Debakl. Sparta s Rostovem nestíhala a i kvůli vyloučení Konatého prohrála 0:4

18:25aktualizováno  21:10
ROSTOV NA DONU - Sparťanští fotbalisté vstoupili do jara debaklem. V úvodním utkání vyřazovací fáze Evropské ligy prohráli v Rostově na Donu 0:4. Souboj ve prospěch ruského tým výrazně naklonilo vyloučení Konatého po půlhodině.

Ruská radost, český zmar. Na hřišti byl jen jeden tým. foto: Reuters

Sparťané sotva zopakují loňskou báječnou pohárovou jízdu, během níž je zastavil až Villarreal ve čtvrtfinále. Z odvety, která se hraje ve čtvrtek 23. února na Letné, se stala formalita.

Zápas Rostov - Sparta jsme sledovali ONLINE

Porážka o čtyři branky je pro sparťany neřešitelná, zvlášť po způsobu, jak k ní došlo. Ruský soupeř byl jasně lepší, ve všem, rozdíl mezi oběma týmy byl po vyloučení Konatého markantní.

Spartu, která v poháru číslo 2 utrpěla nejtěžší porážku od roku 1981 v Neuchatelu, nepustil Rostov do jediné šance, sám několik dalších neproměnil, případně narazil na brankáře Koubka, nejlepšího muže z hostů.

Úvodní utkání 2. kola fotbalové Evropské ligy:

FK Rostov - Sparta Praha 4:0 (3:0)

Branky: 15. Mevlja, 38. Poloz, 40. Noboa, 68. Azmún. Rozhodčí: Nijhuis - Van de Ven, Schaap (všichni Niz.). ŽK: Konaté, Dočkal (oba Sparta). ČK: 31. Konaté. Diváci: 6100.

Bezmocnost dovršil čtvrtý gól v 68. minutě. Střídající Sardar Azmoun, miláček domácího publika z Íránu, byl na hřišti pár vteřin, když zblízka dokončil rychlou akci po levé straně. Ani jeden ze sparťanských hráčů nestíhal.

To už byl zápas dávno rozhodnutý, zásadní byly poslední minuty první půle. Když se sparťané v krajně nefotbalovém prostředí, za tuhého mrazu a na hrbolatém hřiště postupně zvedali, přišla pro ně po půlhodině už druhá rána.

Záložník Konaté v souboji netrefil míč, ale protihráči šlápl na kotník. Jelikož měl už žlutou kartu, kterou mu nizozemský sudí udělil velmi přísně, zápas pro něj skončil. A Sparta se zhroutila.

Šest minut po vyloučení z rychlé akce po centru z pravé strany dostali hosté druhý gól, vzápětí po velkých zmatcích v pokutovém území třetí.

Poprvé ruský soupeř sparťanskou defenzívu překonal už po čtvrthodině. Několik dvoumetrových hráčů v sestavě domácích dávalo tušit nebezpečí při standardkách, po jedné z nich nedokázali hosté uskákat míč po rohovém kopu, po vzdušném souboji Kadlece zůstal míč na malém vápně a Mevlja do něj trknul. Na brankové čáře se snažil odvrátit Costa, ale míč jen přizvedl do spodní části břevna, od nějž šel míč do brány.

Fotbalistům šla od pusy pára, jaká byla zima. Brankář Koubek si do druhé půle vzal čepici. Minus osm stupňů, mezi hledištěm a hřištěm byly haldy sněhu. Hráči podkluzovali, míč jim odskakoval, s náročnými podmínkami se však mnohem líp vypořádali domácí.

Byli od začátku aktivnější, líp se pohybovali, snadno procházeli do střeleckých pozic. Po dvaceti minutách se však sparťané zlepšili, prosazovali se především po levé straně díky Costovi s Konatém. Po jeho pěkné akci střílel zblízka Juliš, ale vedle.

Trenér Sparty Tomáš Požár.
Tolik radosti možná ani fanoušci Rostova nečekali.

Néstor, který hrál v pohárech poprvé, vymyslel střelu s odskokem těsně před brankářem, kterému na nerovném terénu míč málem propadl, ale stačil ho vyrazit. Jenže pak osudově fauloval Konaté.

Sparta rozhodně nepřipomínala tým, který na podzim vyhrál základní skupinu před Beer Ševou, Southamptonem a Interem Milán. Vyhlížela podobně jako v polovině září v Southamptonu, kde padla 0:3. Jenže pak se od října obdivuhodně zvedla. Napravit blamáž z Rostova však bude mít možnost nejspíš už jen v domácí lize.