Lidovky.cz

Lidé žijí v jednom městě, ale volí ve dvou zemích. Vítejte v Baarle

Cestování

  6:40
BAARLE-HERTOG/BAARLE-NASSAU - Žijí v jednom městečku, přesto v nedávných evropských volbách volili ve dvou různých státech. Baarle, obec s rozhodně nejdivočejším průběhem státní hranice v Evropě, je místem, kde lidé z jednoho domu mnohdy žijí v Belgii a jejich sousedé z vedlejšího vchodu jsou v Nizozemsku.

Domy v Baarle jsou odlišeny čísly v národních barvách. V tomto případě má dům belgické i nizozemské číslo a hranice míří přímo do jeho domovních dveří. foto: ČTK

Podle toho také letos ve městě vypadaly volby do Evropského parlamentu. Belgičtí občané tu navíc vybírali i svůj federální a regionální vlámský parlament.

Ve volebním týdnu na konci května šli jako první k urnám Nizozemci, kteří hlasovali už ve čtvrtek, belgické části městečka volily spolu se zbytkem Belgie až v neděli. "Na holandské straně byly volby vážně jednoduchá věc. Ale na belgické, tam je takový komplexní systém," usmívá se Willem van Gool, šéf místního turistického úřadu.

Belgická radnice - v Baarle má každá národní komunita svou radnici - podle něj kvůli trojímu hlasování potřebovala speciální počítač. Hranice tam prochází přímo jednacím sálem a vypadá jako bílá linka na zemi.

Hranice přímo na chodníku mezi Belgií a Nizozemskem odděluje na mnoha místech...

V Belgii jsou navíc volby povinné, hlasovat tak přišlo 93,5 procenta oprávněných voličů. V nizozemské části městečka to bylo 34,7 procenta. Ostatně už volební kampaně byly podle van Goola také zcela oddělené, otrhané plakáty politiků z obou stran hranice byly v městečku k vidění ještě týden po volbách.

Nálada belgické části městečka je podle van Goola více proevropská než nizozemská skepse. "Myslím, že to má co do činění s kvalitou politiků, kteří jsou voleni. Jít do Bruselu není v Nizozemsku vnímáno jako těžká práce," podotkl ředitel turistického úřadu.

ČTĚTE VÍCE:

Uznává ale, že hladké propojení městečka, kdy hranici, nakreslenou na chodníku či vyznačenou plechovými kolečky na vozovce, člověk přechází každou chvíli, je jistým symbolem propojení Evropy. V posledních letech obec zažívá prudký nárůst zájmu turistů, přijíždí až z Japonska či USA.

Domy v Baarle mají barevně označená domovní čísla, aby bylo jasné, ke které...

Hranice mezi belgickým Baarle-Hertog a nizozemským Baarle-Nassau. Obě...

"Nás to nějak netrápí, je to náš denní chleba. Belgičané se starají o své části, my zase o své," vysvětlil van Gool život ve městě, kde existují vedle sebe dva státy. Problémy každodenního života prý umí v městečku řešit, jisté problémy ale existence například dvou souběžných policejních sborů s pravomocemi jen v určitých částech města prý bude přinášet vždy. Hasičský sbor mají ale obě obce společný.

22 kousků Belgie uvnitř Nizozemí

Prapodivný puzzle hranic, který se v Baarle udržel napříč dějinami od středověku, čítá 22 kousků Belgie uvnitř nizozemského vnitrozemí. V osmi větších z nich je ovšem zase vložen malý holandský "ostrůvek". Belgická část nese jméno Baarle-Hertog, nizozemská Baarle-Nassau. U vjezdu do obce jsou pod sebou oba názvy s příslušnými vlajkami.

Domovní čísla v městečku jsou také označena malými vlaječkami, aby bylo jasné, která země tvoří pozemek a kde obyvatelé domu tedy platí daně. Jeden dům má dokonce číslo v obou zemích a hranice vede přímo do jeho vchodových dveří.

V nizozemské části městečka vyhráli evropské volby jasným náskokem křesťanští demokraté, druhá ale skončila Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, který nyní v Evropském parlamentu vyjednává o společné frakci například s francouzskou Národní frontou Marine Le Penové. Vlámsky hovořící Belgičané nejčastěji hlasovali pro Novou vlámskou alianci (NVA), vítěze belgických voleb, která se také netají výraznou skepsí vůči Evropské unii.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.