnost. Když jsem přestal být ministrem, tak od roku 1997 do roku 2002 jsem měl kancelář na Anenském náměstí v objektu Pachtova paláce. Objekt ale změnil majitele a jeho nový vlastník z něj vybudoval hotelovou rezidenci. Přes realitního zprostředkovatele jsme našli jiný palác na Malé Straně - Vratislavský. Původně nám byly nabídnuty prostory v hlavním komplexu paláce, kde sídlí část některých velvyslanectví. Náhodou byl volný i zahradní domek, ze kterého odešla nějaká japonská firma.

* Jak jste zamířil do zahradního domu?

Výběr prováděla moje žena. Dolní část paláce má zkosené stropy, moc se jí to nelíbilo. Z okna viděla zahradní domek a říkala: "Támhle je hezký domeček."

* Jak byste porovnal oba objekty?

Tento objekt je také palác, ne Pachtův, ale Vratislavský. Nevím, v jakém stavu se tento objekt nacházel do roku 1991, kdy byl navrácen české šlechtické rodině Vratislavů a následně proběhla rekonstrukce. Mám pocit, že v místě mojí současné kanceláře byla salla terrena, tedy podloubí na konci kopečku. Při rekonstrukci bylo k podloubí dostavěno horní podlaží a zaskleno. Přestože nejsem architekt, na první pohled je možná škoda, že sallu terrenu takto přestavěli. Na druhou stranu jsem rád, že to udělali, protože tady mám krásnou kancelář s krásným výhledem na kostel sv. Mikuláše a na Pražský hrad. To jsem v přízemí Pachtova paláce neměl.

* Jak důležitý je pro vás při práci výhled?

Hosté, kteří sem zavítají a spatří výhled na Pražský hrad, mají různé názory. Někteří se ptají, jak se tady vůbec mohu soustředit na práci. Já na to odpovídám, že je to právě naopak. Mě to stimuluje. Je tady klid, pokud zrovna nemají na americkém velvyslanectví mariňáci poplach a neseskakují z okolních stromů.

* Americké objekty jsou potenciálním terčem teroristů. Nezapochyboval jste po zjištění, že vaše kancelář bude sousedit s americkou ambasádou, o její vhodnosti?

Vůbec mě to nenapadlo. Jedinou drobnou nevýhodou je, že policejní kontrola dohlížející na vozidla přijíždějící k ambasádě je umístěna těsně u vjezdu do Vratislavského paláce. Náš vjezd je sice dva metry pod nimi, a tudíž nás nekontrolují, ale každé ráno se tu vytváří kolona aut. S americkými velvyslanci žertuji, že pokud se máme navštívit,mohu přelézt plot. Oni říkají, abych raději šel hlavním vchodem, že je to bezpečnější.

* Která místa ve světě na vás udělala nejvýraznější dojem?

Nerozumím příliš architektuře, interiérům. S ženou diskutuji, že bychom měli na dvě místnosti u nás doma pozvat architekta. Nikdy jsme se k tomu ale nerozhoupali. Ale mám rád historii a hodně cestuji. Nechci znít příliš patriotisticky. Ale když jdu pěšky ze Starého Města na Malou Stranu, vidím siluetu Malostranské věže, za níž je sv. Mikuláš a nad ním Hrad, to je pomalu, jako když se díváte na 3D film. To je absolutní špička.

* Neuvažoval jste, že byste žil mimo Česko?

Poslední rok jsem tak zklamán z politiky, že jsem uvažoval, že bych žil půl roku v zahraničí a půl roku tady. Ale myslím, že to neudělám.

* Kolik času jste strávil v objektu Hradu?

Ne mnoho. Samozřejmě jsem se tam vyskytoval coby ministr při různých státních návštěvách a také jako člověk, který se zná a znal se současným a bývalým prezidentem, a tudíž je zván na různé akce. Z politické minulosti znám dobře vnitřní uspořádání Hradu.

* Vaše minulost ministra je znát i ve vaší jinak velice střídmě zařízené kanceláři. Na stěně máte snímky ze setkání s různými státníky, ale také papežem Janem Pavlem II.

Také tam je unikátní snímek ze slibu první porevoluční Čalfovy vlády prezidentovi Husákovi. Obrázky jsem si vyvěsil na zeď asi před rokem a půl. Strohé vybavení kanceláře je záměrné. Ale jinak je zde veškerá špičková technika - včetně zařízení na videokonference, abych nemusel tolik cestovat.

* Jaký důraz kladete na technické vybavení kanceláře?

Velký. Kontinuálně je vylepšujeme. Cestování již mám opravdu dost. Klienta mám v Indii. Snažím se tedy dělat, pokud to regulátor dovolí, zasedání dozorčích rad prostřednictvím videokonferencí. Zajímavé je, že zatímco telefonickou konferenci regulátoři neuznávají, prostřednictvím videokonference již lze zasedání dozorčí rady uskutečnit.

* Jaký typ kanceláří, samozřejmě kromě té vaší, se vám líbí?

Mám rád výšky a výhled. Miluju kanceláře v 50. patře. Spíše mě ale oslovují kanceláře či konferenční prostory v historických budovách v Miláně nebo ve Florencii.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.