Lidovky.cz

A1 architects: Velikost není osud, ale volba

Design

  7:00
Ateliér A1 sídlí na pražské Letné. Vejdete do průjezdu, vystoupáte do prvního patra a přes střešní terasu v zastavěném dvoře vstoupíte do milého prostoru. Zenitální osvětlení i prosklené zádveří rozdělené na malé tabulky jsou vzpomínkou na bývalou písmomalířskou dílnu.

A1 architects - Lenka Křemenová a David Maštálka: "Malý pro nás neznamená nepohodlný ani nedostatečný, ale spíše milý, lidský a útulný." foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Zasedací místnost od ateliéru odděluje velká knihovna, hraje tu příjemná hudba a nad stolem visí řada půvabných svítidel - jedno je vyrobeno z prázdné konzervy od kompotu, jiné z drátěnek na nádobí. "Rádi zkoušíme různé materiály a vyrábíme vlastní prototypy," říká na vysvětlenou Lenka Křemenová. Artefakty vlastní výroby občas umísťují i do interiérů, které navrhují.

Ateliér A1 založila se svým spolužákem a životním partnerem Davidem Maštálkou. Oba strávili nějaký čas studiem na Fakultě architektury ČVUT, ale setkali se až na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v ateliéru architektury s označením A1. Během studia prošli několika stážemi, při kterých zabrousili i do jiných oborů (grafický design, vizuální komunikace ad.).

Kromě praxe se věnují také teorii. Za účelem pořádat setkání nad architekturou společně s Jakubem Filipem Novákem založili občanské sdružení Versus Architekt. Pod hlavičkou občanského sdružení Design Help zase vyrábějí šperky.

Design Help

Minimalistické náramky a náušnice vznikají z kombinace odpadního materiálu oddělení klinické hematologie vinohradské nemocnice - kanyly plní barevnými korálky, barevná víčka proměňují v náušnice. Výtěžek z prodeje jde na pomoc klinice. Na loňském Designbloku se kolekce Design Help dostala dokonce mezi tři nominované na nejlepší šperk.

"Nejsme ale designéři, jsme architekti," říká Lenka Křemenová. Ačkoliv zatím v jejich tvorbě převažují interiéry, na první pohled je patrné, že jsou dílem architektů. Rádi používají vestavěný nábytek a vytvářejí optická i materiálová propojení.

Interiér bytu na Pohořelci.

V roce 2007 cestovali dva měsíce po Japonsku. Zájem o japonskou kulturu však měli již před cestou. David Maštálka zrovna dokončoval diplomní projekt čajového domu. "Chtěl jsem v rámci diplomu navrhnout něco, co budu moci sám zrealizovat, což přirozeně souvisí i s malým měřítkem zadání," vysvětluje architekt. Vybral si proto čajový dům, který musí být malý, ale zároveň vznešený, aby odpovídal zásadám čajového obřadu. Realizace takových staveb od osobností jako Tadao Andó inspirují architekty po celém světě. David Maštálka považuje za největší úspěch, že jeho čajový dům otiskl i japonský časopis A+U. V publikaci Wood Architecture Now! nakladatelství Taschen je jeho subtilní dřevostavba z Hloubětína zasazena mezi tvorbu architektů formátu Renza Piana, Shigeru Bana či Petera Zumthora.

Malý znamená lidský a útulný
Téma malého prostoru je oběma architektům vlastní. Časopis Wallpaper* ocenil jejich důmyslné prostorové řešení pražské 66 Gallery - do malé čtvercové místnosti vepsali kruh s regály na botasky a do rohů ukryli zkušební kabinky a zázemí.

O interiéru concept store 66 Gallery psal i britský měsíčník Wallpaper*.

"Velikost není osud, velikost je volba," říkají a narážejí přitom mimo jiné na přebujelé stavby, jež rostou v české krajině. "Naše krajina je výjimečně různorodá a má krásné malé měřítko, myslíme si, že by mu měly lépe odpovídat i nové stavby," říká architektka. Vítají, když klient přichází do nového domu s nějakým starším kouskem, který do nového interiéru přináší jedinečnou osobní vrstvu. V případě obchodu Papelote byla takovým kouskem stará výkresová skříň.

Interiér pražského obchodu Papelote se starou výkresovou skříní.

Před dvěma lety vytvořili také pozoruhodnou výstavu Malý dům, na které prezentovali modely rodinných domů s maximální plochou 100 metrů čtverečních. Výstava modelů byla doplněna promyšleným katalogem. Grafička Marta Maštálková, která je rovněž součástí ateliéru A1, jej sestavila ze stránek dvou šířek - pokud jím rychle listujete zprava, vidíte stránky s půdorysy a texty, při listování zleva vidíte fotografie a texty. Další malá milá legrácka, kterých je tvorba A1 architects plná.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.