Plzeň doma nezaváhala. Nad Českými Budějovice zvítězila 2:1

22:14aktualizováno  22:24
PRAHA/PLZEŇ - V předehrávce 21. kola fotbalové Gambrinus ligy zvítězil lídr z Plzně nad Českými Budějovicemi 2:1. Po hodině hry na ukazateli skóre svítil nečekaně vyrovnaný stav 1:1, ale v 66. minutě se z přímého kopu krásnou trefou prosadil Bakoš, čímž rozhodl o třech bodech, které zůstaly na západě Čech. Plzeň vede tabulku před Spartou, která má zápas k dobru, o osm bodů.

Plzeň - České Budějovice. foto: ČTK

Domácí poslal do vedení prvním ligovým gólem v kariéře Ďuriš, po srovnání Nitrianského rozhodl gólem z přímého kopu Bakoš. Plzeň tak v čele tabulky navýšila svůj náskok na osm bodů před druhou Spartou, ta však má sobotní zápas s Brnem k dobru.

Domácí Viktoria postrádala kapitána a tvůrce hry Horvátha a na její hře to bylo dlouho poznat. Hosté zalezli do obranné ulity a plzeňští marně hledali nápady, jak přes obranu projít. Budějovice zas hrozily jen po standardních situacích, kterých měly poskrovnu.

První nebezpečnější šance tak přišla až ve 26. minutě, kdy hlavičku Bakoše musel vykopávat téměř z brankové čáry budějovický stoper Lengyel. O dvanáct minut později se pak prosadil ve vápně Ďuriš, ale jeho hlavičku vytáhl z pod břevna gólman Kučera.

Mladý plzeňský útočník se však přeci jen dočkal. Dvě minuty před půlí se na úrovni značky pokutového kopu dostal k míči a jeho střelu po zemi už nestačil Kučera vyrazit. Ďuriš si tak ve čtrnáctém ligovém startu připsal premiérový gól.

První gól v kariéře dal také českobudějovický Nitrianský
Jenže domácí si po změně stran duel zbytečně zkomplikovali. Rajtoral daroval hostům rohový kop, po něm se míč odrazil za vápno k volnému Nitrianskému a ten tvrdou ranou srovnal. I on se prosadil vůbec poprvé v ligové kariéře.

Nerozhodný stav, kterým skončily všechny čtyři předchozí souboje těchto týmů ve Štruncových sadech, vydržel ale jen devět minut. Kolář byl faulován zhruba 30 metrů od branky, míč si postavil Bakoš a trefil se precizně přes zeď přesně k tyči.

Budějovice přece jen mohly získat cenný bod, jenže Stráský jen pár sekund po příchodu na trávník hlavičkoval těsně vedle a ránu Lengyela zneškodnil parádním zákrokem brankář Pavlík.

Plzeň tak těsnou výhru uhájila a protáhla domácí sérii bez porážky už na 24 duelů. Zároveň vyhrála poprvé zápas, v němž v její sestavě chyběl Horváth.

Naopak Budějovice potvrdily, že co do výsledků na hřištích soupeřů jsou nejhorším celkem ligy.

Gambrinus liga - 21. kolo:

FC Viktoria Plzeň - SK Dynamo České Budějovice 2:1 (1:0) Branky: 43. Ďuriš, 66. Bakoš - 57. Nitrianský. Rozhodčí: Jech - Mencl, Štěrba. ŽK: Neuwirth - Nitrianský, Mezlík. Diváci: 5670.

Plzeň: Pavlík - Rajtoral, Neuwirth, Bystroň, Limberský - Ďuriš (87. Ševinský), Kolář, Trapp, Jiráček, Rezek (60. Fillo) - Bakoš (82. Brezinský). Trenér: Vrba.

Č. Budějovice: Kučera - Laštovka (89. Bakala), Lengyel, Žižka, Vulin - Hudson, Benát, Rakovan (57. Mezlík), Čirkin (74. Stráský), Nitrianský - Ondrášek. Trenér: Šilhavý.