Lidovky.cz

Provokatér Gaultier rekapituluje. Do Rotterdamu přijel vlakem

Design

  7:00
Slavný francouzský módní návrhář Jean Paul Gaultier otevřel v Rotterdamu výstavu, která mapuje jeho celoživotní dílo. Výstava s názvem “The Fashion World of Jean Paul Gaultier: From the Sidewalk to the Catwalk (Módní svět Jean Paul Gaultiera : z ulice na přehlídková mola), je od neděle 10. února k vidění v rotterdamské Kunsthal.

Jean Paul Gaultier, Les Vierges [Virgins] collection, Apparitions dress, Haute couture spring/summer 2007 foto: Patrice Stable

Od své první kolekce, kterou představil Gaultier v roce 1976, udává tento originální módní designér tón ve světové módě a pop kultuře a postupem času se stal světovou módní ikonou. Gaultier, který byl vždycky provokativní a nesnáší uniformitu, je často nazýván jako “enfant terrible” francouzské módy. Jeho tvorba je ovlivněna punkem a čerpá ve svých návrzích inspiraci ze světových kultur. Ovlivnila jej třeba i mexická surrealistická malířka Frida Kahlo.

Tím, že Gaultier boří existující zvyklosti, překračuje hranice mezi kulturami, ale také mezi dámskou a pánskou módou. V roce 1985 přišel například s pánskou dlouhou sukní a často také šokoval nekonvenčním provedením svých přehlídek a výběrem modelů.

Jean Paul Gaultier, L'Homme-objet [Boy Toy] collection, Men's pret-a-porter, spring/summer 1984

Výstavu připravila rotterdamská Kunsthal ve spolupráci s montrealským Muzeem výtvarného umění (Montreal Museum of Fine Arts) a módním domem Jean Paul Gaultier Maison. Ředitelka montrealského muzea Nathalie Bondil, která tento projekt iniciovala, chce ukázat Gaultiera především jako “velkého vizionáře, v jehož mnohdy provokativní tvorbě je mnoho kreativity,ale i lidskosti.”

Od medvídka travestity až po korzet pro Madonnu

Návštěvníci výstavy mají možnost shlédnout přes 140 modelů – od haut couture i nositelných modelů prêt-à-porter až třeba po filmové kostýmy nebo kostýmy slavných hvězd světového showbyznysu. Z nich nejznámější je asi provokativní korzet, který oblékala na svých koncertech Madonna. Ta byla i tak laskavá, že svůj korzet na výstavu zapůjčila, zrovna tak jako Pedro Almodovar kostýmy ze svých filmů.

Dalo by se říct, že nápad s korzetem vznikl u Gaultiera už v dětství, kdy naaranžoval něco takového svému medvídkovi. “Byl jsem tenkrát zklamaný”, vzpomíná Gaultier. “Přál jsem si panenku a dostal medvídka. Tak jsem mu vyrobil z novin podprsenku a udělal z něj travestitu.” Předobrazem slavného korzetu pro Madonnu byl vlastně korzet Gaultierovy babičky. Ta byla pro návrháře nejen inspirací ale také velkou oporou. Vykládala si karty a vždycky malého Gaultiera ujišťovala: “Karty vyšly, budeš dělat práci, kterou máš rád a dosáhneš úspěchu”. Karty ani babička se nemýlily.

Z Montrealu přes Madrid do Stockholmu

Výstavu, jejíž multimediální instalace je sama o sobě uměleckým dílem, doprovází video ukázky z módních přehlídek, filmy a fotografie předních fotografů, kteří módní svět Jean Paul Gaultiera zaznamenávají. Putovní výstava, která je jeho první velkou mezinárodní výstavou, vznikla v Montrealu a posléze byla představena i v San Francisku a Madridu. Po skončení v Rotterdamu se přesune do Stockholmu, kde se budou moci návštěvníci seznámit s Gaultierovou tvorbou v Arkitektuurmuseet od června do září letošního roku.

Sám tvůrce přijel na otevření výstavy do Rotterdamu stylově – rychlostním vlakem Thalys, který nese nezaměnitelný Gaultierův design – modré bretaňské pruhy. Takto vydesignovaný vlak bude jezdit mezi Rotterdamem a Paříží ještě další tři měsíce. Bezprostřední a sympatický Gaultier se poprvé ukázal svým příznivcům na nádraží také stylově - v pruhovaném svetru.

Výstava trvá do 12. května, více informací ZDE.

Jean Paul Gaultier

Jean Paul Gaultier je jedním z nejprogresivnějších a nejvlivnějších světových módních návrhářů za posledních třicet let. Ačkoliv nevystudoval žádnou návrhářskou školu, začal už v roce 1970 pracovat pro Pierra Cardina, protože zaujal svým talentem. Posléze si založil svoji vlastní značku a býval také hlavním návrhářem značky Hermes. V roce 2005 navrhnul pro francouzský dům La Redoute slavnou námořnickou kolekci, který byla inspirována jeho oblíbenými pruhovanými košilemi. Jeho avantgardní design, který je ovlivněn i punkem, tvoří jak konfekce a kolekce pret- a- porter, tak tzv. vysoká krejčovina haut couture. Tvořil ale také filmové kostýmy nebo módu pro hvězdy světového show byznysu jako je Madonna, Lady Gaga nebo Kylie Minogue. Jeho modely nosí i Björk, Carla Bruni nebo Catherine Deneuve. Slavné jsou také jeho řady parfémů v originálních flakonech, z nichž například Classique pro ženy a Le male pro muže patří k nejprodávanějším parfémům vůbec.

Francouzský módní návrhář Jean Paul Gaultier (na fotografii) rozehrál svět francouzského kankánu, který podbarvil londýnským punkem

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.