Lidovky.cz

Čína nekopíruje jen oblečení. Dvojníka má i komplex Hadidové

Evropa

  7:00
V Pekingu se nad horizontem zahaleným smogem pomalu zvedá nový komplex Wangjing SOHO, trojice ladných kancelářských budov, které navrhla světově proslulá britská architektka iráckého původu Zaha Hadidová. Zhruba o 1400 kilometrů jižně však rostou naprosto totožné stavby.

Zaha Hadid foto: ČTK

Wall Street Journal napsal, že developerská firma popírá, že by design "opsala" a dokonce v tomto smyslu vytvořila slogan pro svůj projekt. "Nikdy nechceme kopírovat," stojí na jejich oficiálních internetových stránkách. "Chceme jenom překonávat." 

V posledních letech někteří čínští developeři a dokonce i vládní činitelé vychrlili do detailu okopírované napodobeniny největších architektonických trháků Západu od míst zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO přes perly z Le Corbusierovy dílny až po manhattanské mrakodrapy. Paříž, kalifornské Orange County, švýcarské městečko Interlaken, Amsterdam - to všechno má své dvojníky v Číně. V Chang-čou kloužou gondoly po uměle vybudovaných kanálech "Vodního města Benátky", které má vlastní náměstí Svatého Marka i Dóžecí palác.

V loňském roce developeři v Chuej-čou představili cihlu po cihle okopírovanou repliku rakouské vesnice Hallstatt včetně ulic dlážděných kočičími hlavami, historického kostela a dokonce i kaváren se stolky na chodníku.

Toto kopírování nemá za cíl lichotit Západu, ani není jistým druhem "samokolonizace". Kopie jsou stavěny jako důkaz čínské technologické vyspělosti, vlivu a moci. Číňané berou symboly západní architektury coby důkaz vlastního vzestupu a aspirací na světovou nadvládu.

Jde o nutkání, které má kořeny hluboko v čínské architektonické tradici datující se tisíce let zpátky. Tehdejší císaři rádi demonstrovali svou dominanci napodobováním či kopírováním rivalských území například v podobě rozlehlých parků s flórou a faunou dovezenou ze vzdálených ostrovů. Ve třetím století před naším letopočtem první císař Čchin Š' Chuang-ti oslavil dobytí šesti znepřátelených říší tím, že poručil, aby byly v hlavním městě postaveny přesné repliky jejich paláců.

Kopírování jako známka převahy

Tradiční čínský postoj vůči napodobování či replikování může pomoct tento trend vysvětlit. Zatímco Američané se na imitace dívají s nechutí, Číňané k nim tradičně zaujímali smířlivější a odlišný postoj. Kopírování podle nich může být oceňováno jako známka dovednosti a převahy.

Ovšem rostoucí čínská ekonomika a zároveň finanční problémy Evropské unie a Spojených států mohou vyústit v novou éru, kdy začnou Číňané namísto Bílého domu napodobovat třeba své vlastní Zakázané město v Pekingu. V některých částech země už se ostatně začínají objevovat napodobeniny čínských symbolů - hned vedle napodobenin Versailles.

Wall Street Journal zakončil tím, že by si měl Západ přestat stěžovat a spíš se začít obávat dne, kdy se u něj Číňané přestanou poohlížet po věcech k napodobení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.