Lidovky.cz

Čeští výtvarníci připravili limitovanou kolekci šperků

Design

  7:04
Náušnice se symbolickou kapkou krve, brož připomínající zmenšeninu vyřezávané cisterny či šperk v podobě vyšívané rukavice. Tak vypadá limitovaná kolekce speciálních šperků, které připravili oceňovaní čeští výtvarníci. Formou Crowdfundingu se tak rozhodli podpořit festival Seš-lost?.

Náušnice se symbolickou kapkou krve, brož připomínající zmenšeninu vyřezávané cisterny či šperk v podobě vyšívané rukavice. Tak vypadá limitovaná kolekce speciálních šperků, které připravili oceňovaní čeští výtvarníci. Formou Crowdfundingu se tak rozhodli podpořit festival Seš-lost?. foto: Seš-lost?

Z nerezové oceli, skla, plastu či lycry připravili šperky výtvarník Mark Ther, sochař Čestmír Suška, sklář Zdeněk Lhotský či zakladatel studia Qubus Jakub Berdych a dalších. Každý sérii jen padesáti kusů, výtěžek z prodeje na HitHitu jde na podporu festivalu Seš-lost?.

S projektem přišla šperkařka a zakladatelka festivalu Eliška Lhotská, která oslovila 8 zvučných jmen české umělecké scény a společně se šperkařkou Martinou Singerovou pak vytvořila jedinečnou kolekci, díky které si umělecký originál může pořídit kdokoliv velmi jednoduchým způsobem. 

Náušnice se symbolickou kapkou krve, brož připomínající zmenšeninu vyřezávané...
Náušnice se symbolickou kapkou krve, brož připomínající zmenšeninu vyřezávané...

“Naší myšlenkou bylo posunout umění blíže lidem, nabídnout nový pohled na sběratelství. Projekt jsme nazvaly ko-lektiv, ko-lekce, ko-lektor, vybrané osobnosti jsme rychle zasvětily do základů uměleckého šperku a pomohly jim zhmotnit jejich návrhy a vytvořit tak unikátní sběratelskou kolekci,” vysvětlila Lhotská a dodala, že kolekce bude v říjnu vystavena také v Praze v galerii současného šperku Září v Holešovicích.

Co je festival Seš-lost?

Umělecký festival Seš-lost? se uskuteční na konci června (26.-28.6.2015) v Železném Brodě. Cílem organizátorů pro letošní ročník je co možná nejširším způsobem odpovědět na dvě základní otázky. Dá se mladým uměním uživit? Kdo o něj má zájem a jak je možné přiblížit se k tomu, aby se umění stalo pro mladého umělce plnohodnotným zaměstnáním? 

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.