Lidovky.cz

Nové křídlo Pavilonu Grébovka láká na kávu

Design

  7:00
Pokud cestujete do teplých krajin z pražského letiště, vyražte na dovolenou o den dřív a udělejte si příjemné odpoledne v Havlíčkových sadech na Vinohradech. Kromě známé Gröbeho vily či Viničního altánu tu najdete i zrekonstruovaný Pavilon od Jiřího Javůrka a Vladimíra Thieleho ze studia SGL projekt.

Nově přistavené východní křídlo Pavilonu Grébovka s kavárnou foto: Ročenka Česká architektura 2009-2010

Pavilon v Havlíčkových sadech zařadil architekt Pavel Hnilička do ročenky Česká architektura 2009–10, kde chtěl upozornit zejména na stavby vzniklé z veřejných prostředků. Šedesátimilionovou rekonstrukci Pavilonu financovala městská část Praha 2. "Krásná stavba sděluje víru člověka v lidské společenství a touhu vystavět lepší svět," píše architekt Hnilička v úvodu k ročence.

"Staré konstrukce se dočkaly fundované a pečlivé obnovy. Nové křídlo záměrně kontrastuje s původními, a doplňuje tak novou, soudobou vrstvu. Lehká konstrukce je průhledná do okolního parku a nabízí návštěvníkům vzácný pocit posezení mezi stromy," píše architekt o novém východním křídle pavilonu, který původně nechal vystavět průmyslník Moritz Gröbe jako místo letních zábav jeho hostů: nacházel se zde kuželník, zahradní herna se střelnicí, letní restaurace či šachové stoly a pořádaly se tu koncerty a letní oslavy. Později se pavilon změnil v jesle.

Interiér kavárny

Moritz Gröbe zakoupil dvanáctihektarový pozemek na Vinohradech v roce 1870 a nechal na něm vystavět vilu inspirovanou římskými a florentskými renesančními domy. Pavilon (smottem nadepsaným ve vstupní partii "Kdo nemá rád víno, ženy a zpěv, ten zůstává bláznem celý život") měl představovat i svým lehkým stylem protipól k vážné architektuře vily. Výstavba areálu trvala do roku 1888. V roce 1905 jej dědicové prodali vinohradské obci, která chtěla zabránit tomu, aby byly dnešní Havlíčkovy sady rozparcelovány pro stavbu domů v nově vznikající rezidenční čtvrti.

Záměrem architektů ze studia SGL projekt bylo uvést Pavilon Grébovka, který byl v roce 2004, kdy se začalo s pracemi, v dezolátním stavu, do původní podoby – včetně řezbářské výzdoby, hrázdění a malby. Architekti přistavěli východní křídlo, po obvodu prosklené. Dnes si tu můžete posedět v kavárně, která je otevřena po celý rok.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.