Lidovky.cz

Pro chlapce 'Vůdce', pro dívky 'Panenka'. Británii rozzuřil sexismus výrobce obuvi

Design

  12:00
LONDÝN - Britský výrobce bot Clarks dokázat pohoršit kus tamní společnosti. Rodiče se staví proti dvojímu metru v pojmenování a funkčnosti bot ze stejné řady: zatímco pro chlapce společnost navrhla pohodlné boty, které ustojí dětské pobíhání, jejich obdoba pro dívky je prý nepraktická a název "Dolly Babe" (doslova panenka kotě) sexistický.

Leader (vlevo) pro chlapce a Dolly Babe (vpravo) pro dívky. foto: Lidovky.cz

„Představa, že bychom měli vychovávat generaci chlapců k tomu, aby aspirovali na vůdčí pozice, zatímco největší nadějí pro děvčata je stát se panenkou, je jednoduše děsivá,“ řekla Miranda Williamsová listu The Sunday Times.

Williamsová je čtyřiatřicetiletá matka čtyřletých dvojčat, dívek Florence a Matildy, chtěla dcerám koupit nové boty do školy, když si řady Clarks všimla na stránkách společnosti. Prý byla okamžitě zhrozená. Na Twitteru je označila za projev „každodenního sexismu“.

„Hrozně mě to rozčiluje. Už je dost špatné, že dívčí boty jsou křehoučké a nepraktické pro skákání do louží nebo lezení po stromech, v porovnání s mnohem robustnější chlapeckou obuví,“ tvrdí Williamsová.

Za nepřijatelnou a „téměř mimo chápání“ situaci označila i Nicola Sturgeonová, předsedkyně Skotské národní strany.

Na společnost se zaměřila i stínová ministryně pro ženy a rovnost Carolyn Harrisová. Ta Clarks obvinila z „očividné diskriminace“. Podle předsedkyně vládní komise soustředící se na genderovou rovnost Marie Millerové mají obuvníci a oděvníci odpovědnost neupevňovat zažité stereotypy, které mohou na mladé dívky mít škodlivý vliv.

Clarks boty odstranil ze svých webových stránek, jsou však stále k dispozici skrz jiné internetové prodejce. Současně prý pracují na kompletním odstranění řady ze svých obchodů.

Za ‚sexistické‘ boty není Clarks kritizovaný poprvé

Spor následoval jen týden poté, co společnost na Facebooku kritizovala i Jemma Moonie-Daltonová, informoval server BBC. Ta chtěla v pobočce Clarks pořídit školní boty pro svou sedmiletou dceru a pětiletého syna.

„V chlapeckém oddělení jsou boty pevné, pohodlné a voděodolné, s podrážkami očividně navrženými pro lezení,“ napsala. „Oproti tomu dívčí boty mají podřadné podrážky, nejsou plně zakryté a nemají dobře zpevněný kotník. Nejsou pohodlné a nejsou vhodné na chození venku v britském počasí.“

Clarks se pod tlakem veřejnosti rozhodl vytvořit více bot vhodných pro dívky i chlapce, tedy unisexových. Podle Williamsové si již ale jednou nepoučil: v létě totiž řetězec čelil podobné kritice. Tehdy si další britská matka, Laura Greenwoodová, stěžovala, že jejich dívčí boty jsou „přeplácané, nepraktické a snadno poškozené - naproti rozumným, praktickým a pevným botám navrhovaným pro chlapce.“

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.