Lidovky.cz

Kaplický byl vizionářem, jeho stavby předběhly dobu

Design

  13:42
Architekt Jan Kaplický se proslavil návrhy, které jsou nepřehlédnutelné i kontroverzní. Často odrážely jeho inspiraci hi-tech architekturou či nejrůznějšími tvary v přírodě. Dlouhá léta v Británii žijící Kaplický své nejznámější stavby zrealizoval právě tam.

Jan Kaplický 2007 Villa foto: archiv Jana Kaplického

Ve své domovině příležitost naplno ukázat svůj talent bohužel nedostal. Zemřel náhle před deseti lety, 14. ledna 2009 v Praze, shodou okolností v den, kdy se mu narodila dcera. Bylo mu 71 let.

Kaplického jméno je v Česku spjato zejména s projektem nové Národní knihovny na Letné, přezdívané chobotnice či blob. Ateliér Future Systems vyhrál v roce 2007 soutěž s návrhem, který vzbudil mezi laiky i odborníky protichůdné reakce. Pro architekta byla soutěž silnou motivací a výzvou. Přesto, že se Kaplický v Česku již několika soutěží účastnil, dosud úspěšný nebyl a dával najevo, jak těžce to nese. Říkal, že by si rád navrhnul alespoň lavičku nebo popelnici.

Jan Kaplický, David Nixon: kabina Burák (Peanut), 1984, autorská koláž.
Národní knihovna novou budovu nutně potřebuje. O případném projektu se bude...

Jak se ale ukázalo, doma nikdo není prorokem. Průběh soutěže zpochybnila Česká komora architektů, záležitost dostala i politický rozměr - návrh pohaněl tehdejší prezident Václav Klaus a následně se od knihovny odvrátili i pražští politici v čele s primátorem Pavlem Bémem. Ve finále projekt, některými posměšně zvaný chrchel, skončil u ledu. Kaplický bojoval, z dozvuků kauzy byl ale rozčarován a jeho smrt byla smutným epilogem za touto ambiciózní stavbou.

Zda někdy ještě nějaká jeho stavba v Česku vznikne, není zřejmé. Koncertní a kongresové centrum pro České Budějovice, které si ho objednaly a nakonec od stavby ustoupily, bylo realizaci nejblíže. Projekt, přezdívaný rejnok, získal i stavební povolení. Později se zvažovala i varianta, že by mohl stát na pražské Štvanici. Architektka Eva Jiřičná v roce 2017 pro řekla, že postavit budovu podle projektu již nežijícího architekta není nemožné, ale velmi komplikované.

O Kaplickém bylo známo, že nedělal kompromisy a neslevoval ze svých zásad. Dvě z jeho staveb uvedl před časem deník The Independent mezi nejvýznamnějšími moderními stavbami. Kromě obchodního domu Selfridges v Birminghamu, jakémsi lesklém „pásovci“ z 20.000 hliníkových terčů, to byla i novinářská tribuna na londýnském kriketovém stadionu Lord’s, připomínající hlavu periskopu. Za ni byl ateliér Future Systems oceněn prestižní Stirlingovou cenou (1999).

Z výstavy „Jan Kaplický výkresy“ ve Veletržním paláci.

„Nemůžete zastavit dobu a vytvářet umělá muzea, donekonečna hájit koňské povozy nebo autobusy, které zamořují ovzduší,“ tvrdil Kaplický. Mezi jeho další známé projekty patří plovoucí most v londýnské čtvrti Canary Wharf, muzeum Enza Ferrariho v italské Modeně, mateřská škola připomínající ulitu, turistické centrum ve Stonehenge nebo „neviditelný“ dům ve Walesu. Ten je zapuštěn do útesu nad mořem a vystupuje z něj jen proskleným průčelím.

Když se Kaplický v Londýně etabloval, založil v roce 1979 projekční kancelář Future Systems. Ta se tehdy stala jedinou britskou společností, která pracovala i pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Tato „vesmírná“ zkušenost je z návrhů studia dobře patrná. Z dílny Future Systems vzešly i návrhy lamp, nábytku, skla či příborů. S Kaplickým zde po léta spolupracovala jeho první manželka, britská architektka Amanda Leveteová, s níž měl syna Josefa.

Narodil se 18. dubna 1937 v pražské umělecké rodině. Otec byl malířem a sochařem, matka ilustrátorkou. Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, krátce působil na volné noze. Před emigrací v roce 1968 svoji stopu v Česku přeci jen zanechal. S Kaplického jménem je spojen dům v Braníku a rampa k vile scenáristy Jaroslava Dietla. Než si udělal v Británii jméno, spolupracoval s věhlasnými architekty, jako jsou Norman Foster, Richard Rogers či Renzo Piano.

Návrh Kaplického knihovny není mrtvý. Novou budovu potřebujeme, říká Martin Kocanda

Kaplický se podruhé oženil v roce 2007. Za manželku si vzal o 41 let mladší filmovou producentku Elišku Kaplicky Fuchsovou. Jejich dcera Johanka se narodila jen několik hodin před smrtí svého otce. V minulosti Kaplický žil také s architektkou Jiřičnou.

V Česku mu vyšlo několik knih: zpověď o životě a názorech Album nebo sbírka skic nazvaná Sketches. O Kaplickém byl také natočen dokumentární film s názvem Profil. V roce 2017 byla architektovi odhalena pamětní deska v pražské ulici Československé armády, na domě, u nějž před deseti lety skonal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.