Brazilci přešli přes Austrálii, jsou v osmifinále

8:56
PRAHA - Brazilci stále nepředvádějí to, co od nich všichni očekávají. Austrálii sice porazili 2:0, až do posledních minut však bránili svou branku před nebezpečnými nájezdy Australanů, kteří je často přehrávali v taktice i atraktivitě hry.

Fred. foto: DIETHER ENDLICHER ČTK

Brazilští fotbalisté zvítězili v dnešním zápasu skupiny F na mistrovství světa nad Austrálií 2:0 a zajistili si postup do osmifinále. Branky obhájců titulu, kteří stejně jako v úvodním duelu proti Chorvatsku nepodali nijak oslnivý výkon, vstřelili po přestávce Adriano a Fred.

Brazilci byli jasnými favority, ale na mnichovském trávníku to tak dlouho nevypadalo. Proti důraznému soupeři se nedokázali prosadit kombinačně a jejich nepřesvědčivý výkon dokumentoval i nejlepší hráč světa Ronaldinho, který šlápl na míč a upadl.

První gól nakonec zařídil kritizovaný Ronaldo, který v 49. minutě přihrál míč na hranici šestnáctky Adrianovi a kanonýr Interu Milán svou první střelou v zápase poslal míč za Schwarzerova záda. Australané se však nevzdali, v 55. minutě se sám řítil na branku Bresciano, ale Zé Roberto potrestal jeho nerozhodnost a míč mu sebral. O dvě minuty později střídající Kewell po Didově zaváhání překopl odkrytou bránu.

Definitivní podobu výsledku dal v 90. minutě střídající Fred, který byl na hřišti jen velmi krátce, když dorazil do sítě Robinhovu střelu do tyče. Brazílie tak na MS vyhrála už devátý zápas za sebou a Dida prodloužil aktuální neprůstřelnost brazilských brankářů na 580 minut.

Ronaldo pořád hledá formu
Brazilský trenér Carlos Alberto Parreira viděl od svých svěřenců oproti duelu s Chorvatskem zlepšený výkon. "Byli jsme lepší ve všech směrech - kondičně, technicky a takticky.

Nejdůležitější je ale to, že jsme se kvalifikovali do dalších bojů a můžeme už některé hráče šetřit pro osmifinále," řekl. Na úvod vyřazovací fáze narazí Brazílie na soupeře ze skupiny E, odkud chce postoupit Česká republika.

Parreira dal dnes znovu v základní sestavě přednost kritizovanému Ronaldovi, jehož stejně jako v prvním zápase vystřídal dvacet minut před koncem. "Ronaldo ještě nemá formu na 90 minut. Potřebuje získat herní rytmus," uvedl kouč, který měl šťastnou ruku s vystřídáním Freda.

Útočník z Lyonu přišel na hřiště v 88. minutě a brzy nato vstřelil druhou branku. "Rozhodně tenhle míč musím věnovat tátovi," plánoval Fred originální dar k dnešnímu Dni otců. "Doufám, že se mi na ten balon všichni kluci z týmu podepíšou," dodal Parreirův "žolík".

Trenérovi Guusi Hiddinkovi se tentokrát nepovedlo nasměrovat svěřence k obratu utkání jako v duelu s Japonskem, svůj tým ale nezatratil. "Mí hráči odvedli vynikající práci. V druhém poločase jsme si vypracovali tlak a hodně šancí, které jsme ale bohužel neproměnili. Na našem plánu postoupit do další fáze se ale nic nemění," dodal nizozemský odborník.