Velký obrat Manchesteru: Rooney dal hattrick

16:15aktualizováno  18:58
LONDÝN - Fotbalisté Manchesteru United otočili díky hattricku Waynea Rooneyho utkání anglické ligy na hřišti West Hamu, ve kterém prohrávali po prvním poločase 0:2. Po vítězství 4:2 si upevnili vedení v tabulce. Druhý Arsenal ztrácí sedm kol před koncem soutěže osm bodů, ale má dva zápasy k dobru. Obhajoba titulu se naopak vzdálila třetí Chelsea po remíze 1:1 ze hřiště Stoke.

Arsenal - Manchester United (Rooney a Da Silva). foto: Reuters

Svěřenci trenéra Alexe Fergusona inkasovali na londýnském stadionu Upton Park z penalt, které proměnil už v úvodní půlhodině domácí záložník Mark Noble. Zachraňující se "Kladiváři", v jejichž nominaci znovu chyběli záložník Radoslav Kováč i náhradní brankář Marek Štěch, tím připomněli zaskočenému soupeři listopadovou domácí výhru 4:0 v Ligovém poháru.

Hrozbu třetí ligové porážky za sebou však po přestávce zažehnal hrdina Rooney třemi přesnými zásahy během čtrnácti minut. Pětadvacetiletý útočník nejprve v 65. minutě zatočenou střelou z trestného kopu snížil a za osm minut pohotovou křížnou střelou vyrovnal. Tento zásah byl pro Rooneyho jubilejním stým gólem v dresu United.

31. kolo anglické ligy

West Ham United - Manchester United 2:4 (11. a 25. Noble obě z pen. - 65., 73. a 79. Rooney, 84. Hernández)

Birmingham - Bolton 2:1 (4. Phillips, 59. Gardner - 70. Elmander)

Everton - Aston Villa 2:2 (38. Osman, 83. Baines z pen. - 47. a 68. Bent)

Newcastle - Wolverhampton 4:1 (22. Nolan, 45. Ameobi, 50. Lovenkrands, 90.+3 Gutierrez - 58. Ebanks-Blake)

Stoke - Chelsea 1:1 (8. Walters - 33. Drogba)

West Bromwich - Liverpool 2:1 (62. a 88. Brunt obě z pen. - 50. Škrtel)

Wigan - Tottenham 0:0

Anglický reprezentant dokonal hattrick jistě proměněnou penaltou v 79. minutě. Vítězství hostů pak ještě pojistil střídající Mexičan Javier Hernández střelou do odkraté brány. Chelsea začala na stadionu Britannia špatně a už v osmé minutě překonal brankáře Petra Čecha z povedené individuální akce útočník Stoke Jonathan Walters. Hosté, kteří vyhráli předchozí tři ligová utkání, ve 33. minutě vyrovnali. Na Anelkův centr si naskočil Didier Drogba a přesnou hlavičkou přerušil své desetizápasové čekání na soutěžní gól. Útočník z Pobřeží slonoviny skóroval poprvé od 24. ledna.

Po přestávce měli překvapivě více šancí domácí, kteří na své půdě v roce 2011 ještě neprohráli. Naděje "Blues" na bodový zisk podržel několika výbornými zákroky Čech. Na jeho výkon nedokázali navázat spoluhráči, střídající kanonýr Fernando Torres prodloužil čekání na gól v novém klubu na osm soutěžních utkání. Chelsea tak v šestém vzájemném souboji nad "Hrnčíři" v rámci Premier League poprvé nezvítězila.

Liverpool prohrál na hřišti zachraňujícího se nováčka West Bromwiche 1:2 a poprvé po dvanácti ligových utkáních s ním ztratil body. Z výhry proti svému bývalému zaměstnavateli se mohl radovat domácí trenér Roy Hodgson. První výhru WBA nad "Reds" od února 1981 zařídil dvěma proměněnými penaltami v druhém poločase záložník Chris Brunt.