Povinnost splněna. Česko přehrálo outsidera 2:0

17:20aktualizováno  20:50
ČESKÉ BUDĚJOVICE/PRAHA - V kvalifikaci na mistrovství Evropy 2012 vyhrál český národní tým nad Lichtenštejnskem 2:0. Střelecký účet zápasu otevřel už ve 3. minutě Baroš. Češi měli celé utkání jasnou převahu, dokonce nastřelili dvě břevna. Druhou branku se povedlo dát až Michalu Kadlecovi v 70. minutě, když nejlépe naskočil na Plašilův centr. Česká reprezentace se udržela na druhém místě v kvalifikační skupině I.

Česko. foto: ČTK

Outsider z Lichtenštejnska si připravil proti českému národnímu týmu jasnou taktiku: co nejdéle udržet bezbrankový stav. "S každou odehranou minutou bez obdrženého gólu se šance na dobrý výsledek zvyšuje. Jsme realisté a víme, že jsme v podobné pozici jako Češi ve Španělsku," řekl kouč Lichtenštejnska Hans-Peter Zaugg před zápasem.

VÍCE O UTKÁNÍ ČESKO - LICHTENŠTEJNSKO

Jenže nerozhodný stav vydržel ani ne dvě stě vteřin. Ve třetí minutě vyslal šajtlí pas za hostující obranu Rosický a Baroš křížnou střelou k pravé tyči otevřel skóre.

Postupem času tlak českého týmu sílil. Morávek dokonce po čtvrt hodině hry napálil břevno lichtenštejnské brány. "Začátek byl vydařený, jenže místo uklidnění jsme neproměnili několik velkých šancí a zbytečně nechali soupeře ve hře," hodnotil po utkání trenér Bílek.

"Po prvním gólu jsme měli další šance, které po gólu přímo volaly. Druhá uklidňující branka chyběla. Zaplaťbůh že pak padla a že jsme to zvládli," dodal Morávek.

Česko (Baroš)

Do konce první půle měl ještě dvě vyložené šance českobudějovický odchovanec Lafata, ale ani jednou z malého vápna brankáře Jehleho trestuhodně neprostřelil.

Po přestávce už byla na neprofesionálních fotbalistech z Lichtenštejnska viditelná únava. Český tým ale kupodivu měl méně šancí než v první pětačtyřiceti minutovce.

Do velké šance se dostal až v 69. minutě Milan Baroš, z bezprostřední blízkosti napálil pouze břevno branky hostů.

Vzápětí ale Češi vybojovali rohový kop, po kterém zvýšili na 2:0. Roh zahrál Plašil, na centr si naskočil Michal Kadlec a hlavičkou do pravého horního rohu lichtenštejnské brány dal druhý gól Česka. "Měli jsme si na centry nabíhat. Měl jsem kliku, že jsem tam byl zrovna já a docela dobře jsem to trefil," popsal bek Leverkusenu svou druhou reprezentační trefu.

Česko (Plašil)

Za tohoto stavu se utkání dohrávalo pouze z povinnosti.

"Především ve středu hřiště nás Češi hodně přehrávali, dominoval vynikající Rosický," našel důvody kouč Lichtenštejnska, proč už jeho tým neměl šanci zápas zvrátit.

"Lichtenštejnci hráli tak, jak je známe. Byli hodně houževnatí a několikrát zazlobili. Ještě mohou zamotat situaci ve skupině, doma hrají s Litvou a se Skotskem," připomněl český trenér další program skupiny I.

Český tým si v pátém kvalifikačním utkání skupiny I připsal devátý bod po výhře 2:0. "Možná že lidi čekali výsledek 6:0, ale myslím, že ta doba je pryč. Tihle trpaslíci jsou nepříjemní, okopávají a není to nic jednoduchého. Můžeme být rádi, že máme tři body," uzavřel Morávek.

Utkání kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2012:

Česká republika - Lichtenštejnsko 2:0 (1:0)
Branky: 3. Baroš, 70. M. Kadlec. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Nagy (všichni Rum.). ŽK: Plašil - Michael Stocklasa, Rechsteiner, Frick, Beck. Diváci: 6681 (vyprodáno).

ČR: Čech - Pospěch, Hubník, Sivok, M. Kadlec - Rosický (84. Polák), Hübschman, Morávek (56. Hloušek), Plašil - Baroš, Lafata (59. Necid). Trenér: Bílek.

Lichtenštejnsko: Jehle - Rechsteiner, Martin Stocklasa, Michael Stocklasa, Burgmeier - Beck, N. Hasler, M. Büchel (10. Kieber, 81. Christen), Erne - D. Hasler, Frick. Trenér: Zaugg.