V hodnocení ležáků opakovaně pohořel strakonický pivovar

Pivo

5:35
PRAHA - Členové První pivní extraligy uzavřeli pátým kolem základní část letošní soutěže českých ležáků. O první čtyři postupová místa se rovným počtem bodů dělí jedenáctka Patriot z Uherského Brodu, Páter z Černé Hory, Kozel Premium a světlý ležák Louny. Nejhůř na jedenáctém místě skončil Olivětínský Opat z broumovského pivovaru. Ovšem hodně bídnou bilanci, a to opakovaně, vykázal Měšťanský pivovar Strakonice.

Pořadí degustovaných ležáků 5. kola PPE. foto: PPELidovky.cz

Pátou degustací skončila v úterý základní část letošního už osmého ročníku soutěže o nejlepší český ležák. Osmička členů První pivní extraligy (PPE) hodnotila tentokrát 11 piv, tradičně nakoupených v běžné obchodní síti a tradičně hostila degustátory Bejčkova První Pivní Tramway na pražském Spořilově.

Na úvod je dobré připomenout, že piva nakupuje nákupčí zpravidla dva dny předem, uskladněna jsou společně v lednici a hostesky je dokáží roznést v očíslovaných sklenicích během několika málo minut, takže se degustují za stejných teplotních podmínek.

Hodnotí se vůně, chuť, hořkost, plnost a říz. A to na stupnici od 1 (výjimečné pivo) do 9 (odporné). Degustace je přísně anonymní, porotci netuší, jaké značky nákupčí pro dané kolo pořídil a identita piv je odhalena až při vyhodnocení výsledků.

Každá ze čtveřice v úvodu zmíněných značek, které postupují do semifinále, získala shodně 31 bodů, což je tedy lepší průměr na bodové stupnici.

Degustátoři, kterým jako v předchozích případech velel Jan Šuráň, muž se zkušenostmi z mezinárodních soutěží, se však pozastavili nad nevalnou kvalitou (lahvových) piv z Měšťanského pivovaru Strakonice.

Třikrát bídné hodnocení

V minulém čtvrtém základním kole skončil strakonický Otavský zlatý počtem 57 bodů na posledním desátém místě. Ve třetím kole bojoval Král Šumavy a obsadil rovněž desáté místo se 46 body. A nyní soutěžil za Strakonice Dudák premium světlý ležák, který byl pro změnu rovněž desátý - se 45 body.

V průměru z těch tří degustací tedy vychází na hodnocená strakonická piva 6 bodů, což je slovně na stupnici PPE označeno jako pivo „špatné“.

Prezident PPE Ladislav Jakl dává kvalitu strakonického piva do souvislosti s tím, že pivovar vlastní město.

„Když se erár, at už stát, kraj nebo město, rozhodne péct rohlíky, určitě se časem stane, že buď nebudou pořádně k jídlu, nebo tu pekárnu budou muset dotovat. S pivem to není jiné. Moc bych strakonickému pivovaru přál lepší výsledky, ale těch se asi nedočkají, dokud tamní pivovar nebude mít konkrétního vlastníka s osobní motivací. Město takovým vlastníkem být nemůže,“ soudí Jakl.

Kritickým poznámkám neunikl ani ležák Excelent (dříve ještě pod značkou Gambrinus) z Plzeňského Prazdroje. Skončil na osmém místě.

„Na české pivní scéně to není žádný nováček, ale pravděpodobně se vynakládá více energie do marketingu než do výroby,“ komentoval tohle pivo další z degustátorů Milan Kabrna.

Připomíná kromě toho, že vlajková loď Gambrinus světlý ležák soutěžil v předchozím kole a obsadil dělené 1.- 4. místo s 31 body a postoupil do semifinále.

První pivní extraliga vybírá pro degustace piva v běžné síti obchodů tak, jak je nakupují i běžní spotřebitelé. Tedy i se stejným rizikem, že kvalita může utrpět například vinou špatného skladování nebo blížící se dobou spotřeby.