Lidovky.cz

Vzpomínky na mládí, Národní muzeum vystavuje módu z minulých let

Design

  7:55
PRAHA - Desítky historických šatů, módních doplňků, hraček, vybavení domácnosti i přístroje od 19. století až po sametovou revoluci ukazuje výstava s názvem Retro, která začala v nové budově Národního muzea. Soustředí se především na módu, kterou představuje v kontextu současných oděvů od známých návrhářů, přes značkové butiky až po konfekci.

Desítky historických šatů, módních doplňků, hraček, vybavení domácnosti i přístroje od 19. století až po sametovou revoluci ukazuje výstava s názvem Retro, která začala v pátek v nové budově Národního muzea. foto: Yan Renelt, MAFRA

Vše je zasazeno do dobových kulis, které propojují módu s technikou, nábytkem a užitým uměním. Výstava, jíž doplňuje program pro dospělé i děti, potrvá až do konce dubna 2017.

Design druhé poloviny 20. století se v poslední době stává stále více předmětem zájmu odborníků. V dubnu bylo v Chebu otevřeno Retromuseum jako pobočka tamější Galerie výtvarného umění. Věnuje se designu z období 60. až 80. let a nabízí špičkové designové kusy, ale i kýčovité, byť řemeslně kvalitně zpracované domácí výrobky. V úterý byla v Tančícím domě otevřena výstava, která chce pod názvem Retro 70. a 80. let a prostřednictvím dobových artefaktů každodenního života ukazovat pohled na společnost v bývalém Československu té doby.

Desítky historických šatů, módních doplňků, hraček, vybavení domácnosti i...
Desítky historických šatů, módních doplňků, hraček, vybavení domácnosti i...

Pro mnohé může být návrat do doby normalizace nepříjemný a připomínat si chvíle, kdy zařizovat byt s touhou po individuálním výrazu bylo téměř nemožné a pohled na regály v samoobsluze s omezeným sortimentem byl skličující, nechtějí. Vystavování předmětů, které s odstupem času mohou vzbuzovat nostalgii a dát zapomenout na nelehký život v socialismu, navíc vůbec nevypovídá o skutečném životě v dané době a místě.

Stejně jako pořadatelé výstavy v Tančícím domě i ředitel Národního muzea Michal Lukeš říká, že výstava nechce dávat složité odpovědi na otázky, co to znamená retro. „Pro nás je retro prostě příjemná vzpomínka na mládí, nostalgie a inspirace krásou, která nestárne. Rozhodli jsme se proto udělat výstavu, která potěší oko i duši, ukáže svět z té lepší stránky. Návštěvník během její prohlídky zavzpomíná, pohraje si nebo se stane průvodcem svých potomků po době, kdy sám byl ještě dítě,“ uvádí Lukeš.

Desítky historických šatů, módních doplňků, hraček, vybavení domácnosti i přístroje od 19. století až po sametovou revoluci ukazuje výstava s názvem Retro, která začala v nové budově Národního muzea.

„Výstava přestavuje retro jako živou součást přítomnosti. Souvislosti mezi současnou módou a historickými oděvy jsou větší, než se zdá. Retro nejsou jen kolové sukně a puntíkaté šaty se spodničkou. Uvidíte například korzety, doplňky ze pštrosí a hadí kůže, orientální vzory či plísňové džíny,“ dodává hlavní autorka výstavy Miroslava Burianová.

Oděvy jsou umístěny v autentickém prostředí a kulisách, jež danému období odpovídají. Prostor výstavy doplňuje nábytek, technika, dopravní prostředky nebo módní skicy, fotografie a plakáty. Doprovodný program zahrnuje módní přehlídky, textilní workshopy či dílny pro děti.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.