Lidovky.cz

Design

Provazem nesvážeš. Exotika a minimalismus africké značky Pichulik bere dech

Vítejte ve studiu v jihoafrickém Kapském Městě, kde od roku 2013 vznikají šperky z lan, provazů a vzácných kamenů. | foto: Pichulik

Premium
Jsou jednoduché jako dech, a přece dokážou strhnout pozornost. Šperky jihoafrické značky Pichulik dýchají exotikou i minimalismem. Vítejte ve studiu v jihoafrickém Kapském Městě, kde od roku 2013 vznikají šperky z lan, provazů a vzácných kamenů.

Když byla Katherine-Mary Pichulik malá holka, psala se osmdesátá léta. Její máma ve jménu tehdejší opulentnosti nosila velké ramenní vycpávky, rozměrný vyfoukaný účes, hodně fialové a masivní zlaté šperky. Když se něco z okázalé bižuterie rozbilo nebo se jedna z páru náušnic zatoulala, schovala paní Pichulik neporušený zbytek do krabice. Tam je nacházela malá Katherine-Mary, přehrabávala se jimi a tvořila z rozbité bižu vlastní ozdoby.

Autor:

O několik let později se toho příliš nezměnilo. Z malé holky vyrostla designérka šperků a inspirací jí i nadále zůstala její sebevědomá máma. I když si od krásy módních doplňků v jednu chvíli odskočila k pečení a cukrařině, dnes KatherineMary ve svém studiu v Kapském Městě navrhuje a vyrábí mimořádné klenoty pro odvážné zákaznice.

„Kdyby značka Pichulik byla žena, měla by černý smysl pro humor, byla by silná a inspirativní, měla laskavé moudré oči, které vypráví o mnoha cestách exotickými krajinami. A voněla by, jako vonívá jasmín v Johannesburgu na konci zimy – jako příslib jara,“ popisuje návrhářka klenotů, v jejichž tvarech se odráží islámská architektura z Mali, vzory severoafrických oděvů i tlumené barvy pouště.

Lalůčky Meghan Markle

Jméno Pichulik je ve světě módních šperků pojmem! Jsou pravidelně řazeny mezi top africké značky, jejichž tvorbu se vyplatí sledovat. Na tyto doplňky můžete narazit v patnácti zemích světa a zastupují je i prominentní umělecké galerie, jako je britské muzeum moderního umění Tate Modern v Londýně či muzejní instituce MoMA v New Yorku, stejně jako řetězec Bloomingdale‘s. Šperky, které dávají dohromady ruce výhradně ženského týmu, navíc zdobí lalůčky slavných. Nosí je herečka Emma Watson nebo tenistka Serena Williams.

Značka také před dvěma lety pocítila „efekt Meghan Markle“. Když se vévodkyně...
Když byla Katherine-Mary Pichulik malá holka, psala se osmdesátá léta. Její...

Značka také před dvěma lety pocítila „efekt Meghan Markle“. Když se vévodkyně vydala se svým chotěm na známou cestu do Jihoafrické republiky, při několika příležitostech reprezentovala britskou korunu právě se šperky Pichulik. Novinové titulky tehdy s nadšením oznamovaly, že vévodkyně nechala královské klenoty doma a rozhodla se podpořit lokální designéry. Zatímco garderobu tehdy Meghan volila velmi střídmou, prakticky jen střídala jednoduché košilové šaty, veškerou pozornost soustředila k výrazným náušnicím – vybrala si modré půlkruhy Magi a černé visací náušnice Labyrinth. Bývalá americká herečka svou volbou strhla lavinu a šperky byly okamžitě vyprodány. Dnes už jsou v nabídce hned v několika barvách, přičemž jejich cena se pohybuje v přepočtu kolem dvou tisíc korun za pár.

Ale ať už v kolekcích Pichulik vybíráte náušnice, nebo náhrdelník, pro všechny je charakteristický prvek lana. Dodavatelem tohoto materiálu je rodinný přítel Katherine-Mary, obchodník s lanem i provazy pro jachting a námořní průmysl. Šperkařce je dodává buď již použité, aby je designérka zrecyklovala, nebo vyrobené lokálně v Jihoafrické republice. A zatímco provaz je pro mnoho z nás znakem svázání, omezení svobody a zotročení, návrhářka ho ve svých špercích vnímá naopak jako symbol osvobození a volnosti.

Šperky spojují

Symbolika je ostatně pro značku z Kapského Města klíčová. Minimalistické, přesto okázalé a leckdy komplikované šperky Katherine-Mary často tvoří jako umělecký kus, který bude vystaven na lidském těle. Kromě provazů je tak doplňují vzácné kameny, jež designérku inspirují svými skrytými významy. Jak se nakupuje takový achát nebo nefrit a další drahokamy, prozradila před pár lety v rozhovoru pro CNN.

„Se svými obchodníky mám velmi přátelský vztah. V Johannesburgu se potkám s chlapíkem jménem Abucar. Dorazí autem, já za ním jedu až do centra města – s absolutní důvěrou. Následuji ho do skladiště, projdeme třemi nebo čtyřmi dveřmi, až dorazíme do místnosti plné velmi vzácných předmětů. Žádná oficiální obchodní struktura tu neexistuje.“ Podobnou cestou prý získává zkameněliny z Nigérie, rohy a mušle, které dále kombinuje s bronzem, mosazí nebo recyklovaným sklem.

Do nákupních košíků fanynky značky Pichulik nejčastěji vkládají pozlacené půlkruhy osázené čtveřicí perliček. V oblíbenosti je následují náušnice s provazovým uzlem tvořícím elegantní smyčku a kromě stylově prostých šperků si u zákaznic vedou velmi dobře i náušnice exotického rázu s oranžovým detailem připomínající výtvor domorodého umění.

Šperky Pichulik lze zakoupit na e-shopu www.pichulik.com. Jihoafrická značka má své zákazníky po celém světě, naposledy třeba spolupracovala při příležitosti Mezinárodního dne žen s dánskou módní značkou By Malene Birger.

Zatím poslední kolekce, určená pro letošní jaro a léto, je provázaná symbolem znovuzrození. Katherine-Mary se totiž nechala inspirovat dobou pandemie, časem, kdy se celý svět zastavil a ocitá se znovu na začátku. „Americká feministická novinářka Gloria Steinem kdysi řekla, že ,všichni jsme propojeni, nikoli seřazeni‘. Ten citát mám moc ráda. S tím vším, co se v roce 2020 stalo a čím celá Země prošla, nám připomíná, že nás všechny spojuje prostor, matka Země. V tom všem jsou šperky neuvěřitelným pojítkem - lanem, které spojuje generace a národy.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.