Lidovky.cz

Rozsáhlá výstava vrací Prahu zpět do rokoka

Design

  7:00
PRAHA - Jak se žilo v české metropoli v dobách rokoka, napoví rozsáhlá expozice v Clam-Gallasově paláci, která nabídne originální archiválie, módu i umění. Výstavu Pražské rokoko - Kulturní a společenský život v Praze 1740 - 1791 společnými silami připravily Muzeum hlavního města Prahy a Archiv hlavního města Prahy. V prvním patře barokního paláce bude 600 exponátů k vidění do 22. ledna.

Výstava mapující české rokoko foto: ČTK

Vystavené předměty, které jsou rozděleny do několika "kapitol", pocházejí nejen od městských institucí, ale i ze soukromých sbírek. Návštěvníkům poodkryjí atmosféru života před více než 250 lety, kdy se česká metropole potýkala nejen s přírodními katastrofami, ale také se striktními reformami a konflikty s vrchností. "Pražské rokoko je těžké zcela definovat a ohraničit letopočty. My mapujeme období zhruba od roku 1740, kdy na trůn usedla Marie Terezie a končíme korunovací Leopolda II., která se uskutečnila o padesát let později," uvedla k expozici její spolukurátorka a komisařka Pavla Státníková.

Architektura, interiéry i korunovační průvod Leopolda II.



Pražské rokoko se zabývá například tehdejší architekturou, postavením pražských cechů či životním stylem měšťanů, kteří si neklidnou dobu ve které žili, kompenzovali dekorativní výzdobou svých domovů, právě ve stylu hravého rokoka. Součástí výstavy tak je například i instalace dobového pánského a dámského pokoje, řada grafických listů, nábytku, plastik, knih a osobních předmětů. "Nechybí ani portréty panovníků, ikonografický materiál, mapování válečných událostí ze 40., 50. let či dokumenty o rozsáhlých povodních z roku 1774. Připomínáme také kulturní život Prahy, včetně hudby a divadla," řekla Státníková. Dodala, že samotný závěr expozice připomíná korunovační průvod Leopolda II.

Porcelán z období rokoka

"Pražské rokoko je volným pokračováním série výstav, kterou jsme zahájili v roce 2000. Od té doby jsme zmapovali například pražskou samosprávu, barokní Prahu či dobu Lucemburků. Nepostupujeme chronologicky, ale prakticky jsme již pokryli celou historii hlavního města," okomentoval letošní závěrečnou expozici v Clam-Gallasově paláci ředitel Archivu hlavního města Prahy, Václav Ledvinka. Dodal, že i tuto výstavu doplňuje publikace s několika odbornými studiemi, reprodukcemi uměleckých děl a dobových textů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.