Spravili jsme si náladu, těšilo Kadeřábka. Jeho trefa nasměrovala tým k výhře

Pavel Kadeřábek se raduje ze vstřelené branky. foto: Reuters

Rozhovor
AMSTERDAM (Od našeho zpravodaje) - Když ve čtyřiadvacáté minutě proběhl ze strany do vápna a zasadil Nizozemcům první ránu, do té doby bouřící amsterdamská Arena ztichla. Díky gólu Pavla Kadeřábka nakročili čeští fotbalisté k překvapivému vítězství nad Nizozemskem 3:2. "Spravili jsme si náladu po Turecku," radoval se jeden z hrdinů večera.
  0:01

V kvalifikaci se Kadeřábek trefil podruhé, loni jeho hlavička pomohla k důležitému vítězství nad Islandem.

„To byl důležitější gól. Teď už jsme vlastně o nic nehráli, postup byl jistý,“ říkal. „Ale na takovém stadionu, před takovou kulisou... Takový gól se vždycky počítá.“

Na obránce jste zakončil hodně zkušeně...
Jo, říkali jsme si, že ten gólman snad poprvé chytá od začátku, takže ho musíme takovými střelami zkoušet. Vypadalo to, že počítá s tím, že budu centrovat, tak jsem to zkusil. Naštěstí skočil a padlo to tam.

Češi na závěr kvalifikace překvapivě uspěli v Nizozemsku a vyhráli skupinu

Jak jste zápas prožíval?
Holanďani začali prvních deset minut perfektně, říkal jsem si: jéje, to bude kolotoč. Naštěstí jsme pak dali gól, potom ještě druhý, což nás uklidnilo. Přišla červená a bylo jasné, že balon moc na kopačkách mít nebudeme. Šlo hlavně o to, to ubránit, což se povedlo.

Proti vám stál Depay, hvězda Manchesteru United. Jak jste se na něj připravoval?
Je to hodně nepříjemný hráč. Moc jsem se na něj připravit nestihl, dlouho jsem nevěděl, jestli nastoupím. Ale už jsem proti němu hrál doma, koukám na Premier League. Vím, že když udělá kličku, je těžké to bránit. Ale myslím, že jsem to zvládl.

Utkání jste zvládli mnohem lépe než proti Turecku. Čím to bylo?
Těžko říct. Ani s Turky nebyla první půle úplně špatná, ale bylo to o první gólu, který je dostal na koně. Tady se to naopak povedlo nám.

Nastoupili hráči, kteří v reprezentaci teprve sbírají první starty. Co jste říkal tomu, jak skvěle zápas odehráli?
Čím víc startů do Eura nasbírají, tím budou sebevědomější. Jedině dobře, že to trenér takhle prostřídává. Ukazuje se kvalita: i když je hodně změn, jsme schopní zápas vyhrát. Navíc proti Nizozemcům.

PROČ TO NEJDE?! Klaas-Jan Huntelaar po zmařené šanci.
BRÁNÍME! Nizozemský brankář Jeroen Zoet.

Kdo z nich vás nejvíc zaujal?
Třeba tady teď vidím Pepu Šurala, který stojí za mnou (úsměv). To je výborný hráč, dneska to potvrdil. Každý balon udrží, já bych to vpředu všechno ztratil. Klobouk dolů.

Dokonce to vypadalo, že jste na míči jistější než Nizozemci, což se nečekalo.
Bylo znát, že už mají spíš jen teoretickou šanci na postup. Byli trochu odevzdaní, ale pak zabrali, dali na hrot čtyři vysoké hráče. To bylo těžké bránit, ještě, že se nám to povedlo.

Chtěli jste napravit dojem po nevydařeném zápase s Tureckem?
Ano, to bylo hodně důležité. Spravili jsme si náladu. Teď budeme ještě chtít zvládnout další dva přáteláky v listopadu, ať jsme před Eurem v dobré pohodě.