Kyjev a Petrohrad jdou v EL jde dál, Zenit ze slávistické skupiny také

23:39
PRAHA - Hráči Dynama Kyjev v Evropské lize vyhráli v Astaně 1:0 a po pátém kole si zajistili účast v jarní vyřazovací fázi. Tímto výsledkem Jablonec ztratil šanci na postup ze skupiny K už před večerním domácím zápasem s Rennes. Zenit v Petrohradu zdolal Kodaň 1:0 a do play off postoupil jako vítěz „slávistické“ skupiny C.

Fotbalista Dynama Kyjev Tamas Kadar se objímá s protihráčem Laszlem Kleinheislerem po vzájemném zápase. foto: Reuters

Hráči Astany byli od začátku výrazně aktivnější, ale šance nevyužili. Naopak Dynamu stačila k vedení jediná střela na branku v prvním poločase. V 29. minutě Viktor Cygankov patičkou uvolnil Benjamina Verbiče a ten se trefil přízemní ranou.

Domácí byli v 81. minutě blízko vyrovnání, ale Antonio Rukavina napálil břevno a Dmitrij Šomko z dorážky minul branku. Astana přes porážku také dnes oslaví postup, pokud Rennes nevyhraje na severu Čech. Kyjevský tým, který má jisté i první místo ve skupině, za dva týdny přivítá Jablonec.

Petrohrad dokázal pevnou obranu Kodaně zlomit v 59. minutě, kdy Jerochinovu akci zakončil přízemní střelou Slovák Róbert Mak. Ruský tým už soupeře do šancí nepustil a v tomto ročníku Evropské ligy udržel neporazitelnost.

Zenit uzavře skupinu v Praze proti Slavii, která dnes v Bordeaux prohrála 0:2, Kodaň za dva týdny přivítá Bordeaux. Šanci na postup z druhé pozice stále mají všechny tři týmy.

Tomáš Koubek, brankář Rennes, se diví výroku sudího.
Tomáš Hübschman v souboji o míč s protihráčem.

Brankář Petr Čech pomohl Arsenalu k výhře 3:0 na hřišti Poltavy. Londýnský tým si zajistil první místo ve skupině E před Sportingem Lisabon. Už v prvním poločase v Kyjevě skórovali Emile Smith Rowe, Aaron Ramsey z penalty a Joe Willock.

Trnava s trenérem Radoslavem Látalem remizovala v Bruselu s Anderlechtem 0:0 a ztratila šanci na postup ze skupiny D. Za hosty odehrál celý zápas český záložník Jiří Kulhánek.

AC Milán doma odvrátil blamáž s outsiderem Dudelange a zvítězil 5:2. „Rossoneri“, za které poprvé v sezoně nastoupil český stoper Stefan Simič, jsou blízko postupu. Betis Sevilla ve druhém utkání skupiny F gólem Sergia Canalese zdolal Olympiakos Pireus 1:0 a zajistil si místo ve vyřazovací fázi.

Výsledky a tabulky skupin Evropské ligy:

Skupina A:

FC Curych - AEK Larnaka 1:2 (0:1)

Branky: 74. Khelifi - 38. Giannu, 85. Tričkovski.

Leverkusen - Ludogorec Razgrad 1:1 (0:0)

Skupina B:

Rosenborg Trondheim - Celtic Glasgow 0:1 (0:1)

Poltava - Arsenal 0:3 (0:3)

Branky: 11. Smith Rowe, 27. Ramsey z pen., 41. Willock.

Karabach - Sporting Lisabon 1:6 (1:3)

Branky: 14. Zoubir - 20. a 75. Bruno Fernandes, 65. a 82. Diaby, 5. Dost z pen., 33. Nani.

Skupina E:
1.Arsenal541011:213
2.Sporting Lisabon531110:310
 3.Poltava51044:10
 4.Karabach51042:123

Skupina F:

Betis Sevilla - Olympiakos Pireus 1:0 (1:0)

Branka: 39. Canales.

AC Milán - Dudelange 5:2 (1:1)

Branky: 21. Cutrone, 66. vlastní Cruz, 70. Calhanoglu, 78. vlastní Schnell, 81. Borini - 39. Stolz, 49. Turpel.