Lidovky.cz

Plzeň vystavuje oceňované secesní sklo

Design

  7:00
PLZEŇ - Proslulou produkci sklářské hutě v Klášterském Mlýně u Rejštejna, v minulosti jedné z nejvýznamnějších v Čechách, ukazuje nová výstava Západočeského muzea v Plzni.

Vázy z roku 1900 určené pro světovou výstavu v Paříži. foto: ČTK

Vznikla u příležitosti 175. výročí založení této šumavské sklárny proslavené pod názvem Johann Lötz Witwe. Až do 5. února návštěvníkům přiblíží secesní produkci z let kolem roku 1900, s níž firma získala největší úspěch ve své historii a dobyla svět. Novinářům to řekl kurátor Jan Mergl.

Sklářství a biedermeier

"Tato sklárna proslula po celém světě, bez konkurence byla v oblasti umělecko-řemeslného zpracování skla hutními způsoby a výzdobou, to znamená přímo u sklářské pece. Vznikla v roce 1836, tedy v době, kdy se české sklářství začalo velice rychle rozvíjet, je to doba biedermeieru, což je jedno z nejslavnějších období v historii českého sklářství vůbec," uvedl.

Secesní sklo z Klášterského Mlýna má své čestné místo v expozicích všech významných světových muzeí. V Plzni návštěvníci uvidí vázy a mísy, jež jako dary do sbírek předních českých muzeí v Liberci, Českých Budějovicích, Klatovech a Plzni vybral počátkem minulého století sám tehdejší majitel firmy Maxmilián rytíř Spaun.

Právě "za Maxmiliána Spauna", který sklárnu získal v roce 1879 a byl schopným podnikatelem, dosáhly výrobky věhlasu. Spaun pečlivě sledoval, co se děje na poli umělecko-řemeslného zpracování skla, a inspiraci získal v Americe, kde se tehdy začalo vyrábět takzvané irisované sklo. To má na povrchu slabou vrstvičku kovu, jež lomem světla vytváří perleťové efekty.

Unikátní vázy oceněné na výstavě v Paříži

Návštěvník tak uvidí hutně tvarované a zdobené irisované sklo špičkové uměleckořemeslné úrovně, mimo jiné vázy ze souboru navrženého pro Světovou výstavu v Paříži roku 1900 a oceněného tehdy nejvyšším uznáním Grand Prix.

Součástí expozice jsou i vázy, které secesní období uzavírají a které do svých sbírek nakoupilo roku 1911 Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Jde o leptané sklo podle návrhů firemního návrháře Adolfa Beckerta a vázy podle návrhů proslulého vídeňského  designéra Josefa Hoffmanna.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.