Portugalci si i bez opor poradili s Mexičany

18:13
GELSENKIRCHEN - Bez ztráty bodu vyhráli fotbalisté Portugalska na mistrovství světa skupinu D. Prvenství si dnes v závěrečném utkání v Gelsenkirchenu pojistili vítězstvím 2:1 nad Mexikem, které půjde do osmifinále z druhého místa.

Boj s přesilou. Mexický obránce Rafael Márquez v obležení portugalských hráčů. foto: JUNG YEON-JE AFP

V nekompletní sestavě Portugalci až na úvod neoslnili, ale tlak soupeře v druhé půli vydrželi bez újmy. Mexiko dohrávalo jen v deseti mužích bez vyloučeného Péreze.

I bez odpočívajících hvězd typu Deka, Cristiana Ronalda či Paulety prožili Portugalci báječnou půlhodinku. Hned v druhé minutě sice museli přečkat individuální akci a střelu Fonseky, ale pak uštědřili soupeři dvojitý direkt.

V šesté minutě vyrazili na bleskovou zteč do nezformované obrany Simao s Manichem, který ideální přihrávku spoluhráče poslal pod břevno. Když pak v 23. minutě zahrál ve výskoku rukou Márquez a Simao přidal z penalty druhý gól, postupové postavení Mexičanů dostalo další trhlinu. A mohlo být ještě hůř, kdyby s další výzvou agilního Simaa po chvíli lépe naložil Postiga.

Za těchto okolností už Mexičany zajímal i vývoj souběžné hraného utkání Angoly s Íránem. Hru s ohněm ukončil v 29. minutě Fonseca, který zůstal při rohovém kopu trestuhodně volný a hlavou skóroval.

Role si oba týmy najednou zase vyměnily. Pod tlakem se ocitli Portugalci a byli rádi, že do poločasu uhájili těsný náskok. Zasloužil se o to gólman Ricardo, který ve 44. minutě zneškodnil Pardův dalekonosný pokus.

Mexickou převahu však neztlumila ani pauza. Svěřenci kouče Lavolpeho vytrvali v aktivním přístupu, zjednodušili přechod do útoku a přišly i další možnosti. Střelci se ovšem trápili. Bravo po Miguelově ruce zahodil v 57. minutě dokonce penaltu a stejný muž znovu přestřelil i po přímočaré akci o sedm minut později, když byl před Ricardem zase úplně sám.

Přestože od 61. minuty Mexiku chyběl vyloučený Pérez, tým sympaticky dál praktikoval otevřené pojetí. Místy dokonce s třemi útočníky, ale ti dnes neměli svůj den. Třináct minut před koncem se ve slibné pozici po Fonsekově hlavě svezl míč vedle Ricardovy tyče a na víc se už oslabený celek v závěru nevzmohl.

Po závěrečném hvizdu sudího Michela však slavily obě strany, na turnaji si zahrají ve vyřazovací části.

Portugalsko - Mexiko 2:1 (2:1)
Branky: 6. Maniche, 24. Simao z pen. - 29. Fonseca. Rozhodčí: Michel - Slyško, Balko (všichni SR). ŽK: Miguel, Maniche, Boa Morte, Nuno Gomes - Rodríguez, Pérez, Márquez, Zinha. ČK: 61. Pérez. Diváci: 52.000 (vyprodáno).
Portugalsko: Ricardo - Miguel (61. Ferreira), Meira, Ricardo Carvalho, Caneira - Maniche, Petit, Figo (80. Boa Morte), Tiago, Simao - Hélder Postiga (69. Nuno Gomes). Trenér: Scolari.
Mexiko: Sánchez - Rodríguez (46. Zinha), Osorio, Salcido - Méndez (80. Franco), Márquez, Pardo, Pérez, Pineda (69. Castro) - Bravo, Fonseca. Trenér: Lavolpe.