Lidovky.cz

Co je zvrhlý vkus? V Praze se chlubí nejen návrháři

Design

  6:00
PRAHA - Hydronaut, amatér, architekt či návrhář. Kdo nebo co všechno se skrývá pod pojmem design? Slovo v posledních letech nejen díky Designbloku téměř magicky zprofanované, pro mnoho lidí však stále zní spíše velkou neznámou. Lidovky přináší výběr toho, jak s designem naložit a hlavně, kde potkat samotné návrháře.

Z expozice a tematického večera na téma Obraz vs. Kult těla v rámci programu Fresh Eye. foto: http://fresh-eye.cz

Pojem sám o sobě s trochou nadsázky vtipně vystihli například architekti a návrháři z českého studia Olgoj Chorchoj. "Design je homosexuální bratr architektury," pravili před několika měsíci na veřejné přednášce v rámci pravidelných sezení Creative Mornings.

Přestože design je v tuzemsku z velké části spojován pouze s módou popřípadě s novým návrhem Škodovky, není výjimkou, že málokdo si uvědomí, že za oním zvučným pojmem stojí někdy měsíce i roky práce. Ale hlavně příběhy. Na jejich konci se teprve pak nachází originální oblečení, boty, šperky či úchvatné stavby, popřípadě kreativní logo. Nebo naopak něco zcela jiného, běžně v prodeji nedostupné.

Jan Němeček (vlevo) a Michal Froněk (uprostřed) ze studia Olgoj Chorchoj byli hosty Creative Mornings v Praze.

Jak tedy na design vyzrát? Nejjednodušší pochopení nebo spíše uchopení designu nabízí sami návrháři a kreativci všeho druhu. V Česku za poslední dva roky proto vzniklo mnoho iniciativ a organizací, které pořádají setkání, výstavy a samozřejmě i debaty s nejen tuzemskými návrháři. Příkladem je již výše uvedený program Creative Mornings, tedy mezinárodní koncept pravidelných setkání u snídaně se zajímavý hosty u diskuzí nejen nad designem dorazil před časem i do Prahy.

Je hydronaut designér?

Pokud bychom zůstali u úspěšných zahraničních konceptů, neměli bychom opomenout TEDx. Pod zkratkou se skrývá Technology, Entertainement a právě také Design. Diskuzní a networkingová platforma slouží jako setkání s několika řečníky z celého světa - od vědců, návrhářů, profesorů či profesionálních blogerů, novinářů i více či méně známých celebrit. Nejbližší program TEDx Prague se uskuteční 21. června na téma Pod povrchem. Kdo na letošní pražskou přednášku zavítá? Pořadatelé se již nyní chlubí inovátorem a designérem Matyášem Šandou.

TEDx Prague

Pro mnohé možná nepříliš známý, nicméně návrhář s nesmělými plány. Připravuje totiž vlastní realizaci návrhu projektu Hydronaut. Pod zvláštním názvem se ukrývá ponorná stanice, která má sloužit k výcviku kosmonautů.

Mezi dalšími řečníky se představí také Vendula Chalánková, která promluví o zvrhlém vkusu. Doslova i s nadsázkou. Stejně se totiž jmenuje i její značka triček, náušnic a hraček. Vstupenky na letošní TEDx Prague jsou ještě do konce dubna za zvýhodněnou cenu.

Diskutovat s intelektuály i alternativci

V hlavním městě se designem a vizuální kulturou zabývají i další platformy. Jendou z nich je i nováček  Designreader.org. Kromě oborového serveru, který je zaměřen především jako webová databáze textů o designu a vizuální kultuře, nabízí i pravidelná diskuzní setkání, nejčastěji v kavárně Fra. Stejně jako Creative Mornings jsou i tato setkání zcela zdarma. Další diskuze se uskuteční 29. května a tématem večera bude - O designu bez designéra.

Z expozice a tematického večera na téma Obraz vs. Kult těla v rámci programu Fresh Eye.

Již několik let zaběhlým konceptem je Fresh Eye, který funguje jako cyklus přednášek o fenoménech vizuální kultury. Dává prostor mladým teoretikům, umělcům, kurátorům a žurnalistům. Jako jediný dramaturgický koncept se v českém prostředí věnuje oboru vizuálních studií.

"Fresh Eye existuje od října 2011. V Trafo Studiu, postindustriální budově bývalé tiskárny v pražských Vysočanech, nabízí pravidelný měsíční program zaměřený na vizuální populární kulturu. Zabývá se válečnou pornografií, kultem těla a reklamou, stejně tak jako vizuální antropologií, propagandou a genderem, komentovala za organizátory Andrea Průchová s tím, že během uplynulých 23 tematických večerů se představili například osobnosti Tomáš Mašín, Pavel Klusák, Alžběta Jungrová, Filip Láb či Petr Babák a další.

Design podporuje i pražské rádio

Pozvánka na další tematický večer Shape and Vision

Mezi designové nováčky patří i program podporovaný rádiem Wave zvaný Shape & Vision. Rovněž se jedná o diskuzní večery organizované v prostorách divadla a restaurace NoD. Další diskuze je připravená na 31. května, kdy se představí například Pavel Nikl, student architektury na UMPRUM, módní návrhář Aleš Šeliga, či novinář se zaměřením na design Adam Štěch a další hosté.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.