Lidovky.cz

Odposlouchávací stanice v Berlíně slouží jako galerie street artu

Design

  6:29
BERLÍN - Někdejší americko-britská odposlouchávací stanice na berlínském kopci Teufelsberg našla nové uplatnění jako jedna z největších německých galerií street artu. Na vnějších stěnách i v interiéru bývalého vojenského komplexu vznikají každý den nová legální graffiti. Budoucnost neobvyklé galerie je však nejistá, vojenská stanice kvůli nedostatečné údržbě chátrá a majitel pozemku ani berlínská radnice nemají přesnou představu o její budoucnosti.

Někdejší americko-britská odposlouchávací stanice na berlínském kopci Teufelsberg našla nové uplatnění jako jedna z největších německých galerií street artu. Na vnějších stěnách i v interiéru bývalého vojenského komplexu vznikají každý den nová legální graffiti. foto: ČTK

Budovy odposlouchávací stanice stojí na vrcholu nejvyššího berlínského kopce, který vznikl navršením poválečných trosek, od 70. let. Pro Američany a Brity měla strategicky výhodnou polohu - ležela uvnitř území jednoho ze států Varšavské smlouvy, a umožňovala tak snazší přístup k informacím z východního bloku. Po skončení studené války ale vojáci základnu opustili, na počátku 21. století pak zkrachoval i plán soukromých investorů proměnit areál v luxusní byty a budovy začaly chátrat.

Někdejší americko-britská odposlouchávací stanice na berlínském kopci...
Někdejší americko-britská odposlouchávací stanice na berlínském kopci...
Někdejší americko-britská odposlouchávací stanice na berlínském kopci...
Někdejší americko-britská odposlouchávací stanice na berlínském kopci...

"Přestože byl přístup do areálu nelegální, toto místo Berlíňany lákalo. A nepřicházeli sem jen zvědavci, ale také sprejeři, kteří tu načerno malovali. Základna má totiž něco, co je pro streetartové autory zajímavé - spoustu zdí," řekl ČTK Chris McLaren, který kdysi sloužil na Teufelsbergu v řadách americké armády a nyní po bývalé základně provádí turisty.

Situace na odposlouchávací stanici se změnila v roce 2011, kdy se pozemku ujal nový nájemce, umělec Shalmon Abraham, a zpřístupnil ho veřejnosti. Kromě pravidelných prohlídek zaměřených především na historii místa se areál otevřel i pro streetartové umělce, kteří mohli začít po zdech malovat legálně. Tím byly položeny základy pro současnou galerii.

"Obrazy tady najdete téměř na každé stěně, ve všech patrech. Malují je lidé, kteří se předtím ohlásí nájemcům areálu, nelegální výtvory už tady nemáme," řekl McLaren. Sprejuje se bez ohledu na denní a roční dobu, dokonce i v době prohlídek. Během tří let ale i základna na Teufelsbergu dosáhla svých prostorových hranic a volných ploch už moc nezbývá.

Někdejší americko-britská odposlouchávací stanice na berlínském kopci...

"Galerie se díky tomu neustále mění. Když někdo potřebuje prostor, prostě přemaluje dílo někoho jiného. Ptal jsem se sprejerů, jak se na to dívají, ale nevadí jim to. Jsou otevření k tomu, co namaluje někdo jiný," řekl McLaren.

"Je tu vlastně jen jediný obraz, o kterém vím, že vydržel víc než půl roku," podotkl McLaren a ukázal na malbu ležící dívky vyvedenou v odstínech hnědé. "Ta dívka je prostě asi příliš krásná, než aby si někdo troufl na ni sáhnout," dodal s úsměvem.

Přestože je o prohlídky základny na Teufelsbergu i o přispívání do streetartové galerie zájem, budoucnost areálu je nejistá. "Problém je v tom, že majitel pozemku nemá peníze. A i kdyby snad začal znovu uvažovat o stavbě bytů nebo čehokoli jiného, nemůže to udělat. Podle územního plánu je teď Teufelsberg částí Grunewaldského lesa, je to zelená plocha, na které je zástavba vyloučena," řekl McLaren.

Majitel pozemku se podle McLarena pokusil areál prodat, ale neúspěšně. "Nikdo zvenku ho nechce, proč taky, když se tu vlastně nesmí nic dělat. Pan Abraham si nemůže dovolit ho koupit, peníze ze vstupného z prohlídek vystačí tak na zaplacení průvodců, ostrahy a nejnutnější údržbu, aby se celá základna nezřítila," vysvětluje McLaren.

Někdejší americko-britská odposlouchávací stanice na berlínském kopci...

Nabídku k odkoupení pozemku odmítla i německá metropole. Přestože má berlínská radnice zájem o zachování základny jako historické památky, nemá na ni peníze. Berlín patří mezi nejzadluženější německá města a s obtížemi financuje i své priority, jako je prodlužující se a prodražující se stavba nového letiště.

"Nikdo tedy neví, co bude dál. Možná se bude v prohlídkách pokračovat. A možná bude do tří let základna trvale uzavřena, protože bude v tak špatném stavu, že z bezpečnostních důvodů nebude možné pustit nikoho dovnitř," uzavírá McLaren.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.