Lidovky.cz

Tančírna na Vyšehradě? Studenti ukazují, jak využít veřejný prostor

Design

  6:36
Ve Starém purkrabství na Vyšehradě je k vidění výstava prací studentů Fakulty architektury ČVUT, která ukazuje, jak oživit a lépe využít některá místa na památném Vyšehradě a přilákat více návštěvníků. Tato prezentace s názvem Vyšehradské kombinace je součástí doprovodného programu k celostátní putovní fotografické výstavě Má vlast cestami proměn, která dokumentuje množství zrenovovaných památek a koutů České republiky.

Maiju Maatta, Simon Durand a jejich projekt Kavárna, Knihovna a Podzemní auditorium pro Vyšehrad foto: Maiju Maatta, Simon Durand

Studenti Ateliéru Vladimíra Sitty na pražské fakultě architektury ČVUT dostali na výběr několik vytipovaných míst pražské citadely, která svou současnou podobou buď neodpovídají významu místa, nebo dostatečně nevyužívají svého potenciálu. Devět projektů, na kterých pracovalo celkem 15 studentů, se zaměřilo na řešení podoby především dvou bastionů: sv. Leopolda (letní scéna) a sv. Pavla (hospoda Na Hradbách). 

„V hledání vhodného využití prostorů jsme studentům ponechali volnou ruku,“ říká architekt Vít Rýpar z Ateliéru Sitta. „Chtěli jsme, aby sami přišli na to, čím podle nich chtějí tato místa být.“ Projekty tak na sebe vzaly různou podobu – od relativně střízlivého návrhu na úpravu letní scény od Kláry Třicátníkové, po radikální urbanistický zásah, počítající s demolicí Vyšehradské sokolovny a úpravou celého souvisejícího nástupního prostoru od smíšené trojice zahraničních studentů Thomase Olivaina, Alexie Barritaultové a Rubéna Gonzáleza Cirery.

Maiju Maatta, Simon Durand a jejich projekt Kavárna, Knihovna a Podzemní...
Alexia Barritault, Ruben G. Cirera, Thomas Olivain a jejich projekt One step to...

Kritériem pro hodnocení studentských projektů byl přínos jejich návrhů k posílení kvality veřejného prostoru a zdůraznění urbanistického významu Vyšehradu v měřítku Prahy. „Všichni studenti obstáli. Někteří lépe než jiní. Každý z návrhů ale přináší podnět k zamyšlení a inspiraci,“ sděluje Vít Rýpar.

Nápad oslovit studenty krajinářského ateliéru Vladimíra Sitty, působícího na Fakultě architektury ČVUT vzešel od správy Národní kulturní památky (NKP) Vyšehrad. Záměrem spolupráce školy s místní správou bylo odhalit potenciál místa a nalézt náměty pro jeho budoucí architektonické řešení. Velkým přínosem pro hledání nečekaných řešení bylo i to, že více než polovinu autorů tvoří zahraniční studenti – účastníci studijního programu Erasmus.

Alexia Barritault, Ruben G. Cirera, Thomas Olivain a návrh jejich projektu One step to Vysehra

Na výstavě je představen i rozpracovaný diplomní projekt studentky Kláry Třicátníkové. Ta navázala na svou práci z minulého semestru a jako zadání si vybrala řešení parků vyšehradského podhradí. “Málokoho by napadlo prodírat se dnes přes houští a ploty pod hradbami Vyšehradu. Přitom se jedná o jedna z nejkrásnějších míst města. Tento pozoruhodný projekt snad nejlépe vystihuje hloubku utajeného potenciálu, jakou ‚druhý Pražský hrad’ má,” uzavírá Vít Rýpar.

Výstava na Vyšehradě potrvá do 15. června, stejně jako výstava Má vlast cestami proměn, kterou je možné vidět v parku před Starým purkrabstvím.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.