Lidovky.cz

Hora hadrů. Módní designérka Lenka Vacková otevřela obchod s udržitelným textilem

Design

  5:24
Koncem března se v pražské Čechově ulici otevřel obchod, který zatím nemá v Evropě obdobu. Nový projekt Textile Mountain (Hora hadrů) chce vdechnout nový život a využití textilním a souvisejícím materiálům, které kvůli nadprodukci končí nevyužité ve skladu nebo rovnou jako odpad.

Lenka Vacková foto: Archiv Lenky Vackové

Za nápadem stojí návrhářka Lenka Vacková, držitelka titulu Módní designér roku 2017 v cenách Czech Grand Design. Ocenění získala za recyklovanou kolekci, na které spolupracovala s firmou zabývající se recyklací textilních odpadů. Cestou recyklace a upcyklace pokračuje i v obchodě Textile Mountain, který navíc není „jen“ prodejnou udržitelného textilu a galanterie, ale sloužit bude i jako opravna oblečení a místo setkávání a dalších aktivit provázaných s tématem udržitelnosti v módě a životním stylu. Interiér obchodu navrhlo studio deFORM.

Nekupuji si nové věci. Co potřebuji, najdu v bazarech všude kolem, říká návrhářka

Projekt Textile Mountain je reakcí na současnou situaci oděvního a textilního průmyslu, který produkuje velké množství odpadu. V důsledku nadprodukce najde využití jen zlomek vyrobených textilií, zbytek se v lepším případě využívá k výrobě netkaných textilií, v horším končí ve skladech, na skládkách a ve spalovnách.

Koncem března se v pražské Čechově ulici otevřel obchod, který zatím nemá v...
V důsledku nadprodukce najde využití jen zlomek vyrobených textilií, zbytek se...

„Udržitelnost je aktuální téma a lidé začínají kupovat ekoznačky. Neuvědomují si ale, že to vlastně vůbec nepotřebují. Doma už přeci všechno mají, takže drastická čistka šatníku a následující nákup haldy nového, ač jakkoliv skvěle udržitelného oblečení, potírá vlastní smysl. Lidé, kteří se v tom neorientují, bohužel nemají možnost rozklíčovat, že jde jen o dobrý marketing,“ uvedla návrhářka v rozhovoru pro ceny Czech Grand Design. Také její značka LV dá na smysluplné nakládání se zdroji a materiály a i ve svém vlastním šatníku upřednostňuje designérka oblečení z druhé ruky. 

Recyklace plachet z nákladních aut. Geniální nápad na výrobu batohů z hlavy dvou bratrů

Lenka Vacková tuto problematiku zkoumala rok a půl při psaní diplomové práce na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Začala tehdy pracovat v továrně na recyklaci textilu a zkušenosti z praxe ji přivedly na myšlenku najít pro nevyužitý textilní odpad smysluplnější alternativu. A také ekologičtější. Textile Mountain totiž šetří náklady a energie, které by bylo třeba jinak vynaložit na výrobu materiálů nových a na uskladnění či likvidaci materiálů, které se tak stávají odpadem.

Textile Mountain

Textilie a další oděvní doplňky k prodeji chce Textile Mountain odebírat především od českých výrobců, designérů a továren. V prodejním prostoru v Čechově ulici si zákazníci vyberou z udržitelných textilií a galanterie a mohou tak původně nepotřebný odpad v duchu upcyklace proměňovat v hodnotnější věci. Fungovat zde bude také „opravárna“, kde si lidé budou moci nechat vyměnit zip, přišít záplatu anebo jen knoflík, aby tak prodloužili životnost oblečení a omezili pořizování nových věcí, i když třeba vyrobených z obnovitelných materiálů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.