Lidovky.cz

Dutch Invertuals: když skvělé experimenty vznikají díky českým sklářům

Design

  6:00
Jedním z vrcholů letošní přehlídky designu Dutch Design Week (DDW) byla výstava Dutch Invertuals – seskupení mladých holandských designérů většinou tvořících v Eindhovenu. Na letošní výstavě se v jejich dílech představili i čeští skláři.

Dutch Invertuals na DDW, vznik kolekce Daphna Laurens foto: Daphna Laurens

Dutch Invertuals je kolektiv mladých designérů, kteří pod kurátorským vedením zakladatelky tohoto sdružení Wendy Plomp prezentují samostatně svoje díla na národních i mezinárodních výstavách. Ve svých dílech rozšiřují hranice svých profesí. Představují  projekty, které odráží jejich názory na design, objekty i materiály, jejich postřehy a příběhy.

Proces navrhování přitom hraje významnou roli. Ačkoliv mají různé zaměření – jedno mají společné. Nebojí se experimentovat. Konečně, samotný název skupiny „Invertuals“ v sobě nese význam „převrátit, otočit, změnit“, a tak i designéři z Invertuals častokrát mění pohled na věc a ukazují věci z druhého úhlu.

Revalute – je třeba změnit hodnoty

Letošní rok byl ve znamení hodnot. Výstava s názvem Revaluate (Přehodnotit) měla poukázat na hodnoty současného světa. „Na pokraji měnících se kultur a hroutící se ekonomiky se člověk musí zamýšlet, kdo jsme a za čím si stojíme. Formulovat nové vědomí. Získat novou svobodu. Vytvářet si prostor pro nové porozumění a alternativní pojetí hodnot,“ vysvětluje kurátorka výstavy Wendy Plomp. Deset návrhářů ze skupiny Invertuals se snaží tuto realitu pochopit, zpracovat, přecenit a vyjádřit prostřednictvím inovativních interpretací.  Zkoumají vlastnosti materiálu, hledají nové techniky a nové funkce, snaží se uchovat hodnotu věcí.

Dutch Invertuals na DDW

Invertuals se stali známí pro svůj smysl pro harmonii mezi obsahem a formou, pro svoje experimentální prototypy a konceptuální design. Výstava vyjdřuje jejich současný pohled na design ve smyslu obsahu i sofistikované prezentace. Že jde o něco výjimečného, pochopil návštěvník výstavy, hned jak vstoupil. Jednoduchá, ale jednotná a vybalancovaná instalace navržená jedním z účastníků sdružení Daphna Laurens navozovala pocit harmonie a poklidu. Objekty se vzájemně vůbec nerušily, naopak harmonicky souzněly a instalace jim dala vyniknout. Podstavce i podlaha pokrytá pískem –přírodním materiálem a základním materiálem pro tvorbu jiných produktů. Například skla. A to se představilo v dílech hned několika designérů, kteří při přípravě svých exponátů spolupracovali s národním muzeem skla v Leerdamu (National Glasmuseum ). A právě v Leerdamu působí již po několik let i čeští skláři. S jejich pomocí mohli Roos Gomperts, Daphna Laurens, Jetske Visser a Jólan van der Wiel realizovat své nápady a objekty , které prezentovali na výstavě Revaluate během DDW.

Pěna a sklo k sobě patří

Pěna (houba) a sklo jsou dva materiály, které jsou vizuálně i fyzikálně protiklady. Jeden je používán k ochraně druhého a je nadbytečný, když byl jeho úkol splněn. Když s nimi zacházíme jako se sobě rovnými materiály, dostanou oba jiný rozměr a význam. O to se pokusila designérka Roos Gomperts, která hledá intuitivně skrytý význam a humor ve všech materiálech, se kterými pracuje. Nechá je chovat se přirozeným způsobem, zatímco hledá kontrasty ve formě, tvaru a struktuře. Roos pracovala na tvorbě skleněných objektů ve sklářské dílně v Leerdamu s Emilem Kováčem. „Je to úžasný sklář a práce s ním je i velká pohoda“, pochvaluje si Roos, která by ráda svůj další projet realizovala přímo v České republice.

Daphna Laurens: Ziel (Duše)

Daphna Laurens a Designblok

Daphna Laurens vystavovali již několikrát s Dutch Invertuals na Saloni del Mobile v Miláně a samostatně ve Spaziu Rossana Orlandi nebo na Vienna Design Week. Vytvořili objekty pro Poltrona Frau, Cappellini nebo IKEA a předvedli se také v České republice. V létě letošního roku na festivalu Křehký Mikulov a posléze v říjnu na Designbloku. Představili zde svoje archetypální objekty Mishapes ve speciální instalaci v galerii Křehký. „Na Designbloku jsme se účastnili již podruhé, poprvé to bylo v roce 2010 a všimli jsme si, že za tu dobu zaznamenal velký pokrok,“ říkají designéři. „Nejen design samotný, ale i jeho prezentace. Je vidět, že organizace je velmi profesionální,“ dodávají.

  Ziel je v holandštině výraz pro vyhloubení na spodním konci průmyslově vyráběných lahví, které je i společným prvkem skleněných objektů vystavených na DDW. Ziel ale znamená také duše. V průmyslově vyrobených produktech právě často ta duše - emocionální prvek -chybí. „Zachytit duši a zachovat ji v objektu nezávisle na použití technologie nebo počtu kopií, to je výzva. Třeba i s nedokonalostmi, které s sebou originální výrobek nese,“ říkají designéři Daphna Laurens, kteří již vystavovali i v České republice - na festivalu Křehký Mikulov a na Designbloku, kde představili svoje archetypální objekty Mishapes.

Svoje exponáty pro výstavu Dutch Invertuals na DDW vytvářeli Daphna Laurens v Leerdamu s pomocí Emila Kováče a Roberta Lennera. „Tady v Holandsku málokdo umí techniku foukání do formy a v tom jsou čeští skláři velmi zkušení a dobří,“ říkají Daphna Isaacs a Laurens Manders, kteří tvoří designérské duo a kteří, stejně jako Roos Gomperts, absolvovali Design Academy Eindhoven.

Dutch Invertuals na DDW, Daphna Laurens

Barvami proti pomíjivosti a důležitost prvního kroku

Jetske Visser je fascinována barvami, nejen pro jejich krásu, ale i proto, že dokáží zpomalit proces stárnutí a destrukce věcí vlivem UV záření. Působí jako filtr a tak také Jetske svoji kolekci nazvala. „Stálobarevnost a trvanlivost hraje v mé práci velkou roli“, říká designérka, která se snaží pracovat s různými vrstvami barev, aby se jejich ochranná funkce ještě zvýšila. Jólan van der Wiel zase klade důraz na formu a vidí budoucí potenciál designu v kombinaci technologií s přírodními prvky. „Hodnota je skryta v okamžiku začátku. Každý krok je o krok blíž k formě a čas před prvním krokem je okamžik plný možností, fantazie a touhy,“ vysvětluje designér, proč svoji expozici nazval Primal. Jólan svoje objekty pro výstavu tvořil nejen ze skla, ale i z keramiky a mosazi.

DUTCH INVERTUALS

Skupina Dutch Invertuals byla založena v roce 2009 jako seskupení nezávislých individuálních designérů, kteří společně prezentují svá díla. Zakladatelkou skupiny a kurátorkou jejích výstav je Wendy Plomp. Kromě DDW Dutch Invertuals také úspěšně vystavují na Salone del Mobile v Miláně. Příští rok budou Dutch Invertuals slavit páté výročí. Chtějí jej oslavit novými projekty a novým směřováním. Dutch Invertuals: Daphna Laurens, Edhv, Jeroen Wand, Jetske Visser, Jólan van der Wiel, Kirstie van Noort, OS ∆ OOS, Raw Color, Roos Gomperts, Studio Mieke Meijer, Wendy Plomp.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.